UWAGA!

Piszemy prawdę o Fundacji Dumni z Elbląga (Oświadczenie)

 Elbląg, Jedno z pomieszczeń w Centrum Edukacyjnym Fundacji Dumni z Elbląga
Jedno z pomieszczeń w Centrum Edukacyjnym Fundacji Dumni z Elbląga

Po publikacji dotyczącej Fundacji Dumni z Elbląga, która ukazała się na naszych łamach 20 września, prezes fundacji Kamil Nowak zarzucił nam w swoim oświadczeniu wideo pisanie nieprawdy. Podkreślamy, że wszystkie opublikowane na portel.pl artykuły dotyczące „Fundacji Dumni z Elbląga”, a było już ich kilka, oparte są na dowodach i rzetelnie zebranym materiale dziennikarskim.

Druga kontrola poselska

20 września posłanka Lewicy Monika Falej przeprowadziła drugą kontrolę w Centrum Edukacyjnym Fundacji Dumni z Elbląga. Tym razem dotyczyła ona oświadczenia złożonego do Krajowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, w którym "Fundacja Dumni z Elbląga" jasno określiła, że nabędzie nieruchomość w Karczowiskach (za prawie 2,2 ml zł rządowej dotacji), by realizować w niej również cele związane z produkcją rolną. To było między innym podstawą wydania zgody na sprzedaż tej nieruchomość.

Kamila Nowaka nie spotkaliśmy tym razem na terenie posiadłości w Karczowiskach.

- Nie widać tutaj żadnej działalności rolniczej Fundacji. Zadaliśmy pytanie instytucji, która dała zgodę na sprzedaż tej nieruchomości rolnej, czy ma świadomości tego, że w tym miejscu nie jest prowadzona produkcja rolna. Na moje pismo w tej sprawie stwierdzono, że zostanie przeprowadzona kontrola. Mamy wrzesień, gdzie już wszyscy rolnicy świętowali swoje plony. Na żadnych z dożynek powiatowych pana Kamila Nowaka nie widziałam, ani także wyprodukowanych przez niego rolnych produktów. Nie ma żadnej produkcji rolnej, bałagan jest jeszcze większy, niż był poprzednio - mówiła po kontroli posłanka. - Jest to niedopuszczalna sytuacja związana z realizacją zadań powierzonych, zleconych przez instytucje publiczne. To marnotrawienie pieniędzy, ale myślę, że jest to działanie celowe, bo to jest uwłaszczanie się na mieniu publicznym za pieniądze publiczne przez kolegów funkcjonariuszy partyjnych PiS-u. Jestem zażenowana tym, co tu ponownie zobaczyłam. To jeden wielki przekręt. To willa plus, dotacja plus, no i uwłaszczenie plus. Będziemy się zastanawiać, kto to dostanie.- mówiła Monika Falej. Cały artykuł o kontroli poselskiej z 19 listopada można przeczytać w tym linku.

 

"Pani Anna Dawid prowadzi kampanię"

Po publikacji artykułu prezes fundacji Kamil Nowak zarzucił jego autorce Annie Dawid pisanie nieprawdy. Wydał także oświadczenie wideo. - Szanowni Państwo, pani Ania Dawid prowadzi kampanię polityczną razem z panią posłanką, która nie ma prawa robić u nas żadnych kontroli - mówił m.in w swoim oświadczeniu.

Chcemy podkreślić, że wszystkie artykuły dotyczące Fundacji Dumni z Elbląga napisane zostały zgodnie z rzemiosłem dziennikarskim, oparte są na dokumentach (w których posiadaniu jesteśmy) i relacjach świadków, do których udało nam się dotrzeć. Co więcej, prezes fundacji Kamil Nowak nigdy, mimo naszych próśb” nie okazał nam fundacyjnych dokumentów. Ostatni raz z prezesem Kamilem Nowakiem próbowaliśmy się skontaktować mailowo 7 sierpnia. Zadaliśmy wówczas dwa pytania: Czy udostępnił pan dokumenty Fundacji pani posłance Monice Falej, zgodnie z zapowiedzią? Jakie działania w ciągu minionego miesiąca (lipca) realizowała Fundacja? Pozostały one bez odpowiedzi.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej kontroli poselskiej Moniki Falej, która miała miejsca 22 czerwca, prezes Fundacji Dumni z Elbląga nie okazał żadnych fundacyjnych dokumentów. Nie zrobił tego zresztą do dziś. Sprawa „Fundacji Dumni z Elbląga” trafiła do Najwyższej Izby Kontroli oraz prokuratury.

Przypomnijmy również, że Fundacja Dumni z Elbląga została zarejestrowana została w kwietniu 2022 roku. Jej fundusz założycielski to 1000 zł. Fundatorem jest młody działacz partyjny (Andrzej Brzozowski-Oleksiak - red.) z Warszawy, niemający żadnego związku z Elblągiem. Już w kwietniu 2022 roku fundacja otrzymała dotację z Ministerstwa Edukacji w wysokości 2 mln 186 tys. rządowej dotacji okazałą posiadłość o powierzchni 2,6 hektara z dwoma domami, tarasem, wiatą na trzy auta, garażem, domkiem pszczelarza, stawami oraz lasem w Karczowiskach Górnych. W marcu tego roku Fundacja otrzymała kolejną ministerialną dotację: 615 tys. zł z programu Fundusz Młodzieżowy.

 

Anna Dawid, autorka

Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kampania wyborcza portelu ruszyła, to jeszcze napiszcie jak wróbel i wcisła blokują port w Elblągu i dlaczego?
 • Od dawna wiadomo po co zakładane jest 80 % fundacji. Jeszcze nikt się nie połapał po co ta fundacja została założona ? Przecież tu CBA powinno wkroczyć to raz, dwa to NiK, trzy-prokuratura. Śmierdzi to przekrętem od dawna tak jak śmierdzi przekrętami 80 % fundacji w Polsce.
 • Fajna g.burza, szkoda, że nic to nie da, Pan Nowak chodzi i się śmieje, jak wszystkie pisowskie
 • Dumni z okradzenia elbląga....
 • Grucha znowu tak samo rzetelny, jak przy informacji o Teresie Wilk? Wtedy dziennikarzyna nie sprawdził, że profil kandydatki w mediach społecznościowych już widnieje, to dlaczego teraz miałby się wysilić…? Hashtagi: #rzetelnosc
 • Niech dziadek prezes kaczkek tam przyjedzie, przewróci się o śmieci... to może choć opierdzieli, że nawet pozorów nie zachowują i to jest już mega bezczelność
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  67
  7
  kujonik(2023-09-21)
 • typowe dla pisowca, jak im wytykasz wały i przekręty, to merytorycznie w żaden sposób się nie odniesie, tylko zacznie wyliczać jakieś zmyślone historie, a kto blokuje port, to doskonale wiemy, kto szantażuje miasto "jak nam nie oddacie portu, to wam nic nie damy i nie pogłębimy rzeki, chociaż to nasz psi obowiązek". oby do 15-go i pogonimy tych.
 • redaktor @Bziq - Szanowna Pani, Szanowny Panie, artykuł o Teresie Wilk był o tym, że prowadzi kampanię m. in. na profilu zmarłego męża. Zresztą odniosłem się do zarzutów jej sztabu wyborczego. Pozdrawiam
 • Oj frajerzy czego nie rozumiecie kasa i tylko kasa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54
  2
  pis - pieniądze i szmal(2023-09-21)
 • Nowak to koleszka K. Szczuckiego z Liceum. Wymyślili sobie, że kupią sobie willę za państwowe pieniądze pod legendą jakiejś fundacji, a potem jak sprawa ucichnie to kupią to od fundacji za kilka zł, sprzedadzą i pieniążki pójdą do nich. Tak jak Morawiecki z działkami zrobił. Tano kupić, drożej sprzedać. Ta patologia musi się skończyć bo staniemy się wyrzutkiem z Europie. Kaczyński ze swoją ekipą stworzyli mafijną organizację pod szyldem rządu RP. Złodziejstwo, niekompetencja i podłość w PRL-u w porównaniu do dzisiejszego rządu to jest porównanie polskiej okręgówki do Serie A. Albo ludzie się obudzą i wyp... tych nieudaczników, albo staniemy się Białorusią. Ilość ludzi z wypranym przez PiS-owców mózgiem mnie zatrważa.
 • Artykuły nie są w 100 proc rzetelne. Brakuje zwykłego operatu szacunkowego aby sprawdzić ile nieruchomość wraz ziemią jest warta. To że jakoś czas temu cos było warte milion a dzoes 2 o niczym nie świadczy. Posiadłość jest naprawdę duża i w dobrym stanie, dobry fdojazd do Elbląga.
 • Fajnie, że pozujecie na" niezależne media". Tylko żebyście byli wiarygodni, to dlaczego przez 3 lata nic nie napisaliście o Panu Grodzkim. Boicie się i jesteście stronniczy i jednostronnie polityczni. Pan Grodzki jest oskarżone przez kilkadziesiąt osób o branie pieniędzy za zabiegi lekarskie. Czyn karygodny a na POrtelu cisza, cisza i dalej będzie cisza.
Reklama