UWAGA!

Policjanci rozdali dzieciom odblaskowe kamizelki

 
Elbląg, Policjanci rozdali dzieciom odblaskowe kamizelki
fot. policja

Policjanci z ruchu drogowego elbląskiej komendy przeprowadzili dziś (1 grudnia) działania związane z "Bezpieczną drogą do szkoły”. Były kontrole autobusów, było przypominanie przepisów, ale były i prezenty dla najmłodszych. Tymi prezentami stały się odblaskowe kamizelki.

Dzieci, które jechały szkolnym autobusem do szkoły, otrzymały od policjantów kamizelki odblaskowe. Wszystko po to, by poprawiać bezpieczeństwo na drodze a w szczególności podczas drogi z i do szkoły.
       - Przypominaliśmy również kierującym o przepisach dotyczących postoju autobusu szkolnego i ich zachowaniu – mówi kom. Wojciech Skrobotun, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Wcześniej w miejscowości Huta Żuławska, gdzie wszystkie przewożone dzieciaki zostały dodatkowo przeszkolone w zakresie bezpiecznego poruszania się po poboczu oraz wyposażone w kamizelki odblaskowe.
      
       A co mówią przepisy…

       Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:
       1) zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania*
       2) zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, by umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.
       Kierujący autobusem szkolnym podczas wsiadania lub wysiadania dzieci jest obowiązany włączyć światła awaryjne.
      
       *Sygnał zatrzymania to ten wysuwany podczas postoju znak „stop”
      
       Autobus szkolny
       Autobusy szkolne są oznaczone z przodu i z tyłu tablicami „Autobus szkolny”. Żeby łatwo było taki pojazd zidentyfikować już z daleka, są dodatkowo pomalowane na pomarańczowo.
       Kierowca zbliżający się do stojącego np. przy krawędzi jezdni gimbusa, musi nie tylko zachować szczególną ostrożność, ale również zatrzymać pojazd, jeżeli taki znak da kierowca autobusu szkolnego. Obowiązek zatrzymania pojazdu spoczywa na kierowcy również, gdy zajdzie taka potrzeba podczas wsiadania lub wysiadania dzieci z autobusu. Na przykład, gdy dzieci muszą przejść przez ulicę. Ponadto kierowcy są zobowiązani do ułatwienia zmian pasa i włączania się do ruchu Gimbusów, tak jak ma to miejsce w przypadku autobusów komunikacji miejskiej.
      
kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Kom. Wojciech Skrobotun, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. Nie mam zaufania do tego funkcjonariusza a jako obywatel powinienem go mieć. Panie komisarzu powinien Pan bardziej się starać, aby zdobywać zaufanie obywateli!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    elobywatel(2017-12-01)
Reklama