UWAGA!

PiS zdobywa władzę w kraju

 
Elbląg, W Elblągu do godz. 17 zagłosowało 38 procent wyborców
W Elblągu do godz. 17 zagłosowało 38 procent wyborców (fot. AD)

Prawo i Sprawiedliwość - 39,1 proc., Platforma Obywatelska - 23,4 proc. Do Sejmu wejdą także komitet Kukiz'15 (9 proc.), Nowoczesna Ryszarda Petru (7,1 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc.). Po raz pierwszy na Wiejskiej może zabraknąć lewicy (6,6 proc - za mały wynik jak na koalicję.). Takie są wstępne sondażowe wyniki wyborów, ogłoszone tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Jeśli się potwierdzą, oznacza to polityczne trzęsienie ziemi w naszym kraju.

Wyniki sondaży wyborczych ogłosiły tuż po godz. 21 największe stacje telewizyjne w kraju, korzystając z badań firmy IPSOS. Były one przeprowadzone metodą exit polls, na podstawie anonimowych ankiet, które wypełniali wyborcy tuż po głosowaniu. Przez cały dzień ankieterzy przepytali 90 tysięcy osób przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w całym kraju.
       Ze wstępnych sondażowych wyników wynika, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 39,1 proc głosów., Platforma Obywatelska - 23,4 proc. Kolejne miejsca zajęli: Kukiz '15 (9 proc.), Nowoczesna Ryszarda Petru (7,1 proc.), Zjednoczona Lewica (6,6 proc., to za mało by weszła do Sejmu jako koalicja), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc.), KORWiN - 4,9 proc. i Partia Razem (3,9 proc.).
       Jeśli te wyniki się potwierdzą, to PiS będzie rządzić w naszym kraju samodzielnie. Według sondaży partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 242 mandaty w 460-osobowym Sejmie. PO otrzyma 133 mandaty, komitet Kukiz'15 - 44 miejsca, Nowoczesna Ryszarda Petru - 22, Polskie Stronnictwo Ludowe - 18. Po raz pierwszy od 1989 roku w Sejmie może zabraknąć lewicy, bo Zjednoczona Lewica nie przekroczyła 8-procentowego progu wyborczego dla koalicji. Nadzieję na mandaty może mieć jeszcze KORWiN i Partia Razem, którym niewiele brakuje do przekroczenia progu. Frekwencja wyniosła 51,6 proc. Po raz pierwszy w historii PO wygrała wybory tylko w dwóch województwach: pomorskim i opolskim. W Warmińsko-Mazurskiem PiS zwyciężyło z wynikiem 32,8 proc. Kolejne miejsca zajęli: PO - 26,70 proc.; Kukiz'15 - 10,3 proc.; Zjednoczona Lewica - 8,8 proc.; PSL - 6,6 proc.; Nowoczesna - 5,9 proc.; KORWiN - 4,3 proc.; Partia Razem - 3,7 proc. Jeśli te wyniki się potwierdzą, to w okręgu elbląskim PO i PiS mogą zdobyć po trzy mandaty, po jednym przypadnie Kukizowi'15 i PSL.
       Oficjalne wyniki mamy poznać we wtorek.
      
       Źródło: TVP Info, Ipsos
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama