UWAGA!

Protest Grupy Referendalnej

 
Elbląg, Protest Grupy Referendalnej
fot. arch. portEl

Prezydent dyskryminuje część wyborców, odbierając im prawo do uczestniczenia w referendum – pisze pełnomocnik Grupy Referendalnej Kazimierz Falkiewicz. Chodzi mu o nietworzenie zamkniętych obwodowych komisji wyborczych w szpitalach i areszcie śledczym.

W porządku obrad przedstawionym przez przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Jerzego Wcisłę, przewidzianym podczas Sesji Rady Miejskiej w Elblągu w dniu 11 marca nie został zamieszczony projekt uchwały o utworzeniu na terenie Miasta Elbląga zamkniętych obwodów wyborczych. Wynika z tego, że prezydent Pan Grzegorz Nowaczyk nie zamierza składać wniosku o utworzenie zamkniętych obwodowych komisji wyborczych w referendum mającym się odbyć 14 kwietnia. W historii wyborów parlamentarnych czy samorządowych w naszym mieście zdarza się to po raz pierwszy.
       Zamknięte obwodowe komisje wyborcze tworzy się, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że na terenie danej placówki znajduje się powyżej 15 osób uprawnionych do głosowania. W 2010 r. utworzono pięć zamkniętych obwodowych komisji wyborczych w: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, Szpitalu Miejskim, Szpitalu Wojskowym, Areszcie Śledczym, Szpitalu El-Vita.
       Prezydent i Platforma Obywatelska, co ewidentnie jest widoczne, w żaden sposób nie zachęcają elblążan do uczestniczenia w referendum, a ich zwolennicy otwarcie nawołują wręcz do bojkotu. Dlatego wymienione działania Prezydenta odbieram jako próbę marginalizacji idei referendum, której naczelną zasadą jest umożliwienie wypowiedzenia się jak największej liczbie uprawnionych do głosowania obywateli. Tego rodzaju próby pomniejszenia rangi referendum uważam za niedopuszczalne.
       Jeżeli powyższe działania Prezydenta nie wynikały nawet z chęci ograniczenia dostępu do referendum wyborcom hospitalizowanym czy osadzonym, to są kolejnym przykładem instrumentalnego traktowania obywateli. Stanowią rażące lekceważenie demokratycznych procedur, pokazują, że obywatel władzy jest potrzebny jedynie w sytuacji, gdy ją popiera, zbędny, gdy krytykuje i chce odwołać. W związku z powyższym w imieniu Grupy referendalnej apeluję do Prezydenta Miasta i radnych Rady Miejskiej w Elblągu o wprowadzenie do porządku obrad na najbliższej Sesji Rady Miejskiej projektu uchwały o utworzenie zamkniętych obwodów wyborczych.
       pełnomocnik Grupy Referendalnej Kazimierz Falkiewicz”
      
       Jak dowiedzieliśmy się w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Biura Wyborczego Rada Miasta – bo należy to do jej kompetencji – może, ale nie musi tworzyć zamkniętych obwodów wyborczych w szpitalach i areszcie.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Referendyści weźcie się do jakiejś roboty konkretnej a nie powietrze tylko psujecie!!
 • powietrze to ty zatruwasz i znajdz w elblagu prace to tak jak wygradz w totka wiec nie pisz takich bzdur.
 • krzyk rozpaczy referendalnych - wiecznie obrazonych
 • Szkoda kasy miejskiej przecież na to referendum nikt normalny nie pójdzie, wybory są w przyszłym roku, szkoda kasy na pierdoły!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  normal(2013-03-07)
 • tak, z pewnością jest to akcja, ,grubymi nićmi szyta"!!! moja propozycja - urna lotna - wysterylizowana, można będzie z nią podejść w trakcie operacji to uśpionego pacjenta, który w dłoni dzierżył będzie swój głos. Z kolei dla Aresztu Śledczego można pokusić się o urnę, ,mini" -głosy oddane będą w formię grypsów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wiecznie Zdziwiony Człowiek(2013-03-07)
 • damy radę i tak powieziemy grzesiulka i jego wiecznie dyżurnych wyklikujących mu pozytywy
 • Oj biedni referendysci, zawsze im zle. .. Dajcie spokój, nikt was nie bierze poważnie. .. .
 • A może Prześmieszni Panowie przygotujecie 6 000 000 złotych na odszkodowania dla tych z wyborców którzy złożą przeciw Gminie pozwy o odszkodowanie za naruszenia ich prawa do oddania głosu ? I żeby było ciekawiej to każdemu zainteresowanemu taki pozew napisze osobiście za symboliczny uśmiech. Ale Sąd wdzięczny Prezydentowi pozwy oddali. .. Jest jeszcze ETPCz tyle że tamte wypłaty realizuje MSZ. Jest zatem sposób na poprawienie sytuacji majątkowej tych 600 osób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-03-07)
 • OK, ludzie odwołają prezydenta i radę miasta. Co będzie dalej? W wyborach wygrają ponownie :D
 • A zapomniałem - po zaskarżeniu bezczynności Rady można będzie uchylić nieważność wyniku referendum i od nowa ruszamy z tym korowodem. No Panowie Radni i Panie Prezydencie - jest sufler jest i ostrzeżenie. Po raz kolejny udowodnicie arogancję waszej władzy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-03-07)
 • a co wy sie tak tej pracy w Elblągu czepiacie? Jak nie ma w Egu to szukać poza miastem! Na przykład w Tczewie alboTrójmieście. .. Tylko czy zechce wam się dojeżdżać? łatwiej siać ferment niż się wziąć w karby, nieprawdaż??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MagazynPlakatów(2013-03-07)
 • Dlaczego piszecie, ze to protest jakiejś tam grupy. Przecież Falkiewicz to etatowy członek Ruchu Palikota, którego szefem jest "kryminalista"Penkalski. Napiszzcie wprost, ze to protest Ruchu Palikota. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie!!!!dlaoszolomow(2013-03-07)
Reklama