UWAGA!

Pod domem jednak nie płacimy

 
Elbląg, Pod domem jednak nie płacimy

Zmiany cen w Strefie Płatnego Parkowania i przesunięcie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej z 1 maca na 1 lipca tego roku to najważniejsze dla elblążan uchwały podjęte na wczorajszej (19 lutego) sesji Rady Miejskiej. Sporo uchwał z porządku obrad tej sesji wypadło. Mimo to sesja trwała ponad sześć godzin, z czego blisko dwie trwały przerwy na ostatnie ustalenia w klubach i w Konwencie Seniorów.

Już w trakcie wczorajszej sesji prezydent Grzegorz Nowaczyk złożył autopoprawkę do projektu uchwały o Strefie Płatnego Parkowania, zmieniającego dotychczas obowiązującą. Według projektu mieszkaniec za miesięczny abonament miałby płacić 10 zł, za kwartalny 20 zł, za półroczny 30 zł, za roczny 60 zł. Zgodnie z prezydencką autopoprawką mieszkańcy zameldowani na terenie Strefy Płatnego Parkowania otrzymają identyfikatory „M” uprawniające do bezpłatnego parkowania w pobliżu miejsca zameldowania (na pobyt stały lub czasowy).
       Teraz mieszkaniec Strefy Płatnego Parkowania może otrzymać bezpłatny abonament, który jest ważny jeden miesiąc, po zmianach abonament będzie ważny rok.
       Oto inne zmian:
       – zmniejsza się minimalna opłata za parkowanie z 1 zł (za 30 min.) do 50 gr (za 15 min.);
       – stawka nie będzie rosła – teraz za drugą godzinę opłata wynosi 2,40 zł, za trzecią godzinę 2,80, po zmianach za każdą godzinę będziemy płacić 2 zł;
       – skrócony i ujednolicony zostaje czas obowiązywania odpłatności – teraz jest to od 9 do 18, a na starówce od 9 do 20, będzie od 9 do 17, a przy Urzędzie Miasta od 9 do 16;
       – wprowadzona zostaje obniżona odpłatność za abonamenty dla posiadaczy więcej niż jednego samochodu, np. abonament sześciomiesięczny na jeden sektor: pierwszy samochód 250 zł, drugi 200 zł, trzeci i każdy następny 150 zł;
       Zmiany dotyczące osób niepełnosprawnych:
       – likwidacja karty N+ (już wydane będą ważne do końca 2013 r). W zamian 95-procentowa bonifikata dla tych osób na zakup abonamentu A (4 zł miesięcznie) uprawniającego do parkowania w całej strefie (na „kopercie” jak dotychczas za darmo);
       – 80-procentowa bonifikata dla pozostałych osób niepełnosprawnych na zakup abonamentu A (16 zł miesięcznie) uprawniającego do parkowania w całej strefie (na „kopercie” jak dotychczas za darmo);
       – 80-procentowa bonifikata dla opiekunów dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności (do 18 lat) na zakup abonamentu A (16 zł miesięcznie) uprawniającego do parkowania w całej strefie.
       Osoby niepełnosprawne mogą więc teraz za niewielką opłatą parkować w całej strefie. Władze miasta deklarują też, że gdy pozwoli na to pogoda, pojawi się więcej „kopert” dla niepełnosprawnych.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No dobrze. .. A co z osobami które wynajmują mieszkania. .. Ja mieszkam na hetmańskiej, nie mogę wykupić miejsca abonementu, bo nie mam stałego zamaldowania. Posiadam tylko umowę najmu mieszkania, tak jak 60% lokatorów w moim bloku. Więc nadal jesteśmy poszkodowani. .. Znowu chore, bezmyślne ustawy. .. CHyba zapomniano, że w dzisiejszych czasach, prawdziwi wlaściciele mieszkań, tak naprawdę posiadają za miastem domy, a w centrum wszytko jest wynajmowane. I my, najemcy znowu jesteśmy poszkodowani, bez prawa miejsc parkingowych. .. .:-/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Najemca(2013-02-20)
 • Jeśli legalnie moge wynajmować od kogoś mieszkanie, i mam na to umowę, to dlaczego nie mam prawa wykupić miejsca parkingowego. .. ? Pytam. .. no prosze mi odpowiedzieć na to? Bo krew mnie zalewa na tych urzędasów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Najemca(2013-02-20)
 • myślę, że Masz dokument potwierdzajacy prawo do mieszkania, którym dysponujesz a to jest taki sam dokument jak (prawo własności domieszkania ) do dysponowania.
 • A tak z zapytaniem Dlaczego parking na terenie urzędu miasta jest dla wszystkich pracowników bezpłatny. To znaczy, że ja jako podatnik funduję im darmowe parkowanie. Jeżeli jest to teren zakładu pracy to powinny tam tylko parkować pojazdy służbowe UM a nie wszyscy. Tak jest i na Starym Mieście przed ratuszem. Jeżeli wszyscy mają płacić za parkowanie w centrum miasta to i pracownicy UM też
 • Szczyt bezczelności ? Parkomat pod urzędem miejskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janek2d(2013-02-20)
 • Jestem zaniepokojony! Co z AQUAPARKIEM???!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Feniks2(2013-02-20)
 • mysle --/czasmi/ że najwieksze pazerstwo----- to wtedy kiedy sie chce zjesc nawet kupke z pod siebie----- parkomat do kazdego samochodu----- albo ciec przy zepsutym parkomacie ----- nie bede biegal po saiednich ulicach - jak sie chce s-----ć --kupuje sie papier toaletowy----- a nie tylek podcierać szklem -- /prosze sobie przetlumaczyc ///// a za pobrane pieniadze tzreba odsniezac szanowna wladzo
 • Nareszcie jakas minicywilizowana decyzja w sprawie osob niepełnosprawnych. Prosimy o wiecej kopert. Nawet 16 zł /mies. to dla nas duzy wydatek.
 • Na Nitschmana obok budynku należacego do miasta ( tam gdzie sa departamenty ) była koperta i od jakiegos czasu nie ma. Ktoś nie pomyslał, niestety.
 • Ciekawe skąd nagle taki zwrot? Czyżby Nowaczyk obawiał się kwietniowego referendum? To próba omamienia społeczeństwa, a jak referendum nie wyjdzie to podwyżki można przeciez znowu bez problemu wprowadzić. Pomyślcie o tym za nim zdecudujecie co robić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bez prawa głosu(2013-02-21)
 • Srutu - tutu - majtku z drutu. Dlaczego UM tak uczepił się parkomatów, skoro nie ma z tego żadnego zysku. To wygląda na jakieś kolesiowskie kręcenie lodów. Ciekawe, że w relacjach z tego posiedzenia RM w Portelu ani słowa o podwyżkach za wywóz śmieci. W wielu przypadkach to może być nawet kilkaset procent. Np. jest 0,43 za m czyli za 45 m mieszkanie wynosi 19,35 a będzie 14,50 od osoby czyli za 4 osoby 58 zł. Uzasadnienie jest powalające: BO W INNYCH MIASTACH.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bez podpisu(2013-02-21)
 • Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 28 czerwca 2008 r. NK. III. -KN-0911-1-48/R/08 Zaniechanie zastosowania progresywnego narastania opłat jest istotnym naruszeniem prawa, skutkującym nieważnością całej uchwały. Stawki opłat są istotnym elementem uchwały, a ich brak bądź nieprawidłowe naliczenie pozbawia uchwałę racji bytu. OwSS 2009/3/63/63 512728 Dz. U. 2007.19.115: art. 13(b) No i co orły temidy Urzędu. Chciano dobrze a wyszło jak zwykle. Kompromitacja. Brawo Panie Pruszak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czujny mieszkaniec(2013-02-21)
Reklama