UWAGA!

PiS chce kontroli w ratuszu

 
Elbląg, PiS chce kontroli w ratuszu
(fot. WS, archiwum portEl.pl)

Klub radnych PiS domaga się kontroli w sprawie ostatniej reorganizacji w Urzędzie Miejskim. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić na majową sesję Rady Miejskiej. Może okazać się jednak chybiony, podobnie jak zamierzenia radnych, by skontrolować MPO. Plan kontroli na ten rok zaskarżył właśnie do sądu wojewoda warmińsko-mazurski.

Wniosek o kontrolę w Urzędzie Miejskim w imieniu klubu radnych PiS złożył Marek Pruszak. - Chcemy, by komisja rewizyjna sprawdziła, czy wszystkie zmiany organizacyjne, które w ostatnim czasie wprowadził prezydent, były zgodne z przepisami. Czy nie było tak, że komórki urzędu mimo reorganizacji wykonują te same zadania, a zmienili się tylko pracownicy, bo ratusz rozstał się z wieloma długoletnimi i kompetentnymi urzędnikami – wyjaśnia Marek Pruszak. - Chcemy też, by kontrola wyjaśniła rozbieżności między tym, co mówił prezydent , a tym, co zawiera uzasadnienie w zarządzeniu o reorganizacji. Prezydent twierdził, że zmiany w ratuszu mają przynieść milion złotych rocznie oszczędności, a sekretarz miasta napisał, że zarządzenie nie niesie za sobą skutków finansowych.
       - Nie chcę się autorytatywnie wypowiadać, ale nie wydaje mi się, że Rada Miejska jest uprawiona do tego typu kontroli w sprawie reorganizacji w Urzędzie. Przygotujemy na ten temat opinię prawną – zapowiedział na ostatnim posiedzeniu komisji rewizyjnej Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       Na razie w planie na ten rok radni, na wniosek PO, ujęli kontrolę w dwóch miejskich spółkach: Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (wrzesień) i Przedsiębiorstwie Dróg i Mostów (czerwiec). Uchwałę w tej sprawie wojewoda warmińsko-mazurski uznał jednak za niezgodną z prawem i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
       „W ocenie organu nadzoru spółki kapitałowe nie są gminnymi jednostkami organizacyjnymi, a zatem nie podlegają kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej” - napisała w uzasadnieniu skargi radca prawny wojewody Danuta Szarejko.
       Nie wiadomo jeszcze, kiedy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie rozpatrzy tę sprawę.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego nikt nie rozliczy 1,5 roku działalności PIS ? niech uzasadnią dlaczego obniżyli w ZBK i ZKM opłaty za czynsz i bilety i jak wpłynęło to na wyniki Spółek.
 • chyba pruszakowi kolesia zwolnili bo taki nerwowy, weź się chłopie w garść i zacznij porządnie dzieci uczyć, a nie skaczesz, raz tu, raz tam, pomyśl kto przez ciebie stracił pracę jak wracałeś do szkoły, nie wiem kto na to pozwolił. Mogłeś wziąć wilka na smycz i spacer na pośredniak. I się już tak nie denerwuj bo ci pompa stanie.
 • Komisja ma sprawdzać wybiórczo, zamykać oczy jak trafi na pieczątkę J. Wilk?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  10
  kandydat_Salceson(2015-04-22)
 • A może ten wojewoda i marszałek odpowiedzą DLACZEGO nie ma rozbudowy budynku Światowida. Już raz wojewoda zablokował zwrot pieniędzy za nadpłacony czynsz gdy wykupi się mieszkanie ZBK w Elblągu Teraz boją sie kontroli. .Skandal to delikatnie.
 • Dlaczego PIS nie wyjaśnia co się stało w MPO, zatrudnili fachowca a tu 1,5 miliona starty przy działającej Spółce, dlaczego takie rzeczy Ich nie obchodzą, jeszcze nie przeczytałam jakie PIS ma wspólne zdanie w tej sprawie. Niech zaczną współpracować w ważnych sprawach. Szkoda tylko Elbląga, ale czy to akurat Ich obchodziło i obchodzi?
 • Potrafią liczyć skoro obniżyli to chyba i dług miał się obniżyć w ZBK, a czy się obniżył, ile to pozostawili po sobie?.
 • Panie prezydencie może pora wnieś pod głosowanie uchwałę o samorozwiązaniu się Rady Miasta Elbląg? Zobaczymy kto i jak będzie głosował.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  cieciorka(2015-04-22)
 • MPO bankrutuje bo przetargi na oczyszczanie miasta wygrywaja trojmieskie spolki
 • I czy zatrudniane osoby / "konkursy" / mają wykształcenie zgodnie z zajmowanym stanowiskiem? Czy konkursy nie są ustawiane pod poszczególne osoby? Ostatni konkurs na stanowisko kierownika sportu i turystyki w Departamencie Edukacji Sportu i Turystyki, jakoś dziwnie jest zbieżny z wykształceniem pana z Ełku, bez magisterium bez opracowania koncepcji funkcjonowania referatu. Czy to nie dziwne panie prezydencie Wróblewski?
 • Panie ~~cosik, jak pan wszystko wiesz, to napisz pan jakie wykształcenie mają dyrektorzy naszych spółek. Akurat w tej dziedzinie to jest bardzo ważne, sport to może uprawiać każdy.
 • PiS to mógł robić kontrole jak Wilk był prezydentem. Wtedy trzeba było kontrolować i rozliczać poprzedników za rządzenie miastem. A teraz to jaki ma sens?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  Figo34(2015-04-22)
 • Dla mnie może być i z Hongkongu aby zrobił porządek w sportowych jawnostkach w mieście.
Reklama