UWAGA!

Polecieli na misję do Afganistanu

 Elbląg, Dziś do Afganistanu poleciało kolejnych 200 żołnierzy
Dziś do Afganistanu poleciało kolejnych 200 żołnierzy (fot. nadesłane)

Od początku września trwa rotacja żołnierzy X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu. Trzon tej zmiany stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dziś (10 października) rano z gdańskiego lotniska odleciało na misję kolejnych 200 osób.

W rejon misji „przerzucono” już większość sił X Zmiany, jednakże że względu na ilość kontyngentu (prawie 2500 żołnierzy), rotacja jest rozłożona w czasie i wymaga bardzo dokładnego i precyzyjnego przygotowania i wykonania tej operacji m. in. pod względem logistycznym. Wyloty odbywają się w większości z gdańskiego lotniska Rębiechowo. Każdy wylot wymaga pełnego zgrania przedsięwzięć związanych z transportem żołnierzy, broni i bagażu np. z Giżycka do Elbląga a dalej do Gdańska, przygotowania odprawy celnej i paszportowej już bezpośrednio na lotnisku. Za przygotowanie transportu lotniczego odpowiada strona amerykańska. Transport odbywa się samolotami „Boeing 767”.

 


       Dziś w nocy i we wczesnych godzinach rannych odbył się transport do Gdańska i wylot w rejon pełnienia misji kolejnej grupy żołnierzy X Zmiany. Dokładnie o godz. 7.15., po odprawie celnej i paszportowej oraz załatwieniu wszystkich innych formalności, na pokładzie „Boeinga” odleciało do Afganistanu prawie 200 żołnierzy. Jednocześnie trwa rotacja żołnierzy IX Zmiany, którzy zakończyli swoją służbę w Afganistanie, przekazali sprzęt i zadania naszym żołnierzom i powracają do kraju.
       Rotacja do i z Afganistanu potrwa prawie do końca października.
       Rozpoczynającym realizację zadań w rejonie misji życzymy przede wszystkim „żołnierskiego szczęścia”, zaś powracającym zasłużonego wypoczynku w gronie najbliższych.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama