UWAGA!

Pomagali w szukaniu szczątków żołnierzy

 
Elbląg, Pomagali w szukaniu szczątków żołnierzy
fot. DWOT / 43. BLP

Żołnierze 43 .Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagali wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pracach poszukiwawczych szczątków żołnierzy antykomunistycznego podziemia prowadzonych na terenie dawnego aresztu śledczego.

Emocje i uczucia, jakie towarzyszyły żołnierzom, były nie do opisania, ponieważ pomagali w szukaniu szczątków naszych Bohaterów. Tych, o których Polska nigdy nie miała się upomnieć. Tych, po których nie miało zostać już nic. Mieli zniknąć, jakby nigdy nie istnieli.
       To tu, na Rakowieckiej w okresie stalinowskim więzieni i torturowani byli członkowie podziemia niepodległościowego. W latach 1945-56 wykonano tu 350 wyroków śmierci, wielu więźniów umierało wskutek zakatowania. Ofiarami stalinowskiego terroru padli m.in. gen. August Fieldorf "Nil" i rtm. Witold Pilecki.
       Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzi poszukiwania na terenie byłego aresztu na Rakowieckiej od lipca 2016 roku. Na pierwsze ludzkie szczątki natrafiono tam w lipcu tego roku. Odnaleziono wówczas zbiorową mogiłę, a w niej szczątki ośmiu osób, a także rzeczy osobiste, m.in. medalik i krzyż. Kolejne odkryto również przy dawnym pawilonie śledczym, tzw. pałacu cudów. Po wojnie nazwano go tak, ponieważ funkcjonariusze UB dokonywali tam brutalnych przesłuchań, po których więźniowie przyznawali się do wszystkich stawianych im zarzutów.
       Wśród zamordowanych przez UB na Rakowieckiej Bohaterów jest m.in. kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg, ps. "Szczerbiec" - dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który jest patronem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego symboliczny grób znajduje się na „Łączce”, szczątków do dziś nie odnaleziono. Być może stanie się to w wyniku obecnie prowadzonych prac.
       Pomoc w prowadzeniu poszukiwań naszych Bohaterów, kultywowanie pamięci o Nich to spełnienie obowiązku wobec tych, którzy walczyli o nasz kraj. Dzięki prof. Szwagrzykowi i jego ekipie, wyjątkowym ludziom o wielkich sercach, których mieliśmy okazję poznać, po wielu latach jest to możliwe.
      
Specjalista ds. komunikacji 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama