UWAGA!

Premier Holandii w Nowym Dworze

Elbląg, Premier Holandii w Nowym Dworze
(fot. Marek Opitz).

Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim zyskuje coraz większe uznanie w świecie za swoje ciekawe i unikatowe zbiory. Jest to najważniejsze miejsce w delcie Wisły, godne obejrzenia. 25 marca Muzeum odwiedził Jan Peter Balkenende - premier Królestwa Niderlandów. Zobacz fotoreportaż .

Premierowi towarzyszył minister ds. europejskich oraz liczna grupa doradców i dziennikarzy niderlandzkich.
     Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski. Premiera Balkenende zainteresowało, w jaki sposób Klub Nowodworski opiekuje się dziedzictwem kulturowym Żuław, w szczególności tym mającym swoje korzenie w Niderlandach. Z uznaniem wypowiadał się o pracy stowarzyszenia w dziele zachowania spuścizny kulturowej mennonitów - niderlandzkiej mniejszości religijnej przybyłej na Żuławy w XVI wieku. W muzealnym lapidarium podziwiał kunszt renowacji uratowanych zabytkowych nagrobków pochodzących z cmentarzy mennonickich. Podczas zwiedzania stałej wystawy o historii mennonityzmu premier skosztował, zgodnie ze starym gdańskim rytuałem, słynnej jałowcówki Stobbes Machandel produkowanej w stolicy Żuław od 1776 roku.
     Współpraca Klubu Nowodworskiego z organizacjami holenderskimi trwa już od wielu lat. Pośród gości z całego świata odwiedzających Muzeum i jego filię - skansen w Cyganku - są liczne są grupy holenderskie. Owocem współpracy polsko-niderlandzkiej jest idea rekonstrukcji ostatniego w Polsce wiatraka odwadniającego.
     W spotkaniu z Janem Peterem Balkenende uczestniczył zarząd Klubu Nowodworskiego z prezesem Barbarą Chudzyńską na czele oraz przedstawiciele lokalnego samorządu. Premier Niderlandów zadeklarował, że w przyszłości ponownie odwiedzi Muzeum Żuławskie, aby móc lepiej poznać wspaniałe zasoby dziedzictwa kulturowego Żuław.
     
     Za informację o wizycie premiera Holandii w Muzeum Żuławskim wraz ze zdjęciami serdecznie dziękuje Panu Markowi Opitz.
     

 

Dariusz Babojć
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama