UWAGA!

Po legendarnym tunelu nie ma na razie śladu

 Elbląg, Archeolodzy będą prowadzić prace w Pasłęku do 10 sierpnia
Archeolodzy będą prowadzić prace w Pasłęku do 10 sierpnia (fot. Michał Skroboszewski)

Miał być legendarny tunel, jest jednak warstwa gruzu powstała wskutek zasypywania fosy w XIX wieku. Taki jest skutek wykopalisk prowadzonych przez warszawskich archeologów w Pasłęku. O tym, co jeszcze udało się wykopać, opowiedział nam dr Jacek Wysocki, adiunkt w instytucie archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, koordynator i kierownik badań archeologicznych w Pasłęku. Zobacz zdjęcia.

Wykopaliska na pasłęckiej starówce rozpoczęto już na początku lipca. Impulsem stały się badania geofizyczne prowadzone w tym miejscu w ubiegłym roku. W ich wyniku okryto szereg anomalii, jedna z nich ciągnęła się od zamku w kierunku kościoła.
       Rozpoczęto wykopaliska, istniało bowiem przypuszczenie, że w tym miejscu znajduje się pozostałość legendarnego tunelu łączącego zamek ze znajdującym się w pobliżu kościołem św. Bartłomieja. Jedna z legend mówi także, że to w podziemiach pasłęckiego zamku została ukryta Bursztynowa Komnata, po której ślad zaginął pod koniec drugiej wojny światowej.
       - Anomalia to takie sytuacje, kiedy mamy do czynienia z reliktami działalności człowieka typu mury, wykopy – wyjaśnia dr Jacek Wysocki, koordynator i kierownik badań archeologicznych w Pasłęku. - Jedna z nich wystąpiła na dużej głębokości, miała kształt linowy i biegła między zamkiem a kościołem na głębokości ok 4 - 6 metrów pod powierzchnią.
       Pierwszy wykop otwarto w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się fosa, gdzie znaleziono wspomnianą anomalię. Wykopano dół głębokości około 7 metrów. Nadzieje archeologów okazały się płonne. Po legendarnym tunelu nie było śladu.
       - W wykopie stwierdziliśmy jedynie warstwy, które powstały na skutek zasypywania fosy w XIX wieku. Były to warstwy śmietniskowe z miasta. Pozostałości, zgliszcza po różnych pożarach czy kataklizmach w mieście były zbierane i wsypywane do fosy – informuje archeolog. - W ten sposób na dnie fosy ułożyła się dość gruba warstwa gruzu, którą urządzenia geofizyczne odczytały jako anomalię.
       Pasłęcka fosa była bardzo głęboka i znajdowała się między między murem zamkowym kurtynowym i murem miejskim. Do jej dna naukowcom nie udało się dostać. Archeolodzy doszli na głębokość 7 metrów i kopaliby dalej, gdyby nie pokazała się woda. Postanowili jednak wykop przedłużyć i kopali dalej w kierunku zamku. Tu natrafili na mur kurtynowy.
       - Jest to zewnętrzna fortyfikacja zamku, która jednocześnie ograniczała fosę od strony zamku. Mur jest dosyć solidny. Przy koronie, czyli mniej więcej 1,5 metra od powierzchni, ma około 1,2 m grubości. Im głębiej, tym jest on grubszy. Na poziomie ok. 2,5 m od powierzchni gruntu osiąga grubość prawie 2,5 metra.
       Mur pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku i powstawał najprawdopodobniej wraz z północnym jednocześnie najstarszym skrzydłem zamku.
       Niedaleko od muru kurtynowego natknięto się na warstwę z remontu zamku w XVI wieku. - Być może jeszcze niżej trafimy na średniowieczny poziom użytkowy – informuje warszawski archeolog. - Po jednej stronie muru, od strony fosy, także znaleźliśmy warstwy zasypowe z XIX wieku, co oznacza, że w XIX wieku ten mur był jeszcze na powierzchni i jeszcze tę fosę ograniczał, a te zasypy z czasem zasypały również i mur. Po stronie zamkowej znaleźliśmy z kolei warstwy zasypowe, które powstały podczas różnych prac remontowych na zamku. W tej chwili jesteśmy na głębokości około trzech metrów i eksplorujemy warstwę powstałą prawdopodobnie w XVI wieku w czasie gruntownego remontu zamku – dodaje archeolog.
       Zamek w Pasłęku został wybudowany przez Krzyżaków w XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów. Był kilkakrotnie niszczony w wyniku działań wojennych i pożarów. W latach 50. i 60. XX wieku nastąpiła odbudowa zamku na cele administracyjno-kulturalne. Obecnie mieści się tutaj m.in. pasłęcki ratusz.
       W przyszły czwartek w Pasłęku ma odbyć się konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione wyniki badań.
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ehhh po wieku lub dwóch za to znajdziemy wzmiankę o legendarnych poszukiwaczach legendarnego tunelu. Definicja słowa LEGENDA-«opowieść dotycząca życia świętych i bohaterów lub jakichś wydarzeń historycznych, nasycona motywami fantastyki i cudowności»
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Kat.,mNa.,Idiotów(2017-08-03)
  • Ci z mazur i olsztyniaki oszaleli na punkcie bursztynowe komnaty. Co bunkier to wydają kasę na poszukiwania niech zwrócą Pasłękowi kieł mamuta który zwinęli do olsztyna.
  • Taka z Pasłęka Warmia jak z Elbląga Mazury... ech szkoda gadać że popadliśmy w olsztyńską niewolę
  • A gdzie nadzor budowlany? Przy takich glebokich wykopach trzeba sciany wykopu oszalowac. Ponadto w zlym miejscu kopia. Dokladne miejsce na ujeciach fotograficznych otrzymala redakcja nautilusa (www.nautilus.org.pl).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    elb2010(2017-08-03)
  • Tak głęboko bez szalunków ??? Na komercyjnej budowie inspektor już by wstrzymał prace
  • Chcą się dokopać do samego dna i osiągnąć poziom PiSowców.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    4
    KKKKK1(2017-08-03)
  • Ten tunel, co okazał się " kanałem " wymyślili w okresie ośmiu lat, jacyś POpaprańcy. Szkoda tylko, ludzkiego wysiłku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    9
    pampi-ZAWADA(2017-08-03)
  • Na takie zabawy w kopanie dołków wydawane są nasze pieniądze.
  • To nie zabawy- to archeologia - w Elblągu w ubikacjach -śmietnikach średniowiecznych znaleziono wiele bezcennych artefaktów- często takich których zazdroszczą nam inne stare miasta europejskie- w Pasłęku pewnie będzie podobnie... więcej dobrej woli drogi czytelniku ????
Reklama