UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Powstał punkt pobrań wymazów dla osób na kwarantannie

 
Elbląg, Powstał punkt pobrań wymazów dla osób na kwarantannie
fot. Michał Skroboszewski

Przy Szpitalu Miejskim utworzono punkt pobrań wymazów dla osób przebywających na kwarantannie z powodu koronawirusa. W jedenastej dobie izolacji taka osoba otrzyma wiadomość sms z informacją o dniu i godzinie swojego badania.

Elbląg jest jednym z miast województwa, w którym uruchomiono mobilny punkt pobrań wymazów dla osób przebywających na kwarantannie z powodu koronawirusa.

- Punkt znajduje się przy wejściu do szpitala przy ul. Żeromskiego. Należy podkreślić, że będą w nim pobierane wymazy jedynie od osób przebywających na kwarantannie. Taka osoba będzie do nas mogła się zgłosić po tym, jak otrzyma wiadomość sms z sanepidu, w której będzie poinformowana o terminie wykonania wymazu. Punkt będzie działał około dwie godziny dziennie - mówi Jacek Wójcik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Wiadomości sms z sanepidu takie osoby mogą się spodziewać w 11 dobie izolacji.

- W całym województwie warmińsko-mazurskim działa już 18 punktów pobrań wymazów od pacjentów przebywających w kwarantannie. Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia nie mniej niż dwie godziny dziennie. Punkty znajdują się między innymi w Olsztynie, Elblągu, Działdowie, Biskupcu, Bartoszycach, Nidzicy i Iławie – mówi Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

Punkty są tak rozmieszczone w województwie, by każdy pacjent przebywający w kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem mógł wykonać badanie najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

- Jest to przede wszystkim wygodne dla pacjentów, którzy z racji podejrzenia COVID-19 muszą mieć powtarzane tego typu badania. Za stronę organizacyjną punktów pobrań odpowiadają placówki medyczne. W przypadku większości szpitali są to wydzielone pomieszczenia, np. przy izbach przyjęć, w innych są to laboratoria, a jeszcze innych specjalnie wyznaczone stanowiska przed szpitalami, np. w namiotach - gdzie wymaz może zostać pobrany od pacjenta przez personel medyczny - podkreśla Magdalena Mil.

Do punktu pobrań takie osoby muszą przyjechać własnym samochodem. Ci, którzy nie mają auta, dostaną instrukcje postępowania z sanepidu.

W województwie warmińsko-mazurskim aktualnie przebywa na kwarantannie ponad 2800 osób.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama