UWAGA!

Płoną elbląskie lasy

 Elbląg, Płoną elbląskie lasy
fot. Nadleśnictwo Elbląg

W minionym tygodniu w Nadleśnictwie Elbląg miały miejsce cztery pożary. Od początku roku takich pożarów było sześć. Dla porównania w całym roku 2021 r. Nadleśnictwo Elbląg zanotowało 6 pożarów, a w 2020 r. tylko jeden.

W niedzielę (1 maja) spłonęło 15 arów pokrywy gleby, a w gaszeniu brało udział 6 zastępów straży pożarnej z PSP Nowy Dwór Gdański oraz OSP Stegna i Sztutowo. Dzięki sprawnemu działaniu strażaków udało się zapobiec dalszemu rozwojowi tego żywiołu.

Dziś pożar wybuchł na Mierzei Wiślanej – spłonęło pięć arów ścioły. W akcji gaśniczej uczestniczyły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych ze Stegny i Jantara. Po raz kolejny znaleziono ślady palonego ogniska oraz śmieci. Szczególnie niepokoją ślady ogniska, ponieważ to już trzeci ujawniony w tym roku taki przypadek.

Sprzyjająca turystom aura nie sprzyja bezpieczeństwu pożarowemu. Wciąż jeszcze niewielkich rozmiarów roślinność zielna i pozostające po zimie suche części obumarłych roślin, w połączeniu z brakiem opadów i dość wysoką temperaturą sprawiają, że nie trudno o pożar. Dziś (2 maja) wilgotność ścioły mierzona o godz. 9 rano osiągnęła wartość 13,5% natomiast na godzinę 13 już tylko 11,2 %, co można porównać do wilgotności kartki papieru.

Leśnicy proszę wszystkie osoby przebywające w lesie o stosowanie zakazu używania ognia i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych. Rozwijający się pożar bywa bardzo nieprzewidywalny, a jego działanie może okazać się katastrofalne w skutkach zarówno dla środowiska przyrodniczego jak i lokalnych miejscowości. Przypominają też o trwającej w całych Lasach Państwowych akcji Majówka 22, w trakcie której funkcjonariusze Straży Leśnej kontrolują przestrzeganie przepisów, między innymi związanych z bezpieczeństwem pożarowym.

Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama