UWAGA!

Prezydent odwiedził elbląskie nekropolie

 Elbląg, Prezydent odwiedził grób gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego,
Prezydent odwiedził grób gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, fot. nadesłana

Jerzy Wilk powrócił do tradycji odwiedzania przez prezydenta miasta mogił zasłużonych elblążan i zapalania zniczy na elbląskich nekropolii.

- Nie wyobrażam sobie nie odwiedzić grobów osób, które zapisały się w historii naszego miasta i naszego kraju – uważa Jerzy Wilk. – Pamięć o nich to nasz obowiązek – dodał prezydent Elbląga.
       Dzisiaj (31 października) kilka minut po godz. 7 prezydent Wilk zapalił znicz na grobie st. sierż. Tomasza Murkowskiego, który zginął 11. listopada 2006 roku podczas misji w Iraku. Następnie odwiedził grób ppłk. Bronisława Schlichtingera - żołnierza legionów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, obrońcy Mławy i Warszawy w 1939 roku odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. Po zakończeniu działań wojennych próbował włączyć się w działalność konspiracyjną w Krakowie. Aresztowany w 1945 roku przez UB 4 lata spędził w więzieniu. Po uwolnieniu zamieszkał w Elblągu.
       Kolejne światełka zapłonęły pod Krzyżem Katyńskim i na grobach aliantów pochowanych na cmentarzu Agrikola.
       Prezydent Wilk odwiedził także grób gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Uczestnik wojny obronnej z 1939 roku odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po wojnie dwukrotnie został skazany na karę śmierci, w więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata prześladowany był za działalność w Armii Krajowej. W 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na grobie generała prezydent Wilk zapalił dwa znicze – od władz Elbląga i władz Krakowa. Bolesław Nieczuja-Ostrowski jest honorowym obywatelem obu tych miast.
       Prezydent Elbląga zapalił również znicze przy Pomniku Jana Pawła II oraz w Krypcie Biskupiej katedry Św. Mikołaja, gdzie jest pochowany bp. Andrzej Śliwiński, a także na dawnym cmentarzu przy ul. Płk. Dąbka. Jerzy Wilk odwiedził także nekropolię przy ul. Sadowej, gdzie są pochowani dziadkowie kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
       - Odwiedzając w Święto Zmarłych groby naszych bliskich zwracajmy również uwagę na mogiły opuszczone, nieodwiedzane – apeluje Jerzy Wilk. – Warto, aby choć raz w roku w tych miejscach zapłonęły symboliczne znicze.
      
Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama