UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: łąki zamiast trawników?

 
Elbląg, Czy w Elblągu sprawdziłyby się łąki zamiast trawników? (zdj. z konkursu Fotka miesiąca,
Czy w Elblągu sprawdziłyby się łąki zamiast trawników? (zdj. z konkursu Fotka miesiąca, fot. expert)

Sondaż portElu

Łąka czy trawnik? Oto jest pytanie
Świetny pomysł, byłoby ładniej i czyściej! 56.7%
Lepsze są trawniki, bo są schludne, nie rozpraszają i nie odwracają uwagi kierowców 31.2%
Nie mam zdania na ten temat. Chyba są pilniejsze potrzeby? 12.1%
Liczba głosów: 282. Sondaż został zakończony.

Coraz więcej miast decyduje się na tworzenie kwietnych łąk zamiast trawników. Bo są schronieniem dla zwierząt, posiane między ruchliwymi ulicami pełnią funkcję antysmogową, a ich utrzymanie jest dużo tańsze niż przystrzyżonych trawników. Na "tak" są już Katowice, Rybnik, Gdańsk, Łódź, Słupsk, Kraków i Szczecin. A Elbląg?

Łąki w parkach, w ogrodzie, na poboczach, a nawet na torowiskach. Kolorowa i kwitnąca alternatywa dla trawników. Fundacja Łąka przekonuje kolejne polskie miasta, ze to dobry pomysł? Argumentuje, że łąka to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy, pomaga magazynować wodę, nie wymaga koszenia, nie potrzebuje środków chemicznych i sztucznych nawozów. Ponadto, co też istotne, rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog, a także obniżają temperaturę powietrza.
       Na takie rozwiązanie zdecydowały się już m.in. Katowice, Rybnik, Gdańsk czy Szczecin. Pojawiają się jednak wątpliwości. Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu, na łamach Głosu Wielkopolski mówi o tym, że " zakładanie łąk kwietnych zastępujących istniejące trawniki wiąże się ze zmianą sposoby użytkowania terenów, a także ze zniszczeniem naturalnych siedlisk. Ze względu na specyfikę pielęgnacji duże połacie łąki kwietnej nie sprawdzają się w intensywnie użytkowanych parkach miejskich." Dodatkowo łąka kwietna w pełnej krasie prezentuje się zaledwie kilka tygodni, po ścięciu pojawia się "ściernisko".
       Elbląg też ma swoje doświadczenia w tym temacie. W 2018 r.  radni Robert Turlej i Michał Missan zaprosili elblążan na wspólne wysiewanie łąki w Parku Modrzewia. Była to  realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego 2016 "Kolorowy Park Modrzewie".
      
       Czy elblążanie chcieliby kwietnych łąk w przestrzeni miejskiej? Zapraszamy do dyskusji.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szczególnie w Elblągu jest dbałość o trawniki. Co krok zaparkowane na trawnikach samochody. A straż miejska nie reaguje ,a walić mandat za mandatem. Może cepy się nauczą że zieleni nie niszczyć.
 • będzie siedlisko komarów i kleszczy, poza tym kto te łąki ogarnie ?
 • Pamiętam lata 75 kiedy na torowisku linii nr 2 od Królewieckiej do Bażantarni można było zbierać bardzo smaczne jadalne gzryby. to se ne vraci.
 • A tak poz tym to jest wspaniała propozycja. Rośliny zielne, które pomagają nam w postaci herbatek jeswzcze lepiej wpływają na nasz organizm w postaci wdychania ich aromatów.
 • bardzo dobry pomysł tylko nie podoba mnie się że panowie u władzy lub pazerni na władzę podpinają się pod takie projekty i udają wielkich przyjaciół ludzi, żałosne pajacowanie, władza to pieniądz a pieniądz deprawuje i oni za stołki nawet sobie na wzajem zrobią Ł. .. aske jak trzeba będzie ! fajna robota w sumie pasożytować jak tasiemiec i się śmiać z głupców
 • A tak poza tym to wszyscy w domu zdrowi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  Psychiatra(2019-08-05)
 • Łąki nie dla alergików. A ile osób w dzisiejszych czasach choruje na alergię?
 • odstąpmy zatem od sprzątania po psach na tych łąkach - toć to naturalny nawóz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  0
  2901Mag(2019-08-05)
 • Niech trawniki zrobia w tramwajach i kwiaty pozawieszaja jak ostatnio. I wodospady na wiezowcach porobia a na scianach gniazda dla ptakow. Bedziemy mieli jak w raju (....miejsce na hejt...) i z basenu przy dolince akwen z labedziami kaczuszkami i zabciami i moze bobrami
 • RobertKoliński Jest to nie tylko świetny, ekologiczny pomysł przyczyniający się do poprawienia stanu środowiska w mieście, ale też spora oszczędność dla miejskiego budżetu. Raz, że to najprostszy sposób działania proekologicznego, czyli jak najmniej ingerować w naturę (rzadsze wykorzystanie kosiarek to mniejsze spalanie paliwa i zużycie prądu). Dwa, że dzięki temu małe zwierzęta, jak jeże czy ptaki, łatwiej znajdują sobie siedliska w mieście. Aspektem dodatkowym jest zwiększenie populacji owadów zapylających, które od lat są wyniszczane dzięki rabunkowej eksploatacji środowiska i gospodarce człowieka.
 • To jest wspaniały pomysł = miejsce na hasanie psów i siedlisko kleszczy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  11
  Bravo(2019-08-05)
 • @RobertKoliński - Jasne ! Trzeba było zaproponować zmiejszenie populacji człowieka - tego szkodnika :)
Reklama