UWAGA!

Prezydent z absolutorium

 Elbląg, Witold Wróblewski
Witold Wróblewski (fot. Anna Dembińska)

Prezydent Witold Wróblewski otrzymał absolutorium za 2020 rok. Głosowanie odbyło się na dzisiejszej (24 czerwca) sesji elbląskiej Rady Miejskiej. Wcześniej odbyła się debata o raporcie o stanie miasta.

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej w Elblągu zapowiadała się burzliwie. Radni mieli głosować nad wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Wynik głosowania można było z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć - prezydent dysponuje w radzie stabilną większością radnych „swojego“ komitetu wyborów i Koalicji Obywatelskiej.

Najpierw odbyła się dyskusja na temat na temat raportu o stanie miasta. Z dokumentem można zapoznać się tutaj. Oprócz radnych na sesji głos zabrało dwóch mieszkańców Elbląga

Artur Pytliński przedstawił swoje postulaty dotyczące roli monitoringu miejskiego, stanu ważniejszych budynków miejskich i elbląskich inwestycji. Wojciech Ławrynowicz poruszył kwestie turystyki i niewykorzystanego potencjału Kanału Elbląskiego. Potem głos zabrali radni. Paweł Kowszyński z klubu PiS przypomniał o ubiegłorocznych podwyżkach za wywóz śmieci i opłat za wodę. Poruszył kwestię likwidacji pogotowia socjalnego, podwyżek cen ciepła, „standaryzacji“ etatów w placówkach oświatowych. Radna Jolanta Lisewska (PiS) upomniała się o remonty budynków komunalnych. Radni z koalicji popierającej prezydenta zwracali uwagę na pozytywy. Krzysztof Konert („prezydencki“ KWW) szczególnie pozytywnie ocenił bliskie mu kwestie bezpieczeństwa oraz sytuację ekonomiczną miasta.

- Raport [o stanie miasta - przyp. red] w sposób rzetelny i kompleksowy prezentuje informacje o stanie naszego miasta i pracę samorządu w 2020 r. Znajdują się w nim informacje o działalności w oparciu o realizację polityk, strategii oraz uchwał Rady Miejskiej. Opracowany materiał przedstawia wszystkie ważne obszary życia gospodarczego i społecznego miasta. Klub radnych Koalicji Obywatelskiej opiniuje pozytywnie opracowany i przedstawiony raport o stanie miasta Elbląga za 2020 rok i wnioskuje o udzielenie prezydentowi votum zaufania - Małgorzata Adamowicz przedstawiła stanowisko klubu radnych KO.

- Opisano wiele pozytywnych działań, ale jednocześnie przemilczano wiele niewygodnych aspektów dotyczących zarządzania miastem. Oto kilka z nich: szukanie oszczędności w oświacie (...), likwidacja Pogotowia Opiekuńczego (...), brak całościowej koncepcji rozwoju portu elbląskiego wraz z infrastrukturą turystyczną i gospodarczą w kontekście budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (...). Kolejny problem to ograniczenie środków na remonty i konserwacje w mieszkaniowym zasobie gminnym... - to fragment stanowiska klubu PiS przedstawionego przez radnego Marka Pruszaka. - Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie udzieli wotum zaufania prezydentowi miasta. Natomiast w sprawie wykonania budżetu i absolutorium wstrzymamy się od głosu z uwagi na trudną sytuację pandemiczną w całym kraju.

- W raporcie działania prezydenta zostały opisane w sposób rzetelny i kompleksowy. Podsumowując działalność za rok 2020 w szczególności realizację polityk, programów i strategii, a także realizację uchwał w Elblągu klub radnych KWW Witolda Wróblewskiego pozytywnie opiniuje raport o stanie miasta za rok 2020 i wnosi o udzielenie wotum zaufania - Krzysztof Konert przedstawił stanowisko klubu „prezydenckiego“.

Ostatecznie wszystkie głosowania zakończyły się sukcesem prezydenta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 16 radnych, 2 było przeciw (Paweł Kowszyński i Bogusław Tołwiński), 7 wstrzymało się od głosu (Halina Sałata, Janusz Hajdukowski, Jolanta Janowska, Jolanta Lisewska, Marek Pruszak, Piotr Opaczewski, Rafał Traks).

- Wotum zaufania i absolutorium formalnie jest dla prezydenta, ale traktuję je jako wyraz uznania dla wszystkich - wiceprezydentów, pracowników urzędu oraz jednostek podległych. To dzięki naszym wspólnym działaniom udało się zrealizować budżet 2020 na tak wysokim poziomie - szczególnie, że z uwagi na pandemię koronawirusa był to naprawdę trudny rok. Wynik głosowania z pewnością jest motywacją do dalszej pracy na rzecz naszych mieszkańców i rozwoju miasta - powiedział Witold Wróblewski po głosowaniu.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama