UWAGA!

Prezes sądu odwołany. "Za ujawnienie tajemnicy" (aktualizacja)

 
Elbląg, Sędzia Marek Omelan (w środku) pełnił funkcję prezesa SO w Elblągu od 2014 r.
Sędzia Marek Omelan (w środku) pełnił funkcję prezesa SO w Elblągu od 2014 r. (fot. AD, arch. portEl)

Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan został odwołany z pełnionej funkcji za ujawnienie informacji z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą. Narada dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej i - zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości - działanie prezesa sądu "mogło przysporzyć stronom tego postępowania dodatkowego cierpienia i narazić je na szkody". Odwołanie nastąpiło we wtorek (17 października) w trybie pilnym.

"W wyniku zgłoszonego przez Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości przewinienia służbowego, którego dopuścił się prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan, rozpowszechniając informacje z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą, wspomniany sędzia został odwołany z dniem 17 października 2017 roku z pełnionej dotychczas funkcji" - podaje w komunikacie resort sprawiedliwości. - "Narada ta dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej, która rozpatrywana była w trybie niejawnym, a rozpowszechnienie tych informacji mogło przysporzyć stronom tego postępowania dodatkowego cierpienia i narazić je na szkody."
       Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że do przewinienia doszło podczas wymiany korespondencji między prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu a Radą Miejską w Elblągu dotyczącej jednej z ławniczek. Prezes przekazał urzędnikom dokumenty opisujące przebieg narady sędziowskiej objętej tajemnicą. Z tajemnicy tej nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony.
       Odwołanie sędziego Omelana z funkcji prezesa nastąpiło w trybie pilnym na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zostanie także skierowany wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.
       Karnista Marek Omelan jest sędzią z blisko 40-letni stażem pracy w wymiarze sprawiedliwości (w SO w Elblągu, ale wcześniej w Sądzie Rejonowym w Braniewie, gdzie również pełnił funkcję prezesa). Minister Sprawiedliwości powołał go na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu w 2014 r. Miał nim kierować do 2020 roku.
      
       Jak podał portal tvp.info, sprawa dotyczy ławniczki Iwony Szmurło, która przedstawia swoją wersję wydarzeń. Twierdzi, że podczas narady doszło do sprzeczki między nią a sędzią prowadzącym sprawę rodzinną. – Nie zgadzałam się z jego argumentacją. Jako ławnik mam prawo zgłosić swoją opinię, i to zrobiłam – opowiada kobieta. To miało nie spodobać się sędziemu prowadzącemu sprawę. Między ławniczką a nim wywiązała się dyskusja. – Usłyszałam od sędziego, że on tak tego nie zostawi – wspomina Szmurło.
       Do biura Rady Miejskiej trafił kilka dni później wniosek o jej odwołanie z funkcji ławnika oraz protokół z tego, co działo się podczas narady. Iwona Szmurło i adwokat Radosław Tokarzewski są zgodni. – Prawo jest tutaj jasne. W naradzie mogą brać tylko sędziowie i ławnicy. Wszyscy zobowiązani są do zachowania w tajemnicy jej przebiegu.
       Nawet użycie „niewłaściwych” słów podczas dyskusji? – Nawet to. Prawo jest tutaj jasne – mówił Tokarzewski.
      
opr. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Moim zdaniem to dalszy ciąg czystek obecnej władzy. Nie wierze, że to jest prawda. Tak jak nie wierzę w inne zarzuty kierowane ogólnie pod adresem sędziów w Polsce. Chcieli się go pozbyć to się pozbyli i tyle w temacie. Jeśli on miał 40 letni staż pracy - a tak wynika z tego artykułu, to nikt mi nie wciśnie, że bez powodu ta wymiana korespondencji nastąpiła. Jakoś nikt tego wątku nie wyjaśnia, co i jak. .. Wszystkie te informacje są takie enigmatyczne, że masakra. Co to w ogóle ma być. Teraz powołają jakiegoś swojego z partii i pozamiatane.
 • Wreszcie ktoś tych komunistów na zbity pysk wywala!!!!
 • oczyszczenie Elbląga rozpoczęte!!!! Lepiej późno niż wcale
 • Ty tam "oczyszczenie"- Ty lepiej portrety prezesa w ramce zacznij wieszać na ścianach w każdym pokoju, bo niedługo niczym w Korei Północnej za brak takowych trafisz do kicia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  77
  39
  StefanK(2017-10-18)
 • Brawo! Gonić tych dziadów. Czas wziąć się też za wydział pracy w SO i SR.
 • reStefan; epoka słusznie miniona ciągle w Tobie siedzi i zarządza Twoją wyobrażnią, otóż co do portretów prezesa to, myślę, że wątpię, a co do różnych person z tamtej bajki to, na zbity pysk i tak trzymać.
 • Pan minister ma "ogromne" doświadczenie sędziowskie i prokuratorskie. Z zamieszczonego w internecie życiorysu wynika, że pomyślnie zdał oba egzaminy(sędziowski i prokuratorski), ale póżniej nie pracował samodzielnie na tych stanowiskach. Czy należy to rozumieć, że teoria jest do opanowania, ale praktyka zbyt trudna?Czy dobrym rozwiązaniem jest, aby osoba bez praktycznego doświadczenia oceniała pracę innych sędziów i prokuratorów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  21
  jaga(2017-10-18)
 • Wolę patriotę bez praktyki niż komucha z praktyka (podejrzaną)
 • Znów jakiś donosik? CBA, prokuratura, -jak daleko się posuniecie?
 • Uprzejmie przypominam, że każdy obywatel powyżej 30 roku życia ma w sobie"coś" z komucha, więc przestańcie tak wszystkich wyrzucać na śmietnik historii.
 • O czym Wy piszecie????To wielki człowiek, uczciwy obywatel i sędzia. Odpowiednia osoba na tym stanowisku. Oczywiście pisowskie plemie miernoty robi co chce. To jest koszmar co wyrabia się w tym kraju rządzonym przez miernotę.
 • Jeszcze sędzie Modrzyńską należy w trybie pilnym odwołać!
Reklama