UWAGA!

Problemy z systemem PKW. Oficjalne wyniki wyborów będą późno

 
Elbląg, O godz. 0.30 do Miejskiej Komisji Wyborczej dotarły protokoły z zaledwie kilku komisji
O godz. 0.30 do Miejskiej Komisji Wyborczej dotarły protokoły z zaledwie kilku komisji (fot. RG)

Oficjalne wyniki wyborów mogą być znane dopiero w południe. Wszystko przez problemy z systemem komputerowym Państwowej Komisji Wyborczej, do którego poszczególne komisje przesyłają dane.

Pół godziny po północy do siedziby Miejskiej Komisji Wyborczej w Elblągu z protokołami zjechało zaledwie kilka komisji i to z mniejszych obwodów. Liczenie głosów odbywało się bez problemów, problemy stwarza za to system komputerowy, przez który dane z poszczególnych obwodów głosowania przesyłane są do Warszawy.
       - Protokół z głosowania jest generowany z tak zwanej platformy wyborczej, dopiero po jego wydrukowaniu z systemu komisja może przyjechać z papierowymi protokołami do naszej siedziby – mówi Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Niestety ta platforma albo wolno chodzi, albo, jak to mówią informatycy, wyrzuca operatora z sieci. W związku z tym trzeba wielokrotnie się logować, co w sposób znaczący opóźnia pracę komisji. Mówimy już o pracy stricte technicznej, to znaczy wprowadzaniu do systemu policzonego protokołu. A ponieważ w tych wyborach nie mamy do czynienia z kartami wyborczymi, tylko z książeczkami, to spowodowało konieczność w każdej komisji przejrzenia nie jednej karty do rady miejskiej czy sejmiku, tylko przelistowania całej tej broszurki, na której oddawano głosy. Ilość czynności jest więc relatywnie dłuższa niż to bywało w poprzednich latach.
       Problemy z systemem komputerowym mogą sprawić, że oficjalne wyniki wyborów i to w całym kraju, nie tylko w Elblągu, będą znane o wiele później niż podczas poprzednich głosowań. - Grozi nam, że nasza praca zakończy się w późnych godzinach przedpołudniowych – dodał Maciej Cichosz.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Normalne, pisało gdzies że pingi do moskwy długo szły i system cos nawalał.
 • zaczynają się "cuda"
 • PIS wygrywa - system liczenia nawala. .. ..
 • A gdyby PO wygrywalo to system by sie nie wieszal no ale swinie u koryta nie potrafia sie z tym pogodzic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  Adriantracko78(2014-11-17)
 • Moim zdaniem to PO wygra, to nie mozliwe żeby pan Wilk wygrał, tylu moich znajomych i nikt na pana Wilka nie głosował. Czekam na końcowe wyniki.
 • niech hofmany samolotem za paliwo samochodowe dostarcza
 • osoil
 • Sorry taki mamy klimat
 • Test cenzury : clinton eugen curtis przesłuchanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  dotrzechrazysztuka(2014-11-17)
 • hehe, rzeczywiście cenzura nie przepuszcza przez jakieś słowo przesłuchania tego Clinton'a Eugen'a. .. mocne - a do tego jeśli u nas ostatnio robili całą sprawę na ruskich serwerach; ))) - to już niezły dowcip naprawdę
 • Curtis - wiem gdyż w październiku 2000 roku napisałem prototyp programu w firmie OVIEDO na Florydzie dla obecnego kongresmena Toma Feeneya, który właśnie to robił, komisja - powiedział Pan "to robił" - czy fałszował wybory ? Curtis - zmieniał wynik na 51% do 49% na czyjąkolwiek korzyść się chciało przy dowolnym stosunku, Komisja - a czy ten program który Pan napisał byłby do wykrycia przez okręgową komisję wyborczą ? Curtis - nigdy tego nie dostrzegli, komisja - a jak można by wykryć taki program ? Curtis - tylko poznając kod źródłowy, by przeprowadzić uczciwe wybory trzeba dawać pokwitowania na głosy lub liczyć ręcznie papierowe głosy.
 • Na poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowałem na kandydata - po wyborach okazało się, że niby niezaliczane są różne głosy (było ogółem 0,25 mln nieważnych głosów!!!) - więc sprawdziłem protokół online z mojej komisju tutaj - i co? Przy "moim" kandydacie liczba głosów = 0 (ZERO).
Reklama