UWAGA!

Po ludzku uczcić pamięć tych ludzi

  Elbląg, Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak zapalił znicze na grobach żołnierzy radzieckich
Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak zapalił znicze na grobach żołnierzy radzieckich (fot. Michał Skroboszewski)

- Tych w większości bardzo młodych ludzi, którzy nie mieli wyboru, bo widzieli karabin niemiecki z przodu i tetetkę enkawudzisty z tyłu - mówił wiceprezydent Janusz Nowak, gdy dziś (10 lutego) zapalał znicze na grobach żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy w 1945 zdobywali Elbląg. - Nie ulega wątpliwości, że Elbląg został zdobyty, bo było to miasto III Rzeszy - podkreślał. - Natomiast walczyła o nie koalicja antyhitlerowska, różne nacje. I ci żołnierze są tu pochowani.

Na cmentarzu przy ul. Agrykola spoczywa ponad 200 żołnierzy Armii Radzieckiej II frontu białoruskiego 5. Armii Pancernej i 2. Armii Uderzeniowej, którzy – jak czytamy na tablicy pamiątkowej – „polegli w walce o wyzwolenie Elbląga”. Pomnik z czerwoną gwiazdą postawili już w 1946 r. Rosjanie, o czym w kalendarium przypomina Juliusz Marek.
       Pod datą 10 lutego Ilja Erenburg, korespondent wojenny, w swoim dzienniku zanotował: „ogłosiliśmy zdobycie Elbląga, choć walki jeszcze trwają”. Przez dziesięciolecia tego dnia na cmentarzu przy Agrykola odbywały się uroczystości - początkowo związane z wyzwoleniem Elbląga. Dziś mówimy zdecydowanie o zdobyciu miasta.
       - Dyskusja nie ma sensu, Elbląg został zdobyty, było to miasto III Rzeszy - podkreślał dziś (10 lutego) wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - To były walki z faszystami, a walczyła koalicja antyhitlerowska, różne nacje. I ci żołnierze są tu pochowani. Wojna to grabieże, mordy, gwałty, wszystko to, co najgorsze - wskazywał. - Oczywiście, część ludzi mówi, że być może ci, którzy tu leżą, też brali udział w okropieństwach. Tego nie wiemy, ale skoro wszystkim wybaczamy, wybaczyliśmy Niemcom to dlaczego i tym nie wybaczyć? Tym bardziej, że nie mamy dowodu na ich winę. Tych w większości bardzo młodych ludzi, którzy nie mieli wyboru, bo widzieli karabin niemiecki z przodu i tetetkę enkawudzisty z tyłu.

  Elbląg, Środowisko elbląskiej lewicy złożyło pod pomnikiem na cm. Agrykola kwiaty
Środowisko elbląskiej lewicy złożyło pod pomnikiem na cm. Agrykola kwiaty (fot. MS)

Dziś środowisko elbląskiej lewicy złożyło kwiaty pod pomnikiem, na grobach żołnierzy Armii Radzieckiej zapłonęły znicze.
       - Zawsze powtarzam, przychodzę tu, by normalnie, po ludzku uczcić pamięć tych ludzi - wyjaśniał Janusz Nowak. - Jako obywatel tego miasta, przewodniczący Rady Miejskiej SLD i wiceprezydent Elbląga. Gdyby elblążanie pochylili się nad tymi grobami, zobaczyliby, że to byli często bardzo młodzi ludzie - kontynuował. - Po ludzku jest ich szkoda. Nie chciałbym, by uroczystości 10 lutego kojarzyły się politycznie - zastrzegł wiceprezydent Elbląga. - Chodzi o to, by oddać hołd tym młodym ludziom, którzy już nie wrócili do tych, którzy na nich czekali. Tak, jak my chcielibyśmy, by na grobach naszych przodków, pochowanych w różnych zakątkach Europy i nie tylko, też ktoś zapalił świeczkę.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • słusznie, zachować się z honorem. to jest sztuka
 • Jak można czcić i co roku składać kwiaty okupantowi, który gnębił nas przez prawie 50 lat? Czerwona zaraza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47
  122
  Razsierpem_razmłotem(2019-02-10)
 • @Razsierpem_razmłotem - za tego okupanta nikt tak ludzi nie dymał jak za obecnego.
 • Gdyby nie Ci okupanci to dzisiaj pracowałbyś pewnie na polu u Niemieckiego Panicza i spał w budzie dla psa. Fakt, że byliśmy krajem satelickim ZSRR, ale przynajmniej ze swoim językiem i tożsamością.
 • Ci którzy tu zostali na zawsze nie mieli nic do powiedzenia. to byli przeważnie młodzi ludzie, którzy pozostawili swe rodziny w dalekiej Rosji Za plecami czuwało NKWD, jedno słowo nie tak -jak mówi historia i kilka gram ołowiu z pistoletu NKWDisty. Zgińeło ich w Polsce tysiace z okrzykiem ZA STALINA. ZOSTAWMY ICH MOGIŁY W SPOKOJU I USZANUJMY ICH GROBY.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  114
  11
  10936(2019-02-10)
 • I jedność w narodzie była.
 • Weź przestań opowiadać te glupoty, bo to przecież właśnie ZSRR na nas napadł razem z Hitlerem w 1939 roku, gdy Polska walczyła z Niemcami i przypieczetował los Polski, ktora wtedy na wschodzie prowadziła mobilizację rezerw i utrzymywała przedmurze żeby przez Rumunię i Węgry otrzymać dostawy broni, po ataku ZSRR uzbrojenia nam nie dostarczyli i zaladowali na statki spowrotem.
 • Nie mam dobrego słowa dla ruskich. Komentarze tych StefanówK i10936 bez sensu. Ten cmentarz jest zadbany jak mało który. Sami ruscy to mówią. Niech sobie w przerwie miedzy zakupami w Polsce świeczki palą. Tylko, że jakoś tego nie robią.
 • Elblag mentalnie jest nadal czerwony. Niestety, chyba juz wole biedronia., niż lesne dziadki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  49
  Gosc1(2019-02-10)
 • Zadziwiające jest to, jak niektórzy tutaj wypisują, że gdyby nie ZSRR, to Polaków by nie było i że nas wyzwolili. Przecież to Rosja nas napadła razem Hitlerem się dogadali, 17 września wbili nam nóż w plecy podstępnie i to przypieczetowało los Polski, bo tam właśnie odbywała się mobilizacja i uruchamianie rezerw, żeby dalej się bronić, a przez Węgry i Rumunię miało iść uzbrojenie dla Polski, tylko wlsnwi po ataku ZSRR zwrócono statki, a te, które już rozładowano spowrotem załadowano i przez ten Atak ZSRR Polska upadła. Co nie zmienia faktu, że cmentarzom wojennym należy się szacunek i to, że i wśród Rosjan byli też dorzy ludzie.
 • Przykrym dla wielu staje się fakt że radny Klim w koniunkturalny sposób nie znalazł czasu by tutaj dzisiaj przyjść. A robił to od lat.
 • @Zen - zen ty naprawdę wierzysz że ktoś przysłałby nam pomoc w 1939 roku? anglia i francja miały nas głęboko w poważaniu. i nawet im pasowało że ruskie i niemcy tłuką polskę bo może o nich zapomną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25
  7
  logiczniemyślący(2019-02-10)
Reklama