UWAGA!

Ponowny pochówek Mikołaja Kopernika

„Kościół Warmiński jest dumny, że Mikołaj Kopernik jako kanonik Kapituły Warmińskiej na Warmii pozostawił liczne ślady swojej pracowitości, pobożności, a przede wszystkim naukowego geniuszu” – podkreślił abp Wojciech Ziemba, zapraszając duchowieństwo i wiernych na uroczystości związane z powtórnym pogrzebem Mikołaja Kopernika, 22 maja.

Powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika zostanie poprzedzony międzynarodową konferencją naukową w dniach 20–21 maja na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Będzie ona poświęcona dziejom Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz jej najwybitniejszemu przedstawicielowi – Mikołajowi Kopernikowi.
       W czwartek, 20 maja, o godz. 18.30 będzie miało miejsce uroczyste przeniesienie trumny Mikołaja Kopernika z Zamku Olsztyńskiego do Bazyliki Współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. O godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński, a homilię wygłosi metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.
       Nazajutrz, o godz. 7.00 trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika zostanie przewieziona w honorowej asyście spod katedry św. Jakuba w Olsztynie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo do Fromborka. Wszystkie te miasta związane są z działalnością Mikołaja Kopernika jako kanonika warmińskiego, administratora, lekarza i uczonego astronoma. Na godz. 19.00 przewidziano nabożeństwo żałobne w archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku.
       Powtórny pogrzeb Kopernika odbędzie się w sobotę, 22 maja. O godz. 11.00 w katedrze we Fromborku rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce i jednocześnie prymas Polski. Okolicznościową homilię wygłosi metropolita lubelski abp Józef Życiński. Po liturgii trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika spocznie w miejscu pierwotnego pochówku pod posadzką w nawie bocznej fromborskiej katedry, obok ołtarza, którym za życia opiekował się słynny astronom.
       Mikołaj Kopernik był kanonikiem Kapituły Warmińskiej. Do XVIII wieku obowiązywał zaś zwyczaj oddawania kanonikom pod dożywotnią opiekę poszczególnych ołtarzy w katedrze, pod którymi grzebano ich po śmierci. Właśnie ten fakt sprawił, że w 2005 roku udało się odnaleźć szczątki słynnego astronoma. Jako kanonik fromborskiej katedry Mikołaj Kopernik od 1501 do 1543 roku opiekował się czwartym ołtarzem w prawej nawie katedry, naprzeciw wejścia bocznego. Był to ołtarz noszący imię św. Wacława (obecnie Świętego Krzyża). Przy nim, zgodnie ze zwyczajem, został pochowany. Biskup pomocniczy warmiński Jacek Jezierski na podstawie badań dr. Jerzego Sikorskiego wskazał na prawdopodobne miejsce pogrzebania Mikołaja Kopernika i tam rozpoczęto w 2004 r. wykopaliska.
       Powtórny pochówek Mikołaja Kopernika i sesja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczną główne obchody 750-lecia Kapituły Warmińskiej. Drugą część uroczystości będzie stanowić zebranie plenarne biskupów w Olsztynie w czerwcu.
       Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Studiował sztuki wyzwolone, w tym astronomię, w Uniwersytecie Krakowskim, a także prawo w Bolonii. W 1947 roku został kanonikiem warmińskim. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w odróżnieniu od innych kapituł katedralnych w Polsce, kapituła warmińska kładła nacisk na cenzus wykształcenia, a nie pochodzenie społeczne. W razie potrzeby kierowała na studia zagraniczne młodszych kanoników, którzy wybierali kierunki studiów zgodnie z zaleceniem kapituły. Sam Mikołaj Kopernik został wysłany do Padwy na studia medyczne. W 1516 roku został administratorem dóbr kapituły Zamku Olsztyńskiego. To tu prowadził obserwacje astronomiczne i pracował nad swoimi dziełami: „O obrotach ciał niebieskich” i nad „Traktatem o monecie”. Zmarł najprawdopodobniej 21 maja 1543 roku.
       Biskupi polscy w 500-lecie śmierci Mikołaja Kopernika (1973 r.) napisali list pasterski, w którym zwrócili uwagę, że racjonalne badanie tajemnic wszechświata prowadziło go do uwielbienia Boga-Stwórcy. Świadectwem tego jest wiekopomne dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Biskupi podkreślili też, że jest on „wspaniałym wzorem dla ludzi poświęcających się badaniom naukowym oraz dla wszystkich, których zadaniem jest upowszechnianie wiedzy”, nawiązując do zasady Kopernika: „Dążeniem uczonego jest szukanie we wszystkim prawdy”. Dodali, że „Kościół nie tylko nie zwalczał jego heliocentrycznej teorii, ale przeciwnie – ludzie Kościoła pomagali mu w studiach, w badaniach naukowych i wydrukowaniu dzieła, które dokonało przewrotu w nauce”.
      
oprac. mk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Byłem w Katedrze we Fromborku bodajże w ubiegłym roku. Co mnie uderzyło to duże ilości kurzu na figurach i w ogóle wrażenie braku gospodarza w tym obiekcie. Mimo, że zwiedzających było dużo nie zauważyłem skarbonek na odnowienie tej świątyni o co aż się prosi.
 • To jarmark objazdowy zacznie się, olsztyn powinien robić więcej takich imprez to by wszyscy byli zdumieni że coś robią. Jak na razie to bezrobocie wysokie, zero nowoczesnych posunięć inwestycyjnych w miastach województwa. Dbają tylko o siebie a innych mają w czterech literach. Gdyby nie opinia publiczna to i zwłoki Kopernika by przywłaszczyli. Już czas skończyć ten cyrk i dajcie chociaż zwłokom spokój.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-05-20)
 • Szkoda, że zaraz IPN każe Go ekshumować. Dawno już kogoś nie wykopali.
 • Cieszę się, że odbywają się tak duże uroczystości związane z pochówkiem Mikołaja Kopernika. Niestety na sobotnie uroczystości, o godzinie 11:00,mieszkańcy Fromborka mają zakaz wstępu. W katedrze będzie ich może pięciu. Burmistrz, przewodniczący rady i jeden poczet sztandarowy. Mieszkańcy Fromborka zwyczajnie chcieli być, w trakcie pogrzebu, na uroczystości w katedrze. Taka duchowa potrzeba. Niestety katedra została zamknięta przed parafianami. Powinna się znaleźć w katedrze jakaś, chociażby stuosobowa reprezentacja parafian fromborskich. W nawie bocznej, czy pod chórem mogłoby się zmieścić pół Fromborka. Można było mieszkańcom wydać zaproszenia na miejsca stojące. Niestety nie zrobiono tego. Msza pogrzebowa wraz z pochówkiem jest wyłącznie w sobotę o 11:00.Wszystko inne to otoczka. Powielenie uroczystości, które były na trasie przewozu szczątków najsławniejszego mieszkańca Fromborka. Kuria Metropolitarna w Olsztynie twierdzi, że ona nie zadecydowała o zamknięciu w sobotę katedry przed mieszkańcami Fromborka. Urząd Marszałkowski w Olsztynie twierdzi, że też tego nie zrobił. To smutne, że brak komuś cywilnej odwagi, żeby przyznać się do podjętej decyzji. Kto zamknął katedrę przed wiernymi z Fromborka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  parafianin(2010-05-20)
 • Może władze miasta chciały pokazać się w całej okazałości?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kanonik(2010-05-20)
 • Chciałem się dowiedzieć kto podjął decyzję o zamknięciu katedry dla wiernych na tę sobotnią uroczystość. Podzwoniłem więc. Ksiądz proboszcz mówi, że to nie on. Arcybiskup zaprasza wiernych na uroczystość - a Kuria w Olsztynie twierdzi, że organizatorem jest Urząd Marszałkowski z Olsztyna. Podobno będziemy to mogli niestety obejrzeć tylko na telebinie na zewątrz. Szkoda!!!!
 • takiego wielkiego polaka trzymaja we fromborku --a kaczora na wawelu --gdzie rozum?????
 • Nie oddamy Kopernika do Krakowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiński patriota(2010-05-20)
 • Moim zdaniem cermonia bedzie przebiegać dokładnie tak jak przebiegać powinna. 21 maja o godz. 19.00 (piątek) nabożeństwo żałobne w Archikatedrze Wniebowzięcia NMP w którym mogą wziac udział wszyscy chętni, 22 maja (sobota) o godz. 11.00 msza i pogrzb w towarzystwie tylko "najbliższej rodziny" - w wypadku księdza kanonika Mikołaja Kopernika są to wyłacznie osoby duchowne a o godz. 15.00 Koncert w wykonaniu Toruńskiej orkiestry Symfonicznej, chóru Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, który to koncert znowu bedzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.
 • Za życia Miki pewnie by się bał mówić wszystko, co leżało mu na wątrobie. Z jego kolegą po fachu - Galileuszem - proces z Watykanem toczy się po dziś dzień (!!!) Cóż za ironia i hipokryzja szwęda się wciąż po tym świecie. W Genui jest piękny pomnik Krzyśka Kolumba (choć on sam pewnie nie wiedział, że stanie się dla Indian tym, czym dla nas Stalin i Hitler - ikoną ich holocaustu) - najpierw go olali (dla tego szukał środków na realizację marzeń za granicą), a po śmierci przypomniano sobie o "wielkim rodaku" i postawiono duży pomnik. Jak mawiał ktoś: "Sukces ma wielu ojców, przegrana jest sierotą". Podobnie rzecz się ma z naszą pseudo demokracją - na uroczyste otwarcia wszelakich obiektów, dróg itd. .ciągną szpalery zawodowych naciągaczy, zwanych czasem politykami - mimo iż okres od przygotowania studium, projektu, do zakończenia robót jest znacznie dłuższy od przeciętnej kadencji jakiegokolwiek urzędu - do przecinania wstegi ustawia się cała kolejka, a kto będzie podejmował niepopularne (często potrzebne) decyzje? Dla tego zapewne często oglądamy tu cyrk nie gorszy od Monty Pythona. Ciekawe, co by rzekł nasz (choć mówił po niemiecku, acz oryginał jego dzieła stworzył na Jagiellonce) "Wielki Rodak". Swoją drogą, na wydziale fizyki na jednym niemieckim uniwerku widziałem na korytarzu szpaler portretów wielkich (w większości niemieckich) wielkich fizyków. Wśród nich było też miejsce dla naszego "Wielkiego Rodaka" :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elbląska Dżihad Rowerowa(2010-05-20)
 • Dżihad - taka jest niestety prawda. Mikołaj Kopernik - matka astronoma pochodziła z Westfalii, w domu - w Toruniu rozmawiał po niemiecku, brat astronoma - Andreas zmarł w Austrii, wujem astronoma był Lukas Watzenrode - Niemiec, biskup w Heilsbergu - nie darzący Polaków szczególną sympatią, Mikołaj Kopernik w czasie studiów we Włoszech podpisywał kartki do mensy studenckiej jako należący do "zur deutschen-studenten-kreis". .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  parę pytań ....(2010-05-20)
 • astronom wyruszył w swoją kolejną. .. ostatnią drogę. .. oby dali mu wreszcie spocząć / Juhas
Reklama