UWAGA!

Poczta chce spisu wyborców. Prezydent zawiadamia prokuraturę (aktualizacja)

 Elbląg, Jeżeli dojdzie do wyborów korespondencyjnych to takich widków wyborcy nie zobaczą
Jeżeli dojdzie do wyborów korespondencyjnych to takich widków wyborcy nie zobaczą (fot. Anna Dembińska, arch. portel.pl)

Elbląskie władze otrzymały wniosek od Poczty Polskiej dotyczący przekazania danych o wyborcach w związku z wyborami. W ratuszu trwa jego analiza. Podobny wniosek otrzymały inne gminy w Polsce. Prezydent Elbląga zdecydował o zawiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Projekt ustawy o wyborach korespondencyjnych jest obecnie procedowany w Senacie. Izba wyższa parlamentu ma czas do 6 maja, aby zaproponować swoje poprawki i przesłać projekt do rozpatrzenia przez Sejm. Przyjęcie projektu przez posłów nie jest też pewne, Prawo i Sprawiedliwość ma problem jak zagłosują niektórzy posłowie Porozumienia.

Mimo tych wątpliwości ruszyły przygotowania do wyborów korespondencyjnych. Dziś (23 kwietnia) w nocy do samorządów wpłynął mail od Poczty Polskiej o przekazanie danych o wyborcach w związku z przygotowaniami do wyborów korespondencyjnych. Podobny wniosek wpłynął także do władz Elbląga.

- Otrzymaliśmy taki wniosek od Poczty Polskiej. Obecnie trwa jego analiza – poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

Stanowisko w sprawie przekazywania danych zajął też Związek Miast Polskich. 

„Wiele miast informuje nas, że otrzymały anonimowe maile od spółki Poczta Polska, mające charakter wniosku o udostępnienie danych dotyczących tzw. wyborów korespondencyjnych. Wnioski de facto dotyczą SPORZĄDZENIA NOWEGO RODZAJU REJESTRU, zawierającego w określonym układzie dane z różnych źródeł, które pozostają w dyspozycji urzędów miast.
       Oczywiście sporządzenie takiego zestawu danych wg podanego wzoru będzie wymagać wielu tygodni pracy. Poza tym spis wyborców jest dziś zdefiniowany w rozporządzeniu zupełnie inaczej, niż to, co chce pocztowy anonim.
       Art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania od nas sporządzania nowych rodzajów dokumentów, zawierających chronione dane osobowe w nowym, specyficznym układzie.
       NIE NALEŻY ODPOWIADAĆ na te anonimowe maile, co wprost wynika z załączonego Komunikatu PKW.
       Nawet gdyby Poczta Polska wystąpiła w przyszłości z prawidłowym wnioskiem o takiej treści, jak dotąd, NIE NALEŻY SPORZĄDZAĆ ŻADNYCH NOWYCH SPISÓW. Art. 99 nie daje nikomu prawa do żądania sporządzania nowych rejestro-spisów.” [pisownia oryginalna] – możemy przeczytać na stronie Związku Miast Polskich. Pod pismem podpisał się Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Niektórzy samorządowcy w innych miastach już podjęli decyzję o nieprzekazywaniu spisów wyborców (które zawierają wrażliwe dane) Poczcie Polskiej. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała zawiadomienie prokuratury o próbie wyłudzenia danych osobowych.

Trwa już druk tzw. „pakietów wyborczych”, które każdemu wyborcy ma dostarczyć listonosz do skrzynki pocztowej.
        

Aktualizacja z 24 kwietnia

Prezydent zawiadamia prokuraturę

Dziś (24 kwietnia) Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, poinformował, że złoży zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Elblągu o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców Elbląga znajdujących się w spisie wyborców. Swoją decyzję prezydent uzasadnił brakiem możliwości zweryfikowania nadawcy maila, który przyszedł z adresu wybory2020@poczta-polska.pl. Mail podpisany był Poczta Polska.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama