UWAGA!

Platforma obiecuje 2500 miejsc pracy

 
Elbląg, Platforma obiecuje 2500 miejsc pracy
(fot. Anna Dembińska)

Utworzenie 2500 miejsc pracy w Elblągu i okolicach w ciągu ośmiu lat, głównie związanych z rozwojem portu i turystyki wodnej. Czy to jest możliwe? Platforma Obywatelska twierdzi, że tak. - To wszystko zostało dokładnie policzone i jest realne – zapewnia Jerzy Wcisła, szef elbląskiej PO.

- W ciągu ostatnich trzynastu lat w infrastrukturę związaną z turystyką wodną w regionie elbląskim zostało zainwestowanych ponad 550 milionów złotych. 90 milionów w Pętlę Żuławską, 400 milionów w przebudowę Kanału Elbląskiego, 60 milionów w elbląski port, mosty i nadbrzeże. Kto się spodziewał 13 lat temu, że to będzie możliwe? - mówił dzisiaj na wyborczej konferencji PO Jerzy Wcisła. - Elbląg ma szanse stać się liderem tych przemian. Musimy zrobić wszystko, by nasze miasto było Centrum Turystyki Wodnej, tym bardziej że w kolejnych latach Unia Europejska będzie dofinansowywać projekty związane z drogami wodnymi.
       Jaskółką zmian ma być zdaniem działaczy PO spółka Pętla Żuławska, która od ponad roku ma siedzibę w Elblągu. - To Elbląg powinien być liderem zmian w turystyce wodnej w naszym regionie, powinniśmy inwestować w turystyczne produkty związane z wodą, ale obecne władze miasta zachowują się tak, jakby nie chciały, by nasze miasto tym liderem było. A przed nami drugi etap budowy Pętli Żuławskiej, na który województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie zarezerwowały już 120 milionów złotych – uważa Jerzy Wcisła.
       Z wyliczeń przedstawionych przez elbląska PO wynika, że w ciągu ośmiu lat jest możliwe stworzenie w Elblągu i okolicach około 2200 nowych miejsc pracy, związanych z rozwojem portu i turystyki wodnej.
       - To wszystko zostało wyliczone przez specjalistów od lat zajmujących się tą tematyką. Wyliczenia mają sens, a my mamy już pierwszy przykład inwestora z Niemiec, który zdecydował się tutaj rozwijać biznes wynajmu łodzi. I jest bardzo zadowolony, tak jak i jego klienci – dodaje szef elbląskiej PO.
       Szansą na kolejne 300 miejsc pracy jest m.in. ostatnia nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, na mocy której samorządy mogą w postępowaniu przetargowym, jako jeden z warunków oceny ofert firm, wpisać aspekt społeczny. Co to oznacza?
       - Można na przykład przyjąć, że 95 procent oferty to będzie cena, a 5 procent oceny będzie stanowić liczba osób bezrobotnych z Elbląga, których dana firma obieca przeszkolić i zatrudnić na czas danej inwestycji. Nawet jeśli po jej zakończeniu na przykład firma z zewnątrz wyjedzie z miasta, to i tak zyskamy wykwalifikowanych pracowników, którym łatwiej będzie znaleźć pracę - wyjaśnia Michał Missan, radny PO.
       - Wystarczy też, że każdy pracodawca w ramach nowych unijnych projektów zatrudni jedną osobę, by zyskać kolejnych 100 miejsc, będziemy do tego zachęcać – dodał Antoni Czyżyk, również radny PO.
       Liderzy PO, zajmujący pierwsze miejsca na listach, zgodnie przyznają, że dodatkowym motorem napędowym będzie także przekop Mierzei. Co będzie, gdy do przekopu nie dojdzie? - Te wszystkie inwestycje w Kanał Elbląski i Pętlę Żuławską pozwalają z optymizmem patrzeć na to, że kanał przez Mierzeję też uda się zrealizować – stwierdził Jerzy Wcisła.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Obiecywanie to specjalizacja PO :D
 • Bardzo dobrze, niech biorą przykład z Donalda, ile obiecywał nic nie dotrzymał i wylądował na stołku w UE. PO idźcie tą samą drogą, a sukces murowany !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  7
  PO.king(2014-11-05)
 • PO i obietnice, tylko na nich się znają
 • PO obiecuje, buhahaha oplułem monitor. Dzięki za rozbawienie mnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  6
  maczomen(2014-11-05)
 • dlaczego nie 25000 ?
 • Spokojnie, dorzucimy to do byłych 73 obietnic tuska :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  hehhehehehe(2014-11-05)
 • A co z tymi ? 1.Obrona praw pracowników. 2.Wspieranie przedsiębiorczości i zmiana prawa na korzystniejsze dla pracowników i pracodawców. 3.Obniżenie podatków i danin publicznych. 4.Wzrost płac pracowników sektora publicznego. 5.Pomoc ze strony państwa dla najsłabszych. 6.Ograniczenie deficytu. 7.Bezpieczne wprowadzenie Euro. 8.Zahamowanie wzrostu inflacji. 9.Większe środki na rozwój i edukacje. 10.Radykalne uproszczenie prawa podatkowego, gospodarczego i trybu poboru ZUSu 11.Uproszczenie procedur zakładania firm. 12.Prywatyzacja kluczowych firm polskiej gospodarki. 13.W przypadku firm należących do Skarbu Państwa rzetelne wybierania zarządów i rad nadzorczych. 14.Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. 15.Wsparcie projektów infrastrukturalnych UE dot. bezpieczeństwa energetycznego. 16.Przyśpieszenie budowy obwodnic i autostrad. 17.Wyeliminowanie barier prawnych blokujących szybki rozwój infrastruktury. 18.Modernizacja PKP 19.Powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu. 20.Wprowadzenie możliwości załatwiania spraw państwowych(podatki itp. )przez Internet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  ...???(2014-11-05)
 • 21.Gospodarczy powrót Polski nad morze. 22.Mądre wykorzystywanie funduszy europejskich. 0 23.Decentralizacja władzy. 24.Wsparcie rozwoju regionalnego. 25.Modernizacja wsi i rolnictwa 26.Usprawnienie procesu składania wniosków o dotacje unijne. 27.Reforma instytucji publicznych obsługujących rolnictwo. 28.Ekologiczna produkcja żywności. 29.Wytwarzanie biopaliw i biogazów. 30.Reforma systemu ubezpieczeniowego rolników. 31.Rozwój rybołówstwa. 32.Ochrona środowiska. 33.Wdrożenie programu Natura2000 34.Wprowadzenie polityki solidarnego państwa. 35.Ułatwienie młodym startu zawodowego. 36.Obniżenie bezrobocia. 37.Długoterminowe uniknięcie zagrożeń demograficznych. 38.Rozwój edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich. 39.Oddanie sprawy edukacji dzieci rodzicom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  ....?????(2014-11-05)
 • 40.Podniesienie pensji nauczycielom. 41.Zmiana mechanizmów finansowania edukacji. 42.Zwiększenie miejsc pracy dla ludzi powyżej 50 roku życia. 43.Reforma emerytalna. 44.Poprawa jakości służby zdrowia. 0 45.Zwiększenie powszechnego dostępu do służby zdrowia. 46.Podwyższenie pensji pracownikom służby zdrowia. 47.Podział NFZ na kilka konkurencyjnych zakładów ubezpieczeniowych. 48.Reformacja polityki refundacji leków. 49.Ułatwienie zdobywania specjalizacji lekarzom. 50.Ułatwienie osobom niepełnosprawnym zdobycie wykształcenia i pracy. 51.Rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 52.Zmiana ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. 53.Stabilizacja finansowa sektora kultury. 54.Organizacja Euro 2012 55.Program Boisko w każdej gminie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  ...???(2014-11-05)
 • 56.Wsparcie sportu wyczynowego. 57.Odbudowa zaufania obywateli do władzy 58.Ograniczenie przywilejów władzy 59.Likwidacja zagrożeń korupcyjnych. 60.Zmiany w prokuraturze(min. rozłączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego). 61.Reforma prawa karnego. 62.Zmiana systemu odbywania kar. 63.Prowadzenie walki z przestępczością. 64.Zapewnienie bezpieczeństwa i praworządności w Polsce. 65.Budowa systemu ochrony i ratownictwa ludności. 66.Dokończenie reformy administracji publicznej. 67.Wprowadzenie e-dowodu osobistego. 68.Zmiana sposobu prowadzenie polityki zagranicznej. 69.Dbanie o interesy Polski w UE 70.Udział Polski w dbaniu o bezpieczeństwo światowe. 71.Realizacja polityki historycznej. 72.Uzawodowienie Wojska. 73.Zakończenie misji w Iraku w 2008 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  ...????(2014-11-05)
 • nowaczyk na prezydenta !!!!
 • Jurek i s-ka dajta se siana; )
Reklama