UWAGA!

Prezydent opowiada, mieszkańcy pytają

 
Elbląg, Mieszkańcy podczas spotkania w hali przy ul. Grunwaldzkiej
Mieszkańcy podczas spotkania w hali przy ul. Grunwaldzkiej (fot. AD)

Kolejne spotkanie prezydenta Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami Elbląga, które odbyło się w Hali Sportowo - Widowiskowej przy ul. Grunwaldzkiej, zdominowały inwestycje. Elblążan interesowały zarówno te wielkie, na przykład przebudowa linii tramwajowych, nowy cmentarz, jak i małe remonty lokalnych ulic. Zobacz zdjęcia. 

Nowa linia tramwajowa
       Budowa nowego torowiska tramwajowego, które według planów ma zakończyć się do 30 września tego roku, spowoduje małą rewolucję w elbląskiej komunikacji zbiorowej.
       - Powstanie dodatkowa linia tramwajowa, która będzie jeździła po nowym odcinku torowiska. Będzię to najkrótsze i najszybsze połączenie dzielnic północnych z południowymi.
       Podstawowym środkiem transportu będzie tramwaj, autobus będzie uzupełnieniem – zapowiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Wiąże się to z rewolucją na mapie linii autobusowych nad których nowym przebiegiem pracuje Zarząd Komunikacji Miejskiej. Prawdopodobnie zniknie linia „9”, której przebieg będzie dublował nowo powstałą linię tramwajową. Mieszkańcy mieli też swoje propozycje:
       - Czy możliwe byłoby utworzenie przystanku tramwajowego naprzeciwko Hali Widowiskowo- Sportowej? - pytał jeden z mieszkańców.
       - Chcielibyśmy szybkiej komunikacji, a każdy przystanek oznacza zwiększenie czasu przejazdu. Ale propozycję rozważymy - zapowiedział Witold Wróblewski.
       Miasto planuje także zakup nowych wozów tramwajowych.
       - Z tym mamy problem, bo miasta subregionalne nie są przewidziane jako beneficjenci takiego dofinansowania. Szukamy innych rozwiązań, które pozwolą znaleźć dofinansowanie zewnętrzne – prezydent Elbląga nie krył przed mieszkańcami trudności.
      
       Rozbudowa cmentarza Dębicy

       Mieszkańców interesowała też kwestia nowej lokalizacji cmentarza komunalnego.
       - Na razie mamy działkę przy cmentarzu Dębica, która jest przeznaczona na rozbudowę nekropolii. Dopuszczono do tego, żeby wyrosły na niej drzewa, samosiejki, z którymi coś będziemy musieli zrobić, gdyż teren jest przeznaczony pod cmentarz, a nie pod park. Takie rozwiązanie powinno rozwiązać nam problem na najbliższe 15- 20 lat – mówił Witold Wróblewski.
       - A co z nową lokalizacją w Stagniewie? - dopytywał jeden z mieszkańców.
       - Na razie nie ma takiego tematu. To kwestia dalszej przyszłości – odpowiedział prezydent.
      
       Drogi, na które szukamy pieniędzy
       Na spotkaniu mieszkańcy podnieśli kwestię kilku ulic, których remontu nie mogą się doczekać. Jak przyznał prezydent sprawa jest trudna, bo wiele ulic w Elblągu wymaga remontu, a pieniędzy mało. W związku z tym niemal każda z nich musi poczekać aż znajdą się fundusze, w tym także te zewnętrzne np. z programu tzw. „schetynówek” lub... Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.. Elblążan zainteresuje z pewnością, dlaczego nie ma tzw. „zielonej fali” na ul. Grunwaldzkiej.
       - To trudna kwestia. Skrzyżowania nie są takie same, na jednym skrzyżowaniu jest lewoskręt, na drugim prawoskręt, na jednym są dwa pasy, na kolejnym trzy. To wszystko utrudnia taką synchronizację, aby można było przejechać na zielonym świetle przez cały czas. Będziemy dążyć do upodabniania skrzyżowań do siebie i spróbujemy fragmentami zsynchronizować sygnalizację świetlną – zapowiedział prezydent Elbląga.
       To już drugie spotkanie prezydenta Elbląga z mieszkańcami. W porównaniu ze spotkaniem na Zatorzu przyszło mniej osób. Trzeba jednak zauważyć, że na Warszawskim Przedmieściu, Dębicy i Stagniewie (z mieszkańcami tych dzielnic spotkał się dziś prezydent) nie ma tak kontrowersyjnych tematów jak na Zatorzu, np. likwidacja Gimnazjum nr 7. 
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jakim subregionalnym, co Ty Wróbel opowiadasz? Elbląg w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030,został uznany obok Olsztyna, za drugi ośrodek regionalny w województwie. O czymś nie wiem?
 • Towarzysz Wróbel wyszedł z nory, bo powoli wybory idą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  15
  RedaktorJabłkalski(2017-02-21)
 • Skrzyżowanie ulic Grottgera, Łęczyckiej i Rawskiej ma o wiele większe natężenie ruchu niż jakieś lokalne skrzyżowanko Niepodległości i Konopnickiej. Ważniejsze jest też zakorkowane skrzyżowanie Kościuszki z Królewiecką, a miasto remontuje jakieś podrzędne skrzyżowanka. Co tam, w tym mieście wszystko jakość "dziwnie" funkcjonuje. ..
 • No tak linia numer 9 zniknie, dodatkowych przystanków nie będzie czyli nic nowego. ..
 • I tak rozpoczęła się kampania sukcesu a gdzie " przydupas ", chwalący wszędzie, gdzie się da. .swego. .Pana ?? Może, chce być w przyszłości zastępcą, bo No. 1 na razie. .. nie ma ochoty. ." chciałabym ale się boję ' ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  8
  Niedlahejtu.(2017-02-22)
 • Masz rację. Linia nr 9 zniknie i bendzie koniec swiata, bo przystankuf nie pszybendzie, a psztstankuf ma pszybywac. Pszytstanki żondzom i pis tesz.
 • Mieszkańcy pytajooo kiedy wkońcu bedom ziemniaki na rynku z San Escobar?
 • Malkontenctwo pissowskich wpisów widoczne. Na razie zimno i kibolstwo siedzi u babci przy piecyku, ale jak się ociepli do dadzą czadu i. .. to cały ich pokaz możliwości, ,tfurczych, ,. .. .
 • Panie Prezydencie kiedy oczyścicie Urzędy i budżetówke z komuchów???
 • panie prezydencie matoły decydują o sprawach o których nie mają pojęcia. np zielona fala. co ma do rzeczy ile jest pasów itd. Nic. Tylko trzeba potrafić i chcieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  automatyk(2017-02-22)
 • Ropuch weź się już nie udzielaj. Wcześniejsze wybory za kilka miesiecy.
 • Czy to prawda że Przekop został przyspieszony i już w tym roku pierwsze roboty ziemne? Jeśli tak to BRAWO dla RZądu
Reklama