UWAGA!

Premier: Powoli zdejmujemy obostrzenia

 Elbląg, Premier: Powoli zdejmujemy obostrzenia
(fot. Kancelaria Premiera)

Od poniedziałku, 20 kwietnia, ponownie będą otwarte lasy i parki. - Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji i szerokich wyjść – apelował premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej, na której zapowiedział stopniowe wycofywanie się obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Ten (dotychczasowy – dop. red.) okres był bardzo ważny, ponieważ w dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi, gwałtownymi przyrostami, jakie widzieliśmy we Francji lub we Włoszech – mówił premier w odniesieniu do krzywej zachorowań na koronawirusa. Podkreśli też, że obecnie należy robić „ostrożne kroki do przodu” - Ale właśnie do przodu, po to, by zbudować nową rzeczywistość gospodarczą – mówił.

 

Nowe zasady w sklepach

W związku z potrzebą „odmrożenia” gospodarki, a także zadbaniem o komfort psychiczny obywateli, od najbliższego poniedziałku będą wprowadzane nowe zasady.

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – poinformował premier odnosząc się m. in. do otwarcia lasów i parków. - Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji i szerokich wyjść – mówił premier zaznaczając jednocześnie, że chodzi tu o zapewnienie możliwości psychicznego odpoczynku na łonie natury, jednak przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z trwania pandemii.

Od poniedziałku zostaną też zliberalizowane ograniczenia w handlu. Sklepy o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły wpuszczać do czterech klientów na kasę. Sklepy większe będzie mogła odwiedzać jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych, ta druga zasada ma się odnosić także do liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w tym pogrzebów. Pracownicy sklepów mają być poddawani kontroli zdrowia, chodzi tutaj głównie o mierzenie temperatury. Ma też zostać wzmocnione zastosowanie środków do dezynfekcji w sklepach.

Premier zaznaczył, że rolników nie będzie dotyczyć obowiązek noszenia maseczek ze względu na uwzględnienie charakteru ich pracy. – Na wsi jest mniej okazji do kontaktów w bliższym dystansie – podkreślał.

Z kolei młodzież powyżej 13. roku życia będzie już mogła wychodzić z domu bez opieki osób dorosłych. 

Mateusz Morawiecki zaznaczył ,że „przy optymistycznym wariancie”, co tydzień lub dwa będą przedstawiane kolejne etapy dostosowywania obostrzeń do sytuacji w kraju. Według niego część obostrzeń należy zmniejszać, łagodzić, przy jednoczesnym utwierdzaniu nowego systemu funkcjonowania społeczeństwa.

- Będziemy otwierać rzemiosło, handel, a na końcu usługi – podkreślał premier. Zaznaczył, że na samym końcu otwarte zostaną usługi świadczone m. in. przez salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji, do których charakteru należą zwiększone kontakty międzyludzkie.

- Te reguły nie mogą być zapisane w kamieniu – mówił Mateusz Morawiecki podkreślając, że dojście do otwarcia gospodarczego i społecznego ma przebiegać w czterech etapach, których nie da się jednak zaplanować w czasie. - Jeśli będzie dobrze, będzie można przyspieszać łagodzenie reguł. Jeśli nie, trzeba poczekać dłużej – mówił. - Musimy krok po kroku odzyskiwać teren w walce z korona wirusem – zaznaczał. Wspomniane przez premiera cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z Covid-19 zostały zamieszczone m. in. na stronie rządowej.

Premier podkreślił też, że należy utrzymywać dyscyplinę społeczną, bo to jedyna droga do zakończenia obostrzeń. Nie nastąpi więc w najbliższym czasie przywrócenia imprez masowych i koncertów.

 

Musimy nauczyć się żyć z epidemią

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczał, że jeszcze długo społeczeństwo nie będzie mogło funkcjonować w zwyczajnych warunkach. - Będziemy musieli się nauczyć żyć z epidemią przez najbliższy czas lub dłuższy czas – mówił. Według niego pewną datę może wyznaczyć jedynie wynalezienie szczepionki i leków.

Łukasz Szumowski poinformował też o podstawowych zasadach, które będą musiały być realizowane w czasie trwania pandemii. Należą do nich zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja powierzchni i rąk, zachowywanie dystansu, pozostawanie na kwarantannie bądź w izolacji przez osoby na nie skierowane, ochrona osób starszych i chorych i używanie form zdalnych prac, gdy tylko jest to możliwe.

Według ministra zdrowia w stanie pandemii pozostaniemy przez najbliższy rok do dwóch. Stąd przedstawione dzisiaj plany rządu nie mają konkretnych dat realizacji. - Świadomie ich nie wpisaliśmy – mówił Szumowski zaznaczając, że przejście na kolejne etapy programu walki z koronawirusem są uzależnione od tego, jak rozwinie się sytuacja. Podkreślił też, że istotna jest tutaj m. in. analiza sytuacji służby zdrowia.

- Gospodarka nie może funkcjonować bardzo źle – mówił minister zdrowia. - Ludzie będą umierali na inne choroby niż Covid. Żeby leczyć wszystkich pacjentów, państwo musi funkcjonować i mieć środki na leczenie – zaznaczał minister. Jego zdaniem to dlatego w perspektywie przedłużania się stanu pandemii Polska nie może pozwolić sobie na całkowitą izolację i stąd potrzebne jest zachowanie przez społeczeństwo narzuconych zasad.

Konferencję zakończyły pytania od dziennikarzy, które dotyczyły m. in. następujących kwestii:

  Elbląg, Grafika Kancelaria Premiera
Grafika Kancelaria Premiera

 

Wakacje i wypoczynek

Premier podkreślił, że wszystkie restrykcje nie mogą zostać zniesione na czas wakacji. Według niego pewne obszary dla wypoczynku będą mogły być jednak wykorzystywane i aktywne, jednak nie padły w tej sprawie żadne konkrety.

 

Spotkania towarzyskie

Zasada zachowywania dystansu społecznego pozostanie w mocy, więc nie będzie póki co możliwości organizowania spotkań towarzyskich w większym gronie.

 

Sport

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że za tydzień do dwóch otrzyma propozycję ze strony PZPN i Ekstarklasy dotyczącą tego, w jaki sposób mogłyby wyglądać rozgrywki i przygotowanie do nich. Po konsultacji z ministrem zdrowia być może zostaną podjęte nowe decyzje, jednak prawdopodobnie nie wcześniej niż za miesiąc. Póki co nie ma szans na wpuszczenie na trybuny kibiców. Premier zaznaczył, że ewentualne zmiany będą dyskutowane także w odniesieniu do innych dyscyplin niż piłka nożna.

 

Opieka nad dziećmi i edukacja

Dla rodziców, którzy nie mogą zostawić dzieci bez opieki, mają być wprowadzone rozwiązania, które umożliwią im powrót do pracy. Te regulacje systemowe zostaną przedstawione odrębnie z udziałem premiera, ministra zdrowia i ministra edukacji. Wszystkie sprawy dotyczące edukacji mają być zresztą komunikowane niezależnie.

 

Tarcza finansowa

Według Mateusza Morawieckiego, jej realizacja jest obecnie na przewidzianym wcześniej etapie. Premier zaznaczył, że Komisja Europejska i inne podmioty są w trakcie rozmów na tematy gospodarcze, mają być też zaangażowane w zbieranie środków, które miałyby pomóc firmom przetrwać kryzys w poszczególnych krajach. - Na dzisiaj prawie 900 tys. firm przystąpiło do różnych programów, które zaproponowaliśmy – mówił w odniesieniu do dotychczasowej realizacji założeń tarczy antykryzysowej premier. Dodał też, że kwota przewidziana na tarczę antykryzysową i inne, różnego rodzaju ulgi przekracza już w tej chwili 300 mld zł.

 

Wybory prezydenckie

Minister zdrowia w najbliższym czasie ma przedstawić premierowi rekomendacje dotyczące realizacji wyborów.

 

Uroczystości rodzinne

- Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane - mówił minister Szumowski. - Na dzisiaj podchodzimy do tego w sposób bardzo ostrożny – podkreślał.

 

Otwarcie granic

Według Mateusza Morawieckiego nie jest planowane i na pewno nie nastąpi do 3 maja. - Epidemiolodzy i eksperci z całego świata bardzo mocno chwalą decyzję o zamknięciu granic – podkreślał premier odnosząc się do tej kwestii.

Tomasz Bil

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama