UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: Edukacja, o jakiej marzę

2019-09-02
Aktualizowany 2019-09-02 07:07
 
Elbląg, Jaki będzie rok szkolny 2019/2020
Jaki będzie rok szkolny 2019/2020 (fot. Anna Dembińska)

Sondaż portElu

Jak oceniasz poziom nauki w elbląskich szkołach?
Jest bardzo wysoki, oby tak dalej 8.8%
Jest wystarczający 24.0%
Powinien być wyższy 35.8%
Jest katastrofalny 22.5%
Nie mam zdania 8.8%
Liczba głosów: 520. Sondaż został zakończony.

Dzisiaj kilkanaście tysięcy młodych elblążan rozpocznie nowy rok szkolny. Nie ma już gimnazjów, w szkołach ponadpodstawowych jest podwójny rocznik, wśród nauczycieli nadal trwają dyskusje, czy wznawiać protest. W tej całej otoczce najważniejsze jest jednak pytanie: czy szkoła potrafi obecnie uczyć dzieci i młodzież tak, by sprostać wyzwaniom współczesności? Jak na tym tle wypada Elbląg? Zapraszamy do dyskusji.

Miejska uroczysta inauguracja roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek o godz. 12 w Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu. Przed uczniami, nauczycielami, dyrektorami szkół i samorządem kolejne wyzwania związane z reformą, wprowadzoną przez rząd. Przede wszystkim wyzwania finansowe, bo samorządy narzekają, że to one muszą z własnych budżetów pokrywać wiele kosztów reformy czy podwyżek dla nauczycieli. Ale o wiele bardziej ważne są wyzwania związane z poziomem kształcenia w szkołach, by sprostać wyzwaniom współczesności.
       Elbląski samorząd mocno inwestuje w oświatę, w ostatnich latach szczególnie w rozwój szkolnictwa zawodowego, które ma dać młodym elblążanom szansę na zdobycie praktycznej wiedzy i przyszłościowego zawodu za satysfakcjonujące wynagrodzenie. Młodzież uzyskuje lepsze wyniki z egzaminów maturalnych niż średnia wojewódzka, w ostatnim roku wyższe nawet niż średnia w Olsztynie. Elbląskie uczelnie wyższe rozbudowują swoją bazę, kuszą nowymi kierunkami, w tym również magisterskimi. To wszystko ma pomóc zatrzymać młodych ludzi przed wyjazdem z Elbląga do większych miast.
      
       Czy zatem edukacja w elbląskich szkołach daje młodym mieszkańcom dobry start w dorosłe życie? Czy spełnia ich oczekiwania? Czy wymaga jednak gruntownych zmian? Zapraszamy do dyskusji i udziału w naszej cotygodniowej sondzie.
      

      
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • to to pikuś. Kurkiewicz z EPWiK wyrównują studzienki kanalizacyjne. Ale słyszałem że nie wszystkie będą naprawione. A piszę o tym już 15 lat. Cuda przedwyborcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  hamulcowy(2019-09-02)
 • Madrale polikwidowali szkoły i przedszkola a teraz dzieci będą uczyły się e klasach przepełnionych i do 19.00 godz. To jest chore o dziwne. Specjaliści w fotelach.
 • podziękujcie dojnej zmianie którą uraczyłeś nas wyborco za 500+
 • W Polsce zapytana zapytany gdzie studiowałaś, studiowałeś, - w Elblągu. A to dziękujemy. Tyle w temacie.
 • Jedno jest pewne, brakuje nauczycieli z powołania. Ja nie lubiłem wszystkich przedmiotów, ale przynajmniej nauczyciel wiedział o czym mówi. Mam wrażenie, że ten zawód wybiera za dużo osób, które nie mają pomysłu na siebie.. Dużo będzie łapek w dół, ale niestety taka jest prawda.
 • Studiowałam na PWSZ i pracuję 18 lat w Warszawie. Więc nie wierzę w takie slogany.
 • w warszawie pracujesz jak 100000 ukraińców napisz gdzie. .na stacji orlen
 • Bo do pracy za 2tys z hakiem to wykształcone tłumy z pasją i powołaniem powinny lecieć prawda? Ci wykształceni nauczyciele gdzie indziej realizują swoje pasje, bo ...też mają kredyty.
 • Bo do pracy za 2tys z hakiem to wykształcone tłumy z pasją i powołaniem powinny lecieć prawda? Ci wykształceni nauczyciele gdzie indziej realizują swoje pasje, bo ...też mają kredyty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  6
  Zatorz(2019-09-02)
 • Fakt, iż jesteś nauczycielem z powołania lub masz najlepsze wyniki nie ma znaczenia w szkolnictwie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  zawód nauczyciel(2019-09-02)
 • gdyby nie politycy to w szkoe byloby -bez tych ceregieli, wszedzie ggdzie sie dotkna to jakies afery, no i gdzie sa ci ktorzy siedza w wiezieniu ? nigdy w trym kraju nei bedzie dobrze poki nie zacznie karac tych ze swiecznika dziadow
 • RobertKoliński Nowy sposób nauczania. Szkoła będzie odpowiadać na wyzwania współczesności. Ma uczyć współpracy, a nie rywalizacji. Rozszerzymy naukę programowania. Lekcje religii zastąpimy lekcjami angielskiego. Będziemy uczyć o zdrowym stylu życia, przeciwdziałaniu dyskryminacji, zmianach klimatycznych, rozpoznawaniu "fake newsów", cyberbezpieczeństwie. Wprowadzimy obowiązkowy, wolny od ideologicznych nacisków przedmiot, który będzie koncentrować się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o zdrowiu i seksualności człowieka, stosownie do stopnia dojrzałości młodych ludzi. Cyfrowe klasy. Wyrwiemy polskie szkoły z XIX wieku. W każdym powiecie utworzymy ponad 300 cyfrowych sal lekcyjnych z nowoczesnym wyposażeniem dla szkół podstawowych. Przekażemy samorządom dotację celową na realizację tego postulatu (w 2020 roku wydamy 2.4 mld zł z budżetu państwa), a także na remonty szkół w biedniejszych samorządach. Skończymy z ideologiczną "polityką historyczną" w polskiej szkole. Hashtagi: #lewica,#edukacja,#historia,#rozum
Reklama