UWAGA!

„Pożar i szpiedzy” w kawiarence historycznej

Elbląg, Grażyna Wosińska opowie o swojej książce
Grażyna Wosińska opowie o swojej książce (fot. okładka)

„Sprawa Elbląska” - dramat mieszkańców miasta z mrocznych czasów stalinowskich - doczekała się opracowania książkowego. W Kawiarence Historycznej Clio odbędzie się we wtorek, 8 października, spotkanie z autorką, Grażyną Wosińską.

Tajemnicza „Sprawa Elbląska” to pożar jednej z hal Zakładów Mechanicznych w 1949 roku i zdarzenia po nim następujące. Obwinianie dziesiątek ludzi o udział w jej spaleniu, przetrzymywanie w aresztach, brutalne śledztwa, wreszcie i wyroki. Kilka zasądzonych, na szczęście niewykonanych kar śmierci, jak też długoletniego więzienia. Zastraszone miasto. To wszystko, ale też kolejne lata - odwilż polskiego października '56, po czym próby rehabilitacji, ciągnące się czasami do dziś - znajduje się w książce „Pożar szpiedzy”.
       Autorką publikacji jest Grażyna Wosińska, elblążanka, dziennikarka pisząca często o historii najnowszej miasta i losach jego mieszkańców. Kilka lat poświęciła na zgłębienie dokumentów w archiwach i poszukiwanie nielicznych, żyjących wciąż ludzi, związanych ze sprawą. Efektem jest książka napisana językiem popularnym, przystępnym dla każdego czytelnika, a jednocześnie gromadząca olbrzymią dawkę informacji o przeszłości.
       Na spotkanie w kawiarence zapraszają: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Prezentacja książki i dyskusja odbędą się w obiekcie tzw. Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta, we wtorek 8 października, o godz. 17.30.
      
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama