UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o Elblągu: Mieszkańcom znudził się budżet obywatelski?

 
Elbląg, Podyskutuj o Elblągu: Mieszkańcom znudził się budżet obywatelski?
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Sondaż portElu

Jak oceniasz elbląski budżet obywatelski?
Jest bardzo dobrze przygotowany, nie mam uwag 8.5%
Powinien być lepiej wypromowany wśród mieszkańców, by więcej osób zagłosowało 42.2%
Trzeba koniecznie zmienić zasady wyboru wniosku i głosowania 39.5%
Nie mam zdania na ten temat 9.8%
Liczba głosów: 306. Sondaż został zakończony.

Tylko do niedzieli można oddawać głosy w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Dotychczas oddano zaledwie 4 tysiące ważnych głosów, rok wcześniej było to już 15 tysięcy. Co się stało? Czyżby mieszkańcom znudził się już budżet obywatelski? Zapraszamy do dyskusji.

W tej edycji w zasadach budżetu obywatelskiego pojawiło się kilka zmian. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Elbląga bez względu na wiek, ale duże projekty nie mogły dotyczyć terenów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Czyżby to był główny powód spadającej frekwencji w budżecie? Na niespełna tydzień przed końcem głosowania wzięły w nim udział zaledwie 4 tysiące osób, rok temu o tej porze frekwencja wynosiła 15 tysięcy.

- Informacja o głosowaniu w budżecie nie jest zbytnio rozpropagowana, zwłaszcza w szkołach. Rozmawiałem z wieloma uczniami szkół podstawowych, którzy po pierwsze nie wiedzieli czym jest BO a po drugie nie wiedzieli o trwającym głosowaniu – twierdzi radny Robert Turlej, który wysłał pismo w tej sprawie do wiceprezydenta Janusza Nowaka. - Bardzo proszę, aby został wystosowany komunikat do wszystkich jednostek miejskich z prośbą o rozpropagowanie wśród pracowników informacji o trwającym głosowaniu. W komunikacie do szkół prosiłbym zawszeć informację, aby dyrektorzy poinformowali społeczność szkolną. Zostało jeszcze kilka dni do zakończenia głosowania. Sądzę, że warto podjąć takie dodatkowe działania – napisał do wiceprezydenta.

Co na to wiceprezydent? Na razie nie możemy się z nim skontaktować. Poprosiliśmy o komentarz również rzecznika prasowego prezydenta w tej sprawie.

- Zasady budżetu obywatelskiego zostały tak zmienione, by więcej osób mogło wziąć udział w głosowaniu, do czego zachęcamy. Pozostało kilka dni, warto ten czas wykorzystać na zapoznanie się w poszczególnymi wnioskami i oddanie głosu. Doświadczenie pokazuje, że w ostatnich dniach zawsze liczba głosujących rośnie i mamy nadzieję, że tak będzie również tym razem - powiedziała nam Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. 

 

Głosy w budżecie obywatelskim można oddawać m.in. przez internet

 

Co na temat elbląskiego budżetu obywatelskiego sądzą Czytelnicy portEl.pl? Czy wyczerpał swoją formułę? Co zrobić, by frekwencja wróciła do ubiegłorocznego poziomu? Zapraszamy do dyskusji i udziału w sondzie. 

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • RobertKoliński Radny Turlej mógłby zamiast pudrowania tego dogorywającego trupa zaproponować raczej jego fundamentalną zmianę - zarówno co do zasad wyboru wniosku, jak i zasad ich późniejszego głosowania - bo jak na razie, to mieszkańcy wykazują się rozsądkiem i bardzo zdrowym odruchem odmowy uczestnictwa w ratuszowej, urzędniczo-politykierskiej fikcji, jaką już od lat jest elbląski Budżet tzw. Obywatelski.
 • Chyba wiadomo czemu ? Nie służy on mieszkańcom tylko placówkom budżetowym.
 • Nigdzie nie ma informacji jak głosować przez internet.
 • Mieszkańcy mniejszych ulic nie mają szans w starciu z Zawadą, gdzie w jednej klatce mieszka tylu co na jednej ulicy.
 • To proste po tych "ustawkach" ze szkołami stracił na wartości, a i składanie wniosków przez radnych ich zony, dzieci i pociotków też obniżył lot! Ostatnia normalna edycja to okres przed Referendum2013 roku!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  3
  Kat_Na_Idiotów(2019-10-15)
 • Parodia i tyle to jest budżet nie obywatelski tylko realizacja pomysłów radnych i dyrektorów szkół. Walcie się.
 • @RobertKoliński - Radny Turlej wielokrotnie mówił i pisał co należy zmienić, aby #BudżetObywatelski funkcjonował lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  6
  do Robert Koliński(2019-10-15)
 • W innych miastach mieszkańcy mają coś do powiedzenia we budżetu obywatelskiego w Elblągu nie . Macie pomysły mieszkańców gdzieś.
 • Bo Elbląg jest jak wieś, tu tylko liczą się krewni i znajomi znajomych, tych którzy to głosowanie organizują. Elbląg z komuny wyszedł w tym samym czasie co Polska z tą różnicą, że komuna z Elbląga nie wyszła nigdy. Tu czas zatrzymał się na 1990,tu się żyje wspomnieniami, przemytem petów z Rosji bez akcyzy, taniego paliwa, sprzedażą do ruskich to czego oni nie mają. .. .stąd trzeba uciekać, jednak nawet nie do Gdańska, bo i Gdańsk choć jest "kolebką solidarności" to po wynikach wyborów w Gdańsku widać, że tęsknota za komuną i układami jest w Gdańsku wiecznie żywa, PO-KOmuna ma się dobrze i dobrze mieć się będzie, tam nie działają prawidłowo sądy i prokuratura, skorumpowane są urzędy, to nasza mała polska Sycylia. Elbląg spoglądając na sąsiadujące trójmiasto aspiruje do tego by iść w tym samym kierunku, jednak z uwagi na zaściankowy charakter nie mamy szans na dorównanie przez co tkwimy w miejscu jak widły w gnoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  12
  1+1=2(2019-10-15)
 • RobertKoliński @do Robert Koliński - Zapewne, tylko co z tego wyszło? Przecież w RM jest silny klub POKO, który takie reformy mógłby zaproponować, a gdyby nie spodobały się jeszcze włodarzowi, to w dodatku z błogosławieństwem całego PO-PiSu, i co? I dziś namawia do propagowania tego potworka anty-obywatelskiego w szkołach. Tych samych szkołach, które są jednym z głównych problemów leżących u podstaw kontrowersji i zarzutów związanych z jego funkcjonowaniem. Jak dla mnie, to pogoń za własnym ogonem, zaś zmian zaś wciąż brak.
 • Dziwicie się że to upada jak przez sito projektów nie przechodzą projekty obywateli tylko radnych i ich pociotkow.
 • Odnalazłem! Głosy można oddawać elektronicznie - na stronie klikając baner usytuowany po prawej stronie. Ukryte trochę
Reklama