UWAGA!

Polscy dyplomaci uczcili pamięć żołnierzy

Z udziałem Jarosława Czubińskiego, Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie, odbyła się uroczystość złożenia wieńców i kwiatów upamiętniająca wybuch II wojny światowej na cmentarzu - memoriale byłego hitlerowskiego Stalagu 1 A.

W uroczystości uczestniczyli weterani wojny, miejscowa młodzież oraz przedstawiciele władz Bagrationowska, w pobliżu którego znajduje się memoriał. W czasie wojny Niemcy urządzili tutaj obóz-stalag dla jeńców wojennych. Przetrzymywani w nim byli polscy, francuscy, belgijscy oraz radzieccy podoficerowie i szeregowcy.
     Jest to miejsce szczególne, w pełni internacjonalistyczne. Składając wieńce w tym miejscu zostaje złożony hołd ofiarom wojny - uczczona pamięć wszystkich żołnierzy więzionych przez hitlerowców, szczególnie tych, którzy nie doczekali wolność. Na cmentarzu w pobliżu Bagrationowska znajdują się prochy przeszło 4 tysiące żołnierzy, którzy zostali zamordowani w niemieckiej niewoli.
     W czasie uroczystości polski konsul podkreślił fakt dobrej współpracy z miejscowymi władzami. Cieszy go dobry stan całego memoriału, o którego dbają władze tego nadgranicznego miasta.
     Jeszcze kilka lat temu jeden z poprzedników Konsula Generalnego Jarosława Czubińskiego, konsul Michał Żórawski, który przez krótki okres kierował polską placówką nad Pregołą, uskarżał się na złą współpracę z ówczesnymi władzami administracyjnymi obwodu kaliningradzkiego, pod kierownictwem gubernatora Leonida Gorbienki. Wtedy polski konsul nie mógł uzyskać pozwolenia na postawienie na terenie byłego stalagu tablicy w języku polskim, co przewiduje i dopuszcza konwencja genewska o cmentarzach wojennych, zezwalająca na stawianie tablic w językach poległych obywateli.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A ja myślałem że II Wojna wybuchła 1 września 1939 r,proszę jak ta historia się zmienia!!
  • olo, rusz troche mozgiem, zanim napiszesz. to nie boli. nie urzadzales nigdy urodzin (przypadajacych np. we srode) w piatkowy albo sobotni wieczor?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Chemiczny Ali(2003-09-10)
Reklama