UWAGA!

Prawo po stronie cyrku

 
Elbląg, Prawo po stronie cyrku
(fot. arch. portEl)

Poległa już Warszawa, ale i Częstochowa, Ruda Śląska, Oświęcim. Miasta, które podjęły walkę z objazdowymi przedstawieniami cyrkowymi z udziałem zwierząt, przegrywają w sądach. Prezydent Elbląga prewencyjnie sam wycofał się z wydanego wcześniej zarządzenia.

"Zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach wprowadzono w co najmniej 21 krajach świata, w tym 9 europejskich. Setki samorządów lokalnych na świecie wprowadziło miejscowe zakazy wykorzystywania zwierząt w cyrku np. w Hiszpanii w 137 miast oraz cała Katalonia. Uważamy, że [i tu można wpisać wiele polskich miast - red.] powinien/a dołączyć do szeregu miast, w których tego typu okrutna rozrywka nie jest dostępna" - w podobny sposób apelowali do samorządowców przeciwnicy występów cyrkowych z udziałem zwierząt.
       Akcja zwalczania tego typu pokazów rozpoczęła się od decyzji prezydenta Słupska. W czerwcu 2015 r. Robert Biedroń uniemożliwił występ cyrkowi powołując się na troskę o przestrzeganie praw zwierząt. Po prostu - władza odmówiła wydzierżawienia terenu miejskiego pod rozstawienie cyrkowego namiotu.
       Za przykładem Słupska poszły inne samorządy, także Elbląg.
       - Zarządzenie z dnia 24 listopada 2016 roku było odpowiedzią i wyrazem przychylności dla opinii ponad 2450 osób, wyrażonej w złożonej w styczniu ub. r. do Rady Miejskiej petycji - przypomina Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydent Elbląga. - Petycja ta uchwałą Rady Miejskiej przekazana została Prezydentowi 27 października 2016 roku.
       Cyrkowcy nie zamierzali godzić się z decyzjami urzędników i zaskarżali zarządzenia blokujące ich występy. Kolejne sądy przyznają im rację. W uzasadnieniach wyroków  mowa jest o tym, że takie zarządzenia prezydentów miast naruszają konstytucyjne zasady swobody działalności gospodarczej, równości i proporcjonalności.
       Prezydent Witold Wróblewski prewencyjnie ze swojej decyzji wycofał się.
       - W związku z wydanymi w ostatnim czasie licznymi rozstrzygnięciami wojewódzkich sądów administracyjnych, które stwierdziły nieważność zarządzeń organów wykonawczych samorządów terytorialnych w tym zakresie, uzasadnione jest uchylenie przedmiotowego zarządzenia - wyjaśnia rzeczniczka prezydenta Elbląga.
       Zarządzenie prezydenta w sprawie zakazu organizowania na terenach stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt zostało uchylone dziś, 8 lutego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli gnębić zwierzaki ku uciesze tępej gawiedzi.
 • Nie kupować biletów do cyrku, bardzo proste i skuteczne rozwiązanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  8
  ejsxnsxnm(2017-02-08)
 • Kocham CYRK
 • Pamiętam cyrk z dawnych lat zawsze były zwierzęta to dla nich chodziło się do cyrku nie każdego było stać jechać do zoo wspanałe czsy zwierzęta zadbane i nic jm nie było to morze wypuscmy zwierzęta z schroniska tam majom naprawde złe warunki niedługo i w zoo niebedze zwierząt bo to też okrutne trzymać zwierzęta w klatce
 • Wam z tym gnębieniem już w głowach się poprzewracało. Cyrk ma być i koniec!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  20
  kocham-cyrk(2017-02-08)
 • @Baśia - Niby takie wspaniałe czasy, a języka polskiego uczyli kiepsko.
 • Najwięcej krzyczą Ci co nie mają bladego pojęcia o cyrku. Kiedyś jedna z elblążanek latała pod cyrk i pikietowała a w tym czasie jej pies wył w domu bo wszysycy w pracy, przez 10 godzin dzień w dzień pies zamknięty. Najpierw zorientujcie się w temacie a potem wydawajcie wyroki jak to są zwierzęta "torturowane" w cyrkach. Jedna z właścicielek cyrku wspominała, że gdy była mała podpatrywała swojego ojca jak "tresował" małpe, która przewracała kartki w książce. Gdy podrosła zauważyła, że pomiędzy kartkami były poukrywane przekąski. .. Po drugie obecnie podczas przedstawień w cyrkach bardzo wiele się mówi o dbaniu o zwierzęta, o tym, że np. były zabrane ze schroniska czy wychowane po przuceniu. Ale Was to pewnie nie interesuje i najlepiej sloganami krzyczeć. .. .
 • suwerenowi odebrać cyrk, kukiełki i disco polo - no nie uchodzi, nie uchodzi. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  AMalejużniekoniecznie(2017-02-08)
 • Następna akcja to zakazać uboju świń? Dyletanci nie maja pojęcia o tresurze cyrkowej, a zabierają głos. To też trzeba by zakazać tresury psów! Jednego w tym kraju nie brakuje - oszołomów (w cyrku mieliby powodzenie).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  6
  Siasiustasiu(2017-02-08)
 • To niech sobie sami ta ch.. "gospodarkę" napędzaja, sami nak. iają pajacyki. Zwierzeta nie chcą pieniedzy tylko ludzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  marcin6969(2017-02-08)
 • Upominaja sie do konstytucji, zwierzeta nie maja sie jak upomniec o prawa zwierzat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  lolekszary(2017-02-08)
 • Drogi mieszkańcu... Sama przekonalam się, że zwierzęta w cyrkach mają doskonałe warunki transportu a opiekę weterynaryjną lepszą, niż pies czy kot. Ale nie o to się rozchodzi. O tresurę- owszem. Ale zwróć uwagę, że wytresować możesz psa, kota, konia, papugę, świnię, szczura i inne takie... ale tresura gatunków dzikich jakie nie żyją w naszym klimacie- jest sprzeczna z ich naturą. W zoo nie tresuje się zwierząt. Są półdzikie- bo jak już wypuścisz lwiego delikwenta na wolność z zoo- sam nie zapoluje lub na tyle nieudolnie, że prędzej zdechnie z głodu niż przeżyje. Profesjonalna tresura zwierząt egzotycznych, dzikich w cyrku= profesjonalne znęcanie się na ich pierwotnym instynkcie i zmuszanie do zachowań wbrew niemu. "Etyka" wobec zwierząt dzikich jest przestrzegana jedynie w zoo- gdzie zwierzę nie musi tańczyć jak człowiek zagra.
Reklama