UWAGA!

Pompy nie stanęły - Żuławy uratowane

Elbląg, Pompy nie stanęły - Żuławy uratowane

Dzięki 100 tys. zł, które przekazał Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych wojewoda Zbigniew Babalski, oddalona została groźba wyłączenia stacji pomp na Żuławach.

O możliwości odcięcia prądu pompom pisaliśmy już wcześniej. Z powodu niepłacenia przez Gospodarstwo Pomocnicze ZMiUW w Elblągu rachunków za energię elektryczną Elbląskie Zakłady Energetyczne zagroziły przerwaniem dopływu prądu do stacji pomp. Mogłoby to doprowadzić do katastrofalnej powodzi na Żuławach.
     Z pomocą przybył wojewoda, który przeznaczył na spłacenie długów 100 tys. zł. Pieniądze pojawiły się na koncie GP na początku tygodnia.
     - Uregulowaliśmy już większość rachunków z EZE - mówi Jarosław Bida, kierownik Gospodarstwa Pomocniczego ZMiUW. - Pozostało nam jeszcze do spłacenia ok. 36-37 tys. zł zaległości za czerwiec. Mamy czas do 22 lipca. Groźba wyłączenia dostaw prądu została jednak oddalona - przynajmniej na jakiś czas.
     Problemy mogą nie niedługo pojawić ponownie. W lipcu, z powodu padających ulewnych deszczy, pompy pracowały niemal bez przerwy. Pracownicy GP spodziewają się bardzo wysokiego rachunku - w granicach 100 tys. zł.
     Rozwiązaniem byłaby suma, jaką Sejm przeznaczył w marcu na inwestycje na Żuławach. Na początku lipca - na wniosek wojewody - 1,461 mln zł, które trafiło do naszego województwa zostało przesunięte z inwestycji na eksploatację i konserwacje urządzeń melioracyjnych. Niestety, za pisemnymi deklaracjami nie poszły rzeczywiste pieniądze.
     - De facto nie otrzymaliśmy jeszcze ani złotówki z obiecanej nam sumy - mówi Henryk Dzioba z ZMiUW w Olsztynie. - Podobno szykują się także zmiany w budżecie wojewody. Jeżeli jeszcze bardziej obetnie nam się - i tak skromne - środki na utrzymanie urządzeń, to sam nie wiem, co się może stać.
     W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie otrzymaliśmy zapewnienie, że ewentualne cięcia mogą dotyczyć dotacji przeznaczonych na inwestycje na Żuławach, a nie na eksploatację urządzeń osłony przeciwpowodziowej.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama