UWAGA!

Pod czujnym okiem Wielkiego Brata

Elbląg, Pół roku monitoringu: 200 wniosków do kolegium i rozwiązanie wielu sporów wokół zdarzeń drogowych
Pół roku monitoringu: 200 wniosków do kolegium i rozwiązanie wielu sporów wokół zdarzeń drogowych

Efekty monitoringu najbardziej niebezpiecznych miejsc w Elblągu: ponad 200 wniosków do kolegium dla pijących pod chmurką, wandali i kierowców.

Od niemal pół roku część elbląskich ulic strzegą kamery wideo. Kamery zainstalowano w kwietniu na ruchliwych skrzyżowaniach ulic: Płk. Dąbka, Królewieckiej, 12 Lutego i Nowowiejskiej. Miejsca wskazała Rada Programu "Bezpieczny Elbląg", elbląska policja, Straż Miejska i Straż Pożarna. Centrum systemu znajduje się w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Królewieckiej.
     Zapisane na wideo obrazy pozwalają nie tylko na wyjaśnienie przyczyn ulicznych kolizji (takich spornych zdarzeń wyjaśniono już siedem), ale nie tylko. Dzięki kamerom około 100 osób zostało ukaranych za nielegalne picie alkoholu "pod chmurką" i przed sklepami. Policja zatrzymała kilkunastu wandali, którzy nocą w centrum miasta niszczyli ozdobne drzewka, pojemniki na śmieci i budki telefoniczne. W lipcu na gorącym uczynku udało się zatrzymać włamywaczy do kiosku z gazetami.
     Monitoring pozwolił także na porządkowanie okolic targowisk. W dni targowe policja nakłada po kilkanaście mandatów za parkowanie w niedozwolonych miejscach.
     Kamery pilnują również uczestników masowych imprez, które odbywają się na placu przed Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury - w pobliżu skrzyżowania ulic: Płk. Dąbka - Królewiecka - Teatralna - Nowowiejska - 12 Lutego.
     - Latem regularnie odbywały się tam imprezy, w których uczestniczyło po kilka tysięcy osób - mówi rzecznik elbląskiej policji Alina Zając. - Kamery zastępują sztab policjantów, a my wciąż uczymy się, jakie możliwości poprawy bezpieczeństwa daje monitoring.
     W przyszłym roku "zastępcy policjantów" mają pojawić się w kolejnych miejscach - na skrzyżowaniu ulic: Płk. Dąbka - Odrodzenia - Ogólnej, 1 Maja z Hetmańską, Mickiewicza - Bema - Kościuszki, Grunwaldzkiej z Lotniczą, na Placu Dworcowym i przy pomniku Ofiar Grudnia '70.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama