UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent Duda chwalił Żuławy

 
Elbląg, Dziś prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Nowy Dwór Gdański
Dziś prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Nowy Dwór Gdański (fot. SM)

Takiego gościa w Nowym Dworze Gdańskim jeszcze nie było. Do miasteczka na Żuławach przyjechał prezydent RP Andrzej Duda. Na placu obok Żuławskiego Ośrodka Kultury namawiał do uczestnictwa w przyszłorocznym referendum, chwalił Żuławy i partię rządzącą.

Zanim prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego, odwiedził obóz koncentracyjny Stutthof i spotkał się z samorządowcami z Żuław.
       - Wizytę na tej ziemi rozpocząłem od oddania hołdu synom Rzeczypospolitej, którzy wyrośli z tej ziemi, gdańszczan, gdynian, żuławiaków, Kaszubów, którzy w sposób planowy zostali zamordowani przez nazistowskich Niemców – mówił prezydent RP Andrzej Duda. - To było działanie planowe właśnie po to, żeby Polska nie mogła się tutaj rozwijać, nie mogła tutaj powrócić.
       Po stosunkowo długim wstępie historycznym, prezydent nie krył zachwytu nad rozwojem Żuław.
       - Dziękuję za wszystkie pomysły, które Państwo urzeczywistniacie rozbudowując bazę turystyczną i tworząc atrakcje. Ta ziemia staje się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla ludzi z całej Polski i zza granicy. Dziękuję, że w ten sposób budujecie Państwo pomyślność Rzeczpospolitej. Dziękuję za piękną ideę zrealizowaną Pętli Żuławskiej, że ustawiają się kolejki, żeby z tej Pętli korzystać, że ludzie mogą przyjeżdżać i wypoczywać na waszej ziemi – dziękował Andrzej Duda. - Chciałbym, żebyście zarabiali na tym jak najwięcej. Żebyście na tym budowali swoją pomyślność i pomyślność kraju.
       Według prezydenta, prawo do rozwoju Żuław można wywieść z konstytucji (aktualnie obowiązującej z 1997r.).
       - Macie do tego prawo zapisane w konstytucji jako zasadę zrównoważonego rozwoju – prezydent powoływał się na aktualnie obowiązująca konstytucję. - Aby i w tę ziemię inwestowano, macie prawo do tego, aby władze i tutaj tworzyły warunki do rozwoju.
       Andrzej Duda po raz kolejny opowiedział się za przekopaniem Mierzei Wiślanej. Według niego ta inwestycja będzie miała wpływ na rozwój gospodarczy Polski.
       - Przyczyni się ona do rozwoju także tej ziemi i całej Rzeczypospolitej. Będzie służyła rozwojowi turystyki, biznesu oraz przemysłu portowego i transportowego. To jest inwestycja, która dla całego naszego kraju ma znaczenie o charakterze strategicznym – przekonywał Andrzej Duda.
       Nie zabrakło pochwał pod adresem aktualnie prowadzonej polityki.
       - Właśnie po to, żeby akcentować, że prawa obywatelskie i możliwość ich realizacji jest tak niezwykle ważna walczyłem o to, aby przejście na emeryturę stało się prawem, a nie obowiązkiem. I żeby ludziom przywrócić prawo do przejścia na emeryturę w wieku 60 i 65 lat, bo uważam, że zostało to zmienione w sposób niesprawiedliwy i wbrew społeczeństwu – mówił w emocjonującym przemówieniu prezydent RP. - Byłem także zwolennikiem tego, żeby rodzice mieli prawo, a nie obowiązek wysłania swoich dzieci do szkoły od 6. roku życia. Część rodziców tego nie chciała, ci co chcą: proszę bardzo, mogą wysłać. Ale ci co nie chcą, mają mieć prawo, a nie obowiązek. A obowiązek dopiero od siódmego roku życia.
       Sztandarowy program rządu – 500 plus również doczekał się ciepłych słów z ust najwyższej osoby w państwie: - Cieszę się, że podniesiono prawo rodzin do godnego życia, zwłaszcza rodzin, które posiadają dzieci poprzez program 500 plus. Bo to jest jedno z praw zapisanych w konstytucji: państwo polskie ma dbać o rodzinę. I to jest przez ten program realizowane.
       Prezydent kilka razy powołał się na obecnie obowiązującą konstytucję, ale nie jest tajemnicą, że dąży do jej zmiany. Na spotkaniu obok Żuławskiego Ośrodka Kultury przekonywał, że należy iść na referendum, które odbędzie się w przyszłym roku i które ma wskazać kierunki zmiany konstytucji.
       - Uważam, że źle się stało, że obecnie obowiązująca konstytucja nie umiała nas obronić przed podwyższeniem wieku emerytalnego, że można było to zrobić zwykłą większością głosów. Zaproponowałem referendum, w którym wszyscy obywatele będą się mogli wypowiedzieć jakiego kierunku zmian oczekujecie.
       A obecnie obowiązująca konstytucja...
       - … jest konstytucją okresu przejściowego. Powstała w czasie, kiedy obóz Solidarności nie był przy władzy. Ma już 20 lat i najwyższy czas pomyśleć o jej zmianie. O tym, żebyśmy mieli konstytucję na miarę XXI w., na miarę Polski silnej, której nie da się wymazać z mapy tak, jak we wrześniu 1939r. - zapowiadał Andrzej Duda
       Prezydent chciałby, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r. Zestaw pytań referendalnych i inne szczegóły nie są jeszcze znane.
       Kiedy prezydent Andrzej Duda przyjedzie do Elbląga, na razie nie wiadomo.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Ale jaki to ma związek z Elblągiem? To portal elbląski czy nowodworski? Przecież NDG nie leży nawet w tym samym województwie. Ale w sumie najważniejsze, żeby hajs z wierszówki się zgadzał. ..
 • Brawo Andrzej Duda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  50
  anemia(2017-06-22)
 • Adrian to dziwny człowiek, snujący dziwne opowieści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  9
  zającpoziomka(2017-06-22)
 • Ale ndg bedzie leżał w nowym woj. Żuławy i Powiśle z stolicą w Elblągu
 • Jarek pozwolił mu przyjechać ?
 • Brawo portEl! Powinno być jak najwięcej informacji z naszego prawdziwego regionu! Idzcie tą drogą i informujcie co się dzieje np. w Malborku, NDG czy Trójmieście, bo to interesuje elblążan w odróżnieniu od publikowanych przez elbląskie media bezużytecznych informacji prasowych przesyłanych przez urzędników z "wiadomego miasta" o ścieżce rowerowej pod Oleckiem czy remoncie drogi wojewódzkiej w powiecie mrągowskim. Do Gościa z pierwszego komentu: nie ośmieszaj się, co z tego że NDG to inne województwo?! Przecież ma z Elblągiem sto razy więcej wspólnego niż Węgorzewo czy inne Mikołajki z Twojego województwa szuwarowo-bagiennego. Więcej informacji z prawdziwie elbląskiego regionu!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  jesiotr(2017-06-22)
 • W końcu jakiś normalny Prezydent myślących o zwykłych obywatelach i o dobry rozwoju naszego jakże zaniedbanego wcześniej kraju. Jedno jest pewne, że jest Prezydentem, który we większości spełnia swoje obietnice (zaznaczę słowo we większości, bo nie zawsze da się wszystko spełnić, ale z oceną poczekajmy do końca kadencji, może spełni je wszystkie). Krytyki PO i Nowoczesnej oraz KOD-u to ja mam mówiąc delikatnie głęboko gdzieś !!!!!
 • To już swego czasu prezydent Komorowski był bliżej, bo w Elblągu i nawet przyjechał do Zastawna do " Vitalisa ".
 • samorządy które są za sprowadzaniem Imigrantów a właściwie najemników Islamu powinny być natychmiast odsunięte od sprawowania władzy np. : Adamowicz w Gdańsku, Ptak, Michalski w NDG i w innych gminach, powiatach i miastach!!!!!
 • Prezydent poruszył temat Przekopu i współpracy Mierzei z Elblągiem!!!!!
 • Tylko patriotyczna narodowa prawica może obronić nasz kraj przed hordami nachodźców islamskich!!!!!
 • Podobało mi się jak Prezydent tłumaczył zależności ekonomiczne związane z rozbudową infrastruktury transportowej (drogi krajowe, przekop Mierzei, szlaki wodne) i o wpływie ich na lokalną gospodarkę. Właśnie takiego tłumaczenia potrzebują ludzie aby rozumieli, że na przykład budowa drogi ekspresowej nie jest tylko po to aby nam się dobrze do pracy do Gdańska dojeżdżało ale po to aby nasz region stawał się atrakcyjny dla firm i aby tu otwierali biznesy i tu była praca. Ludzie musza to rozumieć.
Reklama