UWAGA!

Podkręcanie wąsów trwa

 
Elbląg, Redakcyjna ekipa wąsaczy
Redakcyjna ekipa wąsaczy (fot. Anna Dembińska)

- No, ładnie rosną! - stwierdziła pewna pani, gdy spotkała w sklepie jednego z naszych redakcyjnych „wąsaczy”. Cieszymy się, że coraz więcej osób poznaje nas właśnie po wąsach. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, właśnie minął półmetek akcji „Movember”. Dzisiaj przedstawiamy kilka praktycznych informacji na temat raka prostaty i profilaktyki. Zobacz zdjęcia.

W Elblągu tylko jedna poradnia urologiczna ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, to placówka mieszcząca się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Królewieckiej. Na wizytę czeka się kilka miesięcy, konieczne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadkach pilnych czas oczekiwania wynosi 1-2 tygodnie, ale także wtedy jest potrzebne skierowanie. Zatem panowie, szczególnie ci po 50-tce, to wy musicie wymóc na lekarzu rodzinnym, by skierował was na badania, jeśli się przed tym wzbrania! W końcu chodzi o wasze zdrowie, a nie po to płacicie składki, by z porad lekarskich nie korzystać, jeśli jest taka potrzeba. Rejestracja w przychodni urologicznej jest czynna codziennie, osobiście można się zarejestrować w pokoju 1045 w godzinach 8.30-10.30, telefonicznie, pod nr 55 239 59 33 w godz. 11-14.
       Jeśli ktoś nie chce czekać, może skorzystać z wizyty w prywatnym gabinecie urologicznym. W Elblągu jest ich kilka, ale taka wizyta wiąże się z wydatkiem około 100 zł.
      
       Warto znać te liczby
       Dzisiaj podajemy kilka ciekawostek przesłanych do naszej redakcji przez olsztyński oddział NFZ, które mamy nadzieję przekonają niezdecydowanych mężczyzn, że powinni się przebadać.
       W latach 2011-2013 nowotwory były one odpowiedzialne za 26 procent ogółu zgonów mieszkańców województwa (26,8% w przypadku mężczyzn, 25% w przypadku kobiet) i są to odsetki wyższe niż w przypadku całej Polski.
       Jednym z nowotworów, (m.in. po nowotworze płuc, czy piersi) będącym najczęstszą przyczyną zgonów wśród nowotworów jest nowotwór złośliwy gruczołu krokowego, który w latach 2011-2013 r. był odpowiedzialny za 6,8 procent zgonów mieszkańców województwa i jest to odsetek mniejszy niż w przypadku całej Polski (8,0 procent). Współczynnik rzeczywisty umieralności z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego 18,9/100 tys. ludności jest mniejszy ogólnopolskiego o 15,7 proc.
       W 2012 roku w Polsce rozpoznano 14 605 nowych przypadków nowotworu złośliwego gruczołu krokowego. Wśród województw najwyższymi współczynnikami zapadalności cechowały się regiony: pomorski (100,1) oraz śląski (95,2). W województwie warmińsko-mazurskim współczynnik zapadalności był trzecim najniższym w kraju – 62,35 (ponad 20% poniżej średniej).
       Województwo warmińsko-mazurskie znalazło się na czwartym miejscu w kraju pod względem najmniejszej liczby nowych przypadków nowotworu tego typu - odnotowano 443 nowych przypadków. To jednak małe pocieszenie zważywszy na to, że nowotwór prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci u mężczyzn, których dotknęły choroby onkologiczne.

  Elbląg, Do akcji dołączył senator Jerzy Wcisła
Do akcji dołączył senator Jerzy Wcisła (fot. AD, archiwum portEl.pl)


       Senator i teatr też zapuszczają
       Do naszej akcji zapuszczania wąsów dołączył w ostatnich dniach świeżo upieczony senator Jerzy Wcisła. Trzymamy za słowo. Wkrótce skontrolujemy, czy wąs pod nosem się już sypnął. Akcję wspierają także pracownicy Teatru im. Aleksandra Sewruka: dyrektor Mirosław Siedler, a także Janusz Salmonowicz i Dariusz Łapkowski.
      
      
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama