UWAGA!

Płacimy więcej, mamy mniej

 
Elbląg, Płacimy więcej, mamy mniej
fot. AD

Temat gospodarki odpadami komunalnymi podczas dzisiejszej (25 lipca) sesji Rady Miasta w interpelacjach pojawiał się kilkukrotnie. Adam Basiukiewicz, Marek Burkhardt i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Malinowski napisali trzy projekty uchwał dotyczące tego problemu. 

- Przez dwa tygodnie, które minęły od ostatniej sesji, pracowaliśmy - mówił Sławomir Malinowski, wiceprzewodniczący Rady. -  Przygotowaliśmy trzy projekty uchwał związane z jednym z najważniejszych obecnie problemów w Elblągu, czyli uchwały śmieciowej, która naszym zdaniem po prostu została źle sformułowana.
       Radni opracowali projekt uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek za pojemniki o określonej pojemności, a także projekt uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Elbląg. 
       Uchwała, która została zatwierdzona jeszcze w poprzedniej kadencji, według członków KWW Witolda Wróblewskiego godzi w interesy mieszkańców.
       - To jest uchwała, która ma miastu zapewnić wpływy, ale nie zapewnia rozwiązania problemów ze śmieciami mieszkańców - tłumaczył Sławomir Malinowski. 
       Według pomysłodawców główne problemy w obecnej uchwale to brak wyposażenia nieruchomości w pojemniki, worki, kontenery na odpady, brak gwarancji wywozu odpadów wielkogabarytowych, krótki okres możliwości przeprowadzenia deratyzacji, opłata „z góry”, ryczałt 350 kg odpadów na każdego za rok „z góry” i sztywne harmonogramy wywozu śmieci. Uchwała wymaga także sporo nakładów pracy administracyjnej i jest sprzeczna z duchem Unii Europejskiej o ekologii i segregacji odpadów.
       - Harmonogramy wywozu śmieci będą dotyczyły przede wszystkim działkowców - mówi Malinowski. - Dlaczego narzucono sztywne rytmiki wywozu nieczystości, bez względu na to czy pojemniki są wypełnione, czy nie są wypełnione, cztery razy w miesiącu? Teraz będzie taka sytuacja, że działkowcy będą płacili od 300-400 proc. drożej za wywóz nieczystości bez względu na to czy będą tam się znajdowały odpady czy nie.

 


       Obecne opłaty za wywóz odpadów są dużo wyższe niż we wcześniejszej uchwale. 
       - Dodatkowo podyktowany wzrost opłat jest niewspółmierny do zakresu rzeczowego wykonywania usług wywozu. Tzn. mówiłem o tym, że płacimy więcej, ale w usługach mamy mniej, bo mamy tylko wywóz śmieci, nie mamy pojemników zagwarantowanych, za które zapłacimy, nie mamy czyszczenia tych pojemników ani dezynfekcji - tłumaczy Sławomir Malinowski. - Chcemy wrócić do formuły pocztowej. Oddajemy nieczystości do gminy, gmina jest jej właścicielem, ale też chcemy wiedzieć w jakiej ilości są to odpady segregowane, niesegregowane - mówi Adam Basiukiewicz, prezes spółdzielni mieszkaniowej. 
       Sławomir Malinowski przedłożył na dzisiejszej sesji interpelację o kalkulacji dostępnej dla mieszkańców miasta. Wysunął też prośbę o udostępnienie mieszkańcom takowej za lipiec.
       - Na pewno wprowadzimy kalkulator na stronie urzędu, żeby było to ogólnie dostępne - odpowiedział na postulaty Malinowskiego prezydent.
       Jerzy Wilk odniósł się również do interpelacji radnego PO Roberta Turleja dot. powołania komisji w sprawie gospodarki odpadami. 
       - Jeżeli zajdzie taka potrzeba to nie ma żadnego problemu z powołaniem takiej komisji - zadeklarował prezydent.

so
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No wreszcie jedyni radni którzy konkretnie działają a nie tylko jak POwcy pierdu pierdu, że trzeba by było zespoły powoływać, że będziemy Wilka rozliczać. Gratulacje Panowie Radni właśnie jedną ze swoich obietnic wyborczych spełniliście - jesteście ludźmi czynu i pracujecie dla Nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  zaczynamsympatyzować(2013-07-25)
 • Brawo wreszcie jakieś konkretne działanie radnych zmierzające do poprawy sytuacji finansowej mieszkańców i działkowców która wyraźnie została nadszarpnięta przez odwołane władze Po przez przyjętą przez nich Uchwałę śmieciową. Panowie z KW Wróblewskiego zyskaliście u mnie dużo bo zamiast gadać przechodzicie do czynu - gratulacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Poprawcieśmieci(2013-07-26)
 • Moim zdaniem niech zostanie tak jak jest. A nie jest zle. Mam harmonogram wywozu. Zapłaciłem na konto urzedu swoja ustalona kwotę, śmieciarze są na czas. W sumie nie wiem o co komu chodzi. Chyba żeby zaistniec w mediach. Bo byc wybranym 90 głosami to chyba mistrzostwo świata.
 • Działki niech idą pod budownictwo miejskie i przemysłowe(przetargi) miasto zarobi na tym kasę. Działkowiczom przydzielic działki poza terenem Elblaga. Tam nie ma smrodu spalin, słychac spiew ptaszków to powinno starczyc działkowiczom do wypoczynku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  10
  CCCCCCC(2013-07-26)
 • rekordy swiata-90 głosów-to pierwszy-2 godziny po "zaprzysiężeniu"-interpelacja !!!!!
 • @ccccc, ałęsy Ty durny. I Ty będziesz emerytem:). Co do śmieci, niech mi ktos wyjaśni bo nie rozumiem, płace za wywozu pobsegregowanych śmieci. Pakuje osobno pater, osobno plastik, osobno odpady kuchenne a przyjeżdża śmieciara z firmy CLEANER i pakują to wszystko razem do jednej śmieciarki. Gdzie tu logika? Bi postawili po jednym śmietniku na 10 rodzin przy u?. Chopina. Zaraz ZBK podniesie opłaty bo sie wiedzą, ze ludzie nie segreguja śmieci, a przeciez segregacji ja i sąsiedzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  /Alojzy/(2013-07-26)
 • a co ma do tego kto ile głosów uzyskał? Jak już czepiasz się pieniaczu pod różnymi nickami szczegółów to przynajmniej bądź rzetelny i napisz stan faktyczny bo to są której z kolei zastępstwa a nie wybór w pierwszej kolejności jak np. Pani janowska z Pis 167 i weszła bez rezygnacji innej osoby z taką ilością. Pan Burkhardt do którego się czepiasz uzyskał 96 (a nie 90 głosów - i wszedł jako 3 z listy) natomiast inni radni którzy teraz wejdą np. po Prezydencie i Wiceprezydentach wcale tak dużo więcej nie uzyskali tj. Pan Redzimski który wszedł za Pana Wilka 133 głosy, za Pana Hajdukowskiego Pani Grygiel 155,za Pana Pruszaka Pan Lecyk 184 głosy i to jeszcze nie wiadomo czy się nie zmieni:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  mówprawde(2013-07-26)
 • Nie wiadomo o co chodzi? Chodzi o to abyśmy mniej płacili albo przynajmniej tyle jak dotychczas. Podeszli konstruktywnie do tematu po konsultacjach, opiniach i skorzystali z doświadczenia innych miast. Po 1 proponują aby Śmieci jako usługa były rozliczane z dołu tj. po faktycznym ich wywiezieniu a nie zaliczkowo z góry. Po 2 proponują zmniejszenie stawek opłaty za segregacje aby bardziej ekologicznie społeczeństwo podeszło do tematu. Po 3 chcą aby odbiorca śmieci dostarczył pojemniki i oprócz tego je konserwował, mył i dezynfekował a w chwili obecnej jeszcze tego może nie wiecie ale za kilka miesięcy się dowiecie z rachunku MY to płacimy. Po 4 chcą aby działkowcy płacili tak jak było tom przed zmianą czyli za faktycznie wywieziony pełny pojemnik, który był jak ustalono raz w miesiącu wywieziony a teraz czy on jest pełny czy nie to jest wywożony 4x czyli Ogrody płaca 4x w miesiącu więcej za tą samą ilość śmieci jakie wytwarzali - TO CO JEST WASZYM ZDANIEM JEST W PORZĄDKU? Takie coś wykończy ogrody a jak widzę już z wypowiedzi niektórzy dorwali by się do tych darmowych uzbrojonych działeczek - TYLKO TO UZBROJENIE KOSZTOWAŁO INNYCH I TAK SIĘ NIE GODZI POSTĘPOWAĆ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Porozmawiamyrzeczowo?(2013-07-26)
 • Pisz prawdę człowieku bo wychodzi, że jesteś jakimś oszołomem albo czytać nie umiesz. Pan Radny miał nie 90 a 96 głosów i wszedł do rady jako 3 z kolei osoba, z innej partii mogła by wejść jako 3 osoba nawet z 30 głosami bo tak mówi system wyborczy. Po 2 nie "interpelacja", która wzywa prezydenta do rozwiązania jakiegoś problemu tylko gotowe rozwiązanie w postaci projektu uchwały z uzasadnieniem a to jest znacząca różnica. Znawcy tematu oczywiście wiedzą jak wygląda ordynacja wyborcza oraz znają różnice wniosku, interpelacji czy projektu uchwały a niedouczeni komentatorzy niestety nie więc uświadamiam przedmówcę w tej kwestii.
 • Zróbcie zmiany w opłacie śmieciowej i zapłaćcie z własnej kasy, ludzie zero znajomości ekonomi, nowe deklaracje, nowe kolejki, zatrudnimy więcej ludzi. Wydaje mi się że panów trzeba wsiąść na jakieś szkolenie z podstaw ekonomii jak widać prostota i populizm. Rozwiążcie nierobów z DKS, straż miejską, obetnijcie sobie pensje i mamy oszczędności. A projekty niech piszą fachowcy nie politycy, zazwyczaj nie macie pojęcia o prawie jedynie pisać potraficie.
 • Ty co przede mną te bzdury piszesz przestań siać panikę, jakie "NOWE DEKLARACJE" ? Czytaj ze zrozumieniem jakie projekty wnieśli, są to rzeczy tylko pożyteczne dla mieszkańców miasta zresztą z przedstawicielami organizacji i działkowcami konsultowane -dotyczą "zmniejszenia stawek", "obowiązku dostarczenia i konserwacji pojemników przez odbiorcę śmieci" "harmonogramu częstotliwości wywozu śmieci". Po za tym o jakich człowieku pensjach mówisz? Radni nie otrzymują żadnych pensji a Ci co projekty złożyli w żądnej partii nie są można to sprawdzić w PKW Ty znawco ekonomii i prawa Ty wiesz zapewne o czym piszesz :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  działkowiec(2013-07-26)
 • Ustawa śmieciowa w obecnej formie jest jednym wielkim przekrętem i niedziałającym bublem. Można to zrobić inaczej. Posegregowane śmieci to surowiec za, który płacić nie powinni mieszkańcy a ci, którzy tego surowca potrzebują. Czy władze miasta nie mogą znaleźć odbiorców tego surowca i stworzyć systemu jego transportu od wytwórcy (mieszkańca) do odbiorcy ?Proponuję Panu Wilkowi i radnym PiS poszukania takiego rozwiązania i udowodnienia mieszkańcom miasta a nawet pozostałym Polakom, że można inaczej tj. że mieszkańcy mogą płacić mniej a może wcale za ustawę śmieciową. Już niedługo nowe wybory samorządowe a temat śmieci wcale nie musi być smierdzący.
Reklama