UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent: mogę chodzić z podniesionym czołem

 
Elbląg, Na konferencji przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące realizacji budżetu i raportu o mieści
Na konferencji przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące realizacji budżetu i raportu o mieści (fot. Michał Skroboszewski)

- Wykonaliśmy budżet za 2018 rok z nawiązką i mogę chodzić z podniesionym czołem. To był bardzo dobry rok – mówił dzisiaj na konferencji prasowej przed sesją Rady Miejskiej prezydent Witold Wróblewski, dziękując pracownikom samorządu. Prezydent bez problemu otrzyma wotum zaufania i absolutorium, co zapowiedzieli przed sesją Rady Miejskiej szefowie klubów tworzących koalicję.

Prezydent Witold Wróblewski zwołał konferencję prasową na godzinę przed sesją Rady Miejskiej, by podsumować pracę samorządu dotyczącą realizacji budżetu miasta za 2018 rok.
       - Wykonaliśmy budżet za 2018 rok z nawiązką i mogę chodzić z podniesionym czołem - mówił Witold Wróblewski.
       Dochody i przychody miasta wyniosły prawie 652 mln złotych (plan z początku roku wynosił 612 mln), wydatki i rozchody – 626 mln zł (plan 612 mln). Nadwyżka operacyjna po stronie dochodów wyniosła prawie 17 mln złotych (przy początkowym planie 6 mln). Zadłużenie miasta spadło do 304 mln złotych (to 47,7 proc. budżetu przy maksymalnym dopuszczalnym poziomie 60 proc.), z Unii Europejskiej samorząd pozyskał 25,3 mln złotych.
       - To był bardzo dobry rok. Wykonaliśmy wiadukt na Zatorze, zapewniam niedowiarków, że jeszcze się nie zawalił. Wykonaliśmy wiele innych inwestycji, jak muzeum, pierwszy etap targowiska, halę przy SP 14, hangar dla żeglarzy, przepompownię ścieków, oświetliliśmy stadion przy Agrykola – wyliczał prezydent. - Otrzymaliśmy pozytywną opinię komisji rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Mam nadzieję, że merytoryczne argumenty a nie polityczne wezmą górę – dodał.
       Spośród ponad 500 zaplanowanych zadań samorząd nie zrealizował 26. - Wynikało to z racjonalnych przyczyn, które zostały opisane w raporcie o stanie miasta. Są to kwestie związane z przyjęciem danych uchwał pod koniec roku, nieotrzymaniem dofinansowania na niektóre inwestycje, przesunięcie się w czasie procedur przetargowych. W dwóch przypadkach uchwały unieważnił wojewoda – wyliczał Artur Zieliński, sekretarz miasta. - 
       W 2018 roku, mimo zapowiedzi, nie udało się rozpocząć rozbudowy szpitala miejskiego (oferty wykonawców przekraczają możliwości miasta), modernizacji parku Dolinka (wniosek elbląsko-kaliningradzki z programu Polska – Rosja nie otrzymał dofinansowania), prac związanych z modernizacją basenu przy ul. Spacerowej (wniosek elbląski jest na liście rezerwowej unijnego konkursu). Prezydent zapewnił, że szuka innych sposobów na to, by te inwestycje mogły się rozpocząć.
       - Raport, który przygotowaliśmy, dotyczy realizacji założonych zadań w 2018 roku i jest zgodny w wytycznymi znowelizowanej ustawy. Nie jest oceną całej obecnej sytuacji w mieście i nie zawiera wniosków na przyszłość. Takie informacje zawierają dokumenty, które na bieżąco przygotowujemy z różnych dziedzin, np. edukacji, pomocy społecznej. Wiele o tym też mówią programy operacyjne, w których bierzemy udział – stwierdził Witold Wróblewski.
       Sprawozdanie z wykonania budżetu i sam raport na temat miasta pozytywnie oceniają radni należący do klubów KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej. Zarówno Michał Missan (szef klubu KO) jak i Marek Burkhardt (KWW WW) zapowiedzieli, że zagłosują za wotum zaufania jak i absolutorium dla Witolda Wróblewskiego.
       - Widać wyraźnie konsekwentne działania prezydenta, który parę lat temu założył oddłużanie miasta, ale nie tylko, żeby miasto funkcjonowało, ale też się rozwijało. W życie wdrażane są różne instrumenty. Mamy wolne środki, które mogą zasilić nasze wkłady do pozyskiwanych środków unijnych. Nasze miasto się rozwija. Dlatego też bardzo pozytywnie oceniamy realizację budżetu za 2018 rok – mówił Marek Burkhardt.
       - Nie widzę wskazań do tego, żeby absolutorium prezydentowi nie udzielić, czy też nie zaakceptować wykonania budżetu na 2018 rok. Opinia RIO jest jednoznaczna, komisja rewizyjna również wypowiedziała się w sposób pozytywny. Z naszej strony prezydent może liczyć na poparcie – stwierdził Michał Missan.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama