UWAGA!

Pożar w areszcie

 
Elbląg, Spokojnie, to tylko ćwiczenia
Spokojnie, to tylko ćwiczenia (fot. nadesłana)

W środę (22 listopada) Areszt Śledczy w Elblągu we współpracy z policją oraz strażą pożarną przeprowadził na terenie jednostki specjalistyczne ćwiczenia ochronne. Scenariusz zakładał reakcję na wybuch pożaru.

Scenariusz ćwiczeń obejmował sprawdzenie skuteczności i sprawności działań funkcjonariuszy w trzech niebezpiecznych sytuacjach. Pierwsza z nich dotyczyła reakcji ratowniczo - ochronnych w związku z wybuchem pożaru w części administracyjnej aresztu. Funkcjonariusze elbląskiego aresztu, po rozpoznaniu zagrożenia, sprawnie przeprowadzili ewakuację pracowników z budynku w rejon placu gospodarczego, a następnie wspierali akcję gaśniczą realizowaną przez wezwaną jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.
       Druga sytuacja dotyczyła zniwelowania zagrożenia, jakie powstało w rejonie placu spacerowego, gdzie doszło do bójki pomiędzy dwoma skazanymi (pozoranci grani przez funkcjonariuszy) nawołującymi agresywnie pozostałych osadzonych do wystąpienia zbiorowego i podpalenia jednostki. W tym przypadku, grupa szturmowo- uderzeniowa składająca się z funkcjonariuszy wykwalifikowanych w zakresie samoobrony i walki wręcz przeprowadziła profesjonalnie akcję obezwładniania agresorów oraz ich przetransportowania do celi i pomieszczeń zabezpieczających.
       Trzecia sytuacja wiązała się ze ścisłą współpracą z Policją, dotyczyła bowiem ucieczki osadzonego z terenu jednostki. Założono, że skazany będzie usiłował przeciąć siatkę wygradzającą plac spacerowy oraz pokonać ogrodzenie zewnętrzne. W tej wersji funkcjonariusze, wyposażeni w środki przymusu bezpośredniego, wypełniali zadania zabezpieczające i pościgowe pozostając w stałym kontakcie z jednostką Policji pomagającą w ujęciu zbiega.
       Mimo, że są to tylko ćwiczenia, to jednak przeprowadzane są zawsze z dużą dbałością o realizm sytuacji, tak aby, w przypadku autentycznego zagrożenia funkcjonariusze Służby Więziennej byli profesjonalnie przygotowani do interwencji z użyciem specjalistycznego sprzętu i odpowiednich środków oraz we współpracy z innymi jednostkami mundurowymi. Naszym priorytetem jest bowiem bezpieczeństwo naszego miasta i naszego kraju.
      
kpt. Anna Downar, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ilu więźniów rozstrzelali ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziennikarz(2017-11-23)
 • Kto był uciekającym ? Czy zastosowano paralizator i broń palną ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gazeciarz(2017-11-23)
 • Teatrzyk. Jak by to było naprawdę to żaden z osadzonych by się nie pier. .. .. tylko by wyglądało to bardziej dramatycznie. Taki cyrk na pokaz. Dajcie na ćwczenia prawdziwego zapaśnika, boksera, kogos z wieloletnim stażem w walkach wręcz, wtedy zobaczymy wyniki tych waszych orłów z SW.
 • a tam akurat dwóch więźniów bawiło się ze sobą, a tu amba
 • serio? ja to bym zamknął kratę i ewentualnie podlał benzyną, no ja wiem UE zabrania palić śmieciami ale jak się przymknie oko to można potem zaoszczędzić na utrzymaniu nierobów, kryminalistów, marginesu społecznego z którego i tak nic dobrego nie wyjdzie a słowo resocjalizacja to jakaś mrzonka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  resocjalizatorro(2017-11-24)
Reklama