UWAGA!

Policjant na medal

 
Elbląg, Podkom. Tomasz Klucznik teraz może odpocząć po konkursowej rywalizacji, w której sprawdził się na medal
Podkom. Tomasz Klucznik teraz może odpocząć po konkursowej rywalizacji, w której sprawdził się na medal (fot. MS)

Na co dzień pracuje w zespole dochodzeniowo-śledczym elbląskiej komendy, zajmuje się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzał biorąc udział w ogólnopolskim konkursie pn. Policjant służby kryminalnej 2015. Z wojewódzką "drużyną pierścienia" zajął drugie miejsce. - To pokazuje, że umiemy wykonywać naszą pracę dobrze – mówi podkom. Tomasz Klucznik.

Ogólnopolski konkurs, który odbył się w Pile, był poprzedzony eliminacjami wojewódzkimi. - Tam wyłoniono "drużyny pierścienia" (śmiech), czyli czterech najlepszych policjantów w dziedzinach: techniki kryminalistycznej, nadzoru nad służbą, pracy operacyjnej i pracy dochodzeniowo-śledczej – wyjaśnia podkom. Tomasz Klucznik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - W swojej drużynie [reprezentującej KWP w Olsztynie – red.] tylko ja byłem z Elbląga, pozostali policjanci na co dzień pracują w Ełku. 17 takich zespołów z całej Polski stawiło się na finał w Pile.
       Czym musieli wykazać się policjanci?
       - Były różne konkurencje, związane generalnie z naszą pracą – opowiada podkom. Klucznik. - Zaczęliśmy testem wiedzy, który głównie skupiał się na zmianach kodeksu postępowania karnego, które wejdą w życie od 1 lipca. Była też do rozwiązania scenka policyjna, czyli było opisane wydarzenie i akurat ja musiałem podać kwalifikację prawną czynu, a także to, w jakim trybie przestępstwo będzie ścigane, jakie wnioski dotyczące środków zapobiegawczych należało zastosować wobec sprawców.
       Elbląski policjant przyznaje, że scenka była ciekawa. - To była bójka, której skutkiem była utrata oka przez jednego ze sprawców. Trzeba było się jednak nad nią trochę zastanowić, bo wnioski nie były tak oczywiste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać – przyznaje z uśmiechem. - Czy sprawca jest też pokrzywdzonym? No, trzeba było się zagłębić w temat i to było ciekawe.
       Startujący w konkursie policjanci musieli także przeprowadzić oględziny miejsca zdarzenia.

  Elbląg, I puchar
I puchar (fot. KMP Elbląg)

- Wszyscy mieli takie same ślady do ujawnienia i to w podobnym miejscu, kwestia oceny była więc obiektywna – stwierdza Tomasz Klucznik. - A oceniana była praca całej drużyny: technik kryminalistyki miał zabezpieczyć ślady, dochodzeniowiec sporządzić dokumentację procesową z przebiegu oględzin, inna osoba musiała odpowiedzieć pod kątem nadzoru i przeprowadzenia oględzin, a policjant kryminalny musiał określić, jakie czynności należało podjąć w przypadku takiego zdarzenia.
       Ta konkurencja, choć sprawdzano jeszcze umiejętności strzeleckie oraz udzielania pierwszej pomocy, miała największe znaczenie w ogólnej ocenie.
       - Jako drużyna zajęliśmy drugie miejsce i jestem bardzo zadowolony, bo to tak naprawdę ta konkurencja pokazuje naszą pracę i to, że umiemy ją wykonywać dobrze – mówi podkom. Klucznik.
       Tomasz Klucznik służy w policji od 12 lat. Pierwszy raz jednak brał udział w resortowym konkursie. Jego drużyna zajęła drugie miejsce, dając wyprzedzić się tylko kolegom z Lublina (za nimi byli z kolei policjanci z Krakowa).
       Czy start w takim konkursie wymaga szczególnego przygotowania?
       - W styczniu skończyłem kurs oficerski w Szczytnie i czerpałem z wiedzy, którą tam zdobyłem – przyznaje policjant. - W pracy nie było czasu, by się przygotowywać, są też obowiązki rodzinne. Poza tym zakres wiedzy do opanowania był na tyle obszerny i niesprecyzowany, że trudno byłoby się uczyć. Pozostało bazowanie na wiedzy i umiejętnościach zdobytych w służbie.
       Teraz czas na odpoczynek. Podkom. Klucznik przyznaje, że w wolnych chwilach lubi zagrać w wirtualnym świecie – w World of Tanks. Lubi też słuchać muzyki, a urlop spędza z rodziną. - Lubimy turystykę, wyjeżdżamy, zwiedzamy, lubimy poznawać nowe miejsca, regionalne potrawy i kulturę – kończy.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Taki kozak a tyle dziewczyn chandluje dragami w Elblągu i maja go w d upie bo psy mysla ze tylko faceta sprzedaja
 • Brawo Tomku...gratulacje...????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  koleżanka z SP 5 (2015-06-30)
 • Baranie, nie "faceta", tylko "facetom". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  dratsrne(2015-06-30)
 • idealny Polski policjant - mundur wisi jak na wieszaku :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  9
  hahahahha(2015-06-30)
 • Gratuluję Tomku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Marek Łach(2015-06-30)
 • Też, w wolnych chwilach, lubię słuchać muzyki. Otwieram wtedy browarka i palę jointa. Ty jak słuchasz muzyki?
 • super że są takie osoby z których możemy być dumni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  saracem(2015-06-30)
 • Jak wredne mamy społeczeństwo w Elblągu widać przy okazji takich właśnie tematów. Zdolny, szczupły chłopak ale co tam opluć, zbesztać i czynić uwagi na temat wyglądu jest o wiele łatwiej bo przecież miłe słowo przez gardła wrednym ludziom nie przejdzie. Elbląg nie jest złym miastem jest jak każde inne niestety w Elblągu jakimś zbiegiem okoliczności zebrała sie ogromna grupa wrednych, zajadłych ludzi którym nic nie pasuje.
 • Jeszcze raz moje gratulacje:-) Życzę dalszych sukcesów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  Kwas1904(2015-06-30)
 • zanim napiszesz sprawdź w słowniku! handluje należy pisać przez "h"
 • Najwięcej wrednych, złośliwych, zawistnych (ogólnie mówiąc ciemnogród) jest na wiochach. Wieśniacy nie mają w niczym jakiegoś umiaru czy też jakiejkolwiek kultury a do tego mafijne układy i układziki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  nielubiewieśniaków(2015-07-01)
 • Bzdury wypisujesz, uważasz że to mieszkańcy okolicznych wsi siedzą godzinami przed kompem i narzekają że w Elblągu nie ma pracy że się nic nie dzieje że nic za darmo nie ma że to że siamto ? Wystarczy wyjść na ulice chamstwo ludzi w Elblągu widać za każdym rogiem, śmieci, pety na trawnikach stłuczone butelki na ścieżkach rowerowych itd. a pieszy przed przejściem na którym nie ma sygnalizacji może sobie czekać do Bożego Narodzenia no chyba że jakiś kierowca z obcą rejestracją jedzie to się zatrzyma i ustąpi bo Znamienici Państwo z rejestracjami NE jadą z wysoko podniesioną głową i udają że nie widzą pieszego czekającego aż się ktoś zlituje i przepuści. I uwierz mi nie mieszkam na wsi lecz Nad Jarem.
Reklama