UWAGA!

Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do zaleceń

 Elbląg, mł. insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu
mł. insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski)

Nowa i trudna sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, związana z występowaniem koronawirusa COVID-19, wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy.

Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują kontakt z taką osobą korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w tym miejscu. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym.

W czasie panującej epidemii również policjanci mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego COVID-19. Części z nich można uniknąć, jeżeli wszyscy będą stosować się do przepisów, zaleceń i decyzji. Jedną z takich decyzji, jaką może zostać objęta osoba, co do której zachodzi podejrzenie, że może być nosicielem wirusa, jest decyzja o objęcie jej kwarantanną domową.

Policjanci wspierając działania służb sanitarnych prowadzą nadzór nad osobami objętymi taką kwarantanną. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są funkcjonariusze, którzy znają dany teren i lokalnych mieszkańców. Są to również policjanci posiadający odpowiednie przeszkolenie i wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną, zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na kolejne osoby.

Należy podkreślić, że ten nadzór prowadzą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżając pod znany im adres. Policjanci nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony z tą osobą sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu. (link do filmu na kanale YouTube)

Przypominamy, że powiadomienie (niezależnie od sposobu, np. telefoniczne) o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie i ściśle związane z powszechnym bezpieczeństwem.

 

Podkreślamy, że:

- policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł

- jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności

- policjanci stale kontrolują czy przedsiębiorcy – właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli okaże się, że nie – poniosą oni, w zależności od okoliczności naruszenia, odpowiedzialność przewidzianą w art. 165 kk lub 54 kw. Kara przewidziana w kodeksie karnym za takie przestępstwo może wynosić nawet 8 lat pozbawienia wolności. Grzywna za wykroczenie z art. 54 KW to maksymalnie 500 zł

Pamiętajmy przede wszystkim, że największym zagrożeniem jest fakt, iż postępując niewłaściwie, możemy pośrednio przyczynić się nawet do czyjejś śmierci. Dlatego apelujemy do wszystkich o opanowanie i zachowanie trzeźwości umysłu oraz racjonalnego postępowania.

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kwarantanna objete są osoby ktore wróciły z zagranicy po polnocy z soboty na niedzielę. Te osoby wypelniały deklaracje na granicy gdzie beda przebywać. Osoby ktore wróciły przed tym terminem nie sa objete.
 • Ja tam jeżdżę trakiem nas nie ruszają bo się boją że nie będzie co do gara wsadzić
 • wszystkich Januszów tanich wakacji którzy wyjechali sobie 2-3 marca na tanie wczasy pociągnąć do odpowiedzialności typowe matołki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  8
  jaaaaaaaaaaaaaa(2020-03-19)
 • Dzień, dobry czy jest Pan w domu? Odp TAK. dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam A tak na serio pije piwko w parku Bareizmy wiecznie żywe
 • Nareszcie biorą się za ignorantów. Niech też pilnują na przejściu granicznym bo są przypadki że każą od granicy jechać przez całą Polskę do domu na kwarantannę.
 • Ciekawe jak jest z tymi osobami które masowo wyjeżdżają do pracy na statki z tego co wiem w niedziele powróciły i czy kwarantanną są obiete całe rodziny
 • Odnosze wrazenie ze nie ktorym to trzeba narysowac kwarantanne i jej znaczenie. Chcieli by z ucha strzelic na sasiada lub sąsiadkę ale nie mogą i tylko slużbą zawrąaja du.... Jak by mieli mało roboty. TŁUMCZE: kontrole na granicy zaczely sie od polnocy w niedziele wtedy wszyscy wypelniali deklaracje gdzie beda przebywac i moga dojechac do miejsca docelowego osoby ktore przejechaly przed polnoca nie byly kontrolowane. Tylko busy i autobusy wyrywkowo pod kontem choroby ale nie kwarantanny. Juz prosciej sie nie da.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  2
  Prosciej wytlumaczyc sie nie da(2020-03-19)
 • Jedna kontrola lub dwie a po telefoie policji wyjscie na miasto.... Niech się wezmą za kontrole REGULARNE......... TAM GDZIE KIERUJĄ NA KWARANTANNY W BURSACH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??? Jak na razie mają w d..Nasze bezpieczeństwo!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Henek(2020-03-19)
 • TE KONTROLE TO ŻENADA. ..... ............. 1 raz może 2 kontakt. A. . Gdzie straż policja pod budynkami osob. Zza granicy zaraz powychodzą po zakupy w miasto. .. .......... Mm.. BRAK ORGANIZACJI.... I NARAŻANIE NAS NA, ZAGROZEMIE ZYCIA A To niestety jest Karalne.....
 • A ja bym poszła na zakupy do galerii
 • Krzysiek co ty pieprzysz, że policjanci s a wyposażeni w indywidualne środki ochrony, skoro ich nie ma?
 • A może da radę prościej. Pieczątka na czoło a policjanci niech sprawdzają przez okna czy nie zmył pieczątki piwem
Reklama