UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent odpowiada na felieton (śladem publikacji)

 
Elbląg, Witold Wróblewski, prezydent Elbląga
Witold Wróblewski, prezydent Elbląga (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W nawiązaniu do ostatniego felietonu Pani Marii Kasprzyckiej pt. „Z wielkiej chmury mżawka” należy się mieszkańcom kilka wyjaśnień. Autorka podaje wyrywkowe dane dot. wydatków oświatowych budżetu miasta, które nijak się mają do rzeczywistości i świadczą o nieznajomości zasad finansowania oświaty – napisał do nas Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Otóż prawda jest taka, że z roku na rok coraz więcej pieniędzy z budżetu Elbląga przeznaczmy na oświatę - przy malejącym niestety udziale subwencji z budżetu państwa. Kolejne decyzje rządu nakładają na samorządy dodatkowe obciążenia, które spowodują ograniczenie inwestycji i zahamowanie dalszego rozwoju. I żeby była jasność - nie dotyczy to jedynie Elbląga. Jest to ogólnopolski problem. Od kilku tygodni samorządowcy z całej Polski apelują do rządu o należne środki, bo tak jak my stanęli przed wielkim problemem finansowym. Większość samorządów, jak wynika z medialnych doniesień, już ogranicza środki i zapowiada ograniczenie inwestycji. Dla przykładu podam tylko Olsztyn, gdzie prezydent wystosował list do rodziców, w którym informuje o problemach i cięciach finansowych, w tym o zawieszeniu nauki pływania w szkołach podstawowych prowadzonych przez samorząd. Prezydent Gliwic zapowiedział, że miasto będzie zmuszone do rezygnacji z inwestycji w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej - budowy terenów zielonych, placów zabaw, chodników, modernizacji niektórych obiektów, w tym jednostek oświaty i wychowania. Pod znakiem zapytania stoją także: rozbudowa stadionu miejskiego w Płońsku, nowe tramwaje w Bydgoszczy i Grudziądzu,  przedszkola w Ciechanowie i Miastku, czy wiele innych przedsięwzięć zarówno w dużych jak i małych gminach. Nie jesteśmy więc osamotnieni w swoim rozczarowaniu decyzjami rządu,  hamującymi dalszy rozwój miast.

Nie rozumiem, jaki jest sens wprowadzania w błąd mieszkańców poprzez podawanie nieprawdziwych danych. Być może są to osobiste animozje autorki felietonu w stosunku do mnie. Informuję jednak, że nie dam się wciągnąć w tego typu retorykę. Mieszkańcom natomiast chciałbym podać kilka liczb, które mówią same za siebie i ukazują, jak na przestrzeni ostatnich lat wygląda finansowanie oświaty z budżetu państwa.

Dotychczasowe skutki podwyżek dla nauczycieli przyjęte przez rząd w roku 2018 i 2019 i przerzucone na samorządy kosztują nas już 14,8 mln złotych. W roku 2020 będzie to już kwota 20,1 mln złotych. Wydatki na oświatę w roku 2018 wyniosły 230 084 454 zł, w tym subwencja 129 402 023 zł. W 2019 roku planowane wydatki wynoszą już 277 352 896 zł, przy subwencji na poziomie jedynie 137 714 730 zł. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udział subwencji w ponoszonych wydatkach oświatowych zmniejsza się z 60,35% do 49,71%. Do tego dochodzą jeszcze zmiany podatkowe, które w przyszłym roku skutkować będą zmniejszeniem naszego budżetu o kolejne 20,5 mln zł. Łącznie na rok 2020 potrzebujemy więc dodatkowo 40,6 mln zł.

 

Z poważaniem

Witold Wróblewski

Prezydent Elbląga

 

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • No w końcu nic dodać nic ując. .tu cytuję ". .. Autorka podaje wyrywkowe dane dot. wydatków oświatowych budżetu miasta, które nijak się mają do rzeczywistości i świadczą o nieznajomości zasad finansowania oświaty. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  19
  Kat_Na_Idiotów(2019-09-26)
 • Jeśli Pani Maria mija się z prawdą to proszę zdjąć z portelu jej piątkowe felietony. A jeśli prezydent nie ma racji to proszę wybrać nowego prezydenta. Chyba proste..
 • Może zrobić otwarte spotkanie oko w oko. Wszystko wyjdzie na jaw. Proszę przygotować dokumenty które potwierdza nieprawdę Pani oraz dokumenty które potwierdza prawdę Pana.. Dobranoc
 • portel niczego nie zdejmie, bo (a) to znajoma (b) to się klika (c) nikomu za to nie trzeba płacić pensji (d) lud kocha takie piaskownicowe igrzyska (e) do następnych wyborów jeszcze daleko i taka personalna jatka jest im na rękę, bo przecież (b)
 • A czy to prawda że UM zapłacił 1,5 mln zł za drogę do magazynów pana Wójcika / jak to komentuje pan z Lewicy /?
 • A dochody budżetu rosną.... cuda... nie cudów nie ma.... po prostu podatki obniża się małym wąskim grupom głownie grupom które mogą wyborczo zaprocentować a reszta dostaje podwyżki. Z podwyżek idą miliardy do budżetu a z obniżek wracają dziesiątki mln. Bilans jest taki że budżet i jego wydatki spuchł o 1/3 i jeszcze spuchnie. Więc to takie bajki o obniżce podatków. Jest co najmniej kilkanaście nowych obciążeń i przykładów rozszerzenia starych obciążeń pokazujące jak fiskalizm w Polsce wzrósł a nie zmalał za PIS.
 • Komuś trzeba wierzyć ja wybrałem Pana Prezydenta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  42
  jank(2019-09-26)
 • Naucyzciele przeżerają pół budżetu miasta - pomyślcie ile pozytecznych rzeczy możnaby zrobić za te 250 czy 300 milionów rocznei gdyby szkolnictwo było prywatne lub finansowane przez państwo ale bez udziału samorządu - za pomocą bonu oświatowego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37
  7
  WpłatomatWroblewskiego(2019-09-26)
 • Wróblewski musi odejść, bo już 5 lat nic nie robi. Szkoda Elbląga
 • Portel z rzetelnym dziennikarstwem nie ma nic wspólnego. Wspiera lewaków i propaguje kłamstwo. Wypadam
 • Nigdy ELBLĄG nie miał dobrego gospodarza przed i po upadku komunizmu!!!!!!!!!
 • Wróblewski musi ODEJŚĆ. To miasto UMIERA! Nie chcemy towarzysz z poprzedniej nomenklatury!
Reklama