UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: co z basenem przy Spacerowej?

 Elbląg, Jedna z wizualizacji niecek basenowych według projektu firmy z Gliwic
Jedna z wizualizacji niecek basenowych według projektu firmy z Gliwic

Sondaż portElu

Co z basenem przy Spacerowej?
Nowocześnie wyremontować, wodę chlorować i basen oddać mieszkańcom, by mogli chłodzić się w upalne dni 32.8%
Kumiela sprawdzała się przez dziesięciolecia, teraz też mogłaby zasilać basen. Wystarczy go wyremontować 29.4%
Każda inwestycja w tym miejscu będzie mile widziana. Elblążanom brakuje miejsca do wypoczynku letniego "pod chmurką' 36.8%
Nie mam zdania na ten temat 1.0%
Liczba głosów: 789. Sondaż został zakończony.

Bez wątpienia było to kultowe miejsce w Elblągu, które teraz zarasta "mchem i paprocią". Przed kolejnymi wyborami obietnice płynęły jak woda, ale tej - póki co - na kąpielisku przy ul. Spacerowej próżno wypatrywać. Miasto ubiegało się o unijne dofinansowanie na jego rewitalizację, niestety wniosek jest na razie na liście rezerwowej unijnego konkursu. Temat jednak pozostaje otwarty. Tak, jak wybór - kąpielisko naturalne czy sztuczny zbiornik wodny? Zapraszamy do dyskusji.

Elbląg ma kryte pływalnie, ale nie ma kąpieliska. Kiedyś było inaczej, ale to już historia. Historia przedwojennego basenu odkrytego przy ul. Spacerowej, który od lat zarasta "mchem i paprocią". Mijają kolejne letnie sezony, a wody w tej niecce nie przybywa. Mimo że pomysłów nie brakuje. Wypływają one najczęściej podczas kampanii wyborczych.
       I tak wybory samorządowe w roku 2018 przyniosły "naturalne" propozycje Jerzego Wilka z Prawa i Sprawiedliwości i Roberta Kolińskiego z Partii Razem.
       Jerzy Wilk chciał, by zrealizowana została koncepcja II etapu budowy CRW Dolinka, która zakładała część rekreacyjną przy Spacerowej, z szeregiem basenów i zjeżdżalni, placami zabaw, wyciągiem do narciarstwa wodnego, boiskiem do piłki plażowej. Woda popłynęłaby z Kumieli - naturalnie filtrowana.
       Podobnego zdania był Robert Koliński, który stał murem za obywatelskim projektem zagospodarowania tego terenu. Zakładał on stworzenie w miejscu kąpieliska naturalnego jeziorka spełniającego funkcje retencyjne oraz kąpieliska.
       Swój pomysł miał (i nadal) ma prezydent Witold Wróblewski. Złożył do RPO wniosek o dofinansowanie w kwocie 34 mln zł rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej, która miałaby kosztować w sumie 49,4 mln złotych. Na części byłego kąpieliska (tzw. części wojskowej), położonej przy CRW Dolinka, miały powstać baseny o łącznej powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych ze zjeżdżalniami, rwącą rzeką, plażą, kompleksem boisk i bulwarami spacerowymi. Wokół miały powstać budynki, w których miały się mieścić szatnie, natryski, sanitariaty, pomieszczenia dla pracowników i część kasowa dla odwiedzających. Druga niecka byłego kąpieliska, bliżej parku Dolinka, na razie miała pozostać niezagospodarowana. Projekt na razie nie otrzymał dofinansowania z funduszy unijnych, jest na liście rezerwowej.
       Głos w sprawie kąpieliska zabierało już wielu, ale póki co, elblążanie pozostają bez tej wodnej atrakcji.
       A jaka ona w sumie mogłaby być? Czy zrewitalizować obiekt przy Spacerowej i wodę chlorować czy postawić na naturę, jak to dawniej bywało (tu niechętnym okiem spogląda zapewne sanepid).
      
       A co na ten temat sądzą Czytelnicy portEl.pl? Zapraszamy do dyskusji i udziału w sondzie.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama