UWAGA!

Proboszcz z Młynar ukarany przez sąd kościelny za molestowanie dziecka

 Elbląg, Parafia w Młynarach,
Parafia w Młynarach, fot. arch. diecezji elbląskiej

Ksiądz Grzegorz W. od 13 czerwca przestał pełnić funkcję proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach. To efekt postępowania kanonicznego przed sądem kościelnym, które wszczęto po oskarżeniu księdza W. o molestowanie 9-letniej dziewczynki ponad 20 lat temu. Nie będzie on mógł również pracować z dziećmi i młodzieżą

Przypomnijmy. Prokuratura umorzyła w lipcu 2019 roku śledztwo w sprawie ks. Grzegorza W., proboszcza z Młynar, któremu jedna z dorosłych już kobiet zarzuciła molestowanie, gdy była 9-letnią dziewczynką. Ksiądz Grzegorz był od 2015 roku proboszczem parafii św. Piotra Apostoła w Młynarach. Został zawieszony w obowiązkach proboszcza i kapłana przez biskupa elbląskiego, gdy do Kurii Diecezji Elbląskiej zgłosiła się ponad 30-letnia kobieta, która zeznała, że jako dziewięciolatka miała być przez księdza molestowana. Kuria powiadomiła o sprawie prokuraturę, która wszczęła śledztwo w tej sprawie.

- Postępowanie prowadzono odnośnie do czynów, z których ostatni miał miejsce w 1998 roku. Kobieta podczas przesłuchania przed sądem zeznała, że do podobnych zdarzeń nie doszło po tej dacie, więc musieliśmy umorzyć dochodzenie. Czyny nie przedawniłyby się jednak, gdyby pokrzywdzona nie ukończyła 30. roku życia - mówił w rozmowie z nami lipcu 2019 roku Jarosław Żelazek, ówczesny prokurator rejonowy w Elblągu.

Dochodzenie w tej sprawie rozpoczął wówczas elbląski sąd kościelny, przez ten czas ksiądz Grzegorz W. pozostawał zawieszony w obowiązkach proboszcza. 29 czerwca diecezja elbląska wydała komunikat, w którym informuje o zakończeniu postępowania przed sądem kościelnym. Dekretem biskupa elbląskiego ksiądz Grzegorz W. przestał pełnić funkcję proboszcza parafii w Młynarach, nie będzie też mógł m.in. pracować z dziećmi i młodzieżą.

- Wspólnota kościelna (diecezjalna i parafialna) posiada prawo do informacji w sprawach ważnych, które jej dotyczą. Dlatego też informuję, że została zakończona sprawa ks. GW. Został on oskarżony o molestowanie osoby nieletniej. Wszczęto wobec niego postępowanie kanoniczne. W wyniku tego postępowania ks. GW przestał być proboszczem parafii w Młynarach. W przyszłości nie będą księdzu powierzane funkcje proboszcza i wikariusza, nie będzie mu też zlecana praca z dziećmi i młodzieżą - informuje ks. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama