UWAGA!

Protest ratowników. "Zgodziliśmy się przedłużyć terminy wypowiedzeń"

 Elbląg, Protest ratowników. "Zgodziliśmy się przedłużyć terminy wypowiedzeń"
fot. Anna Dembińska

70 procent ratowników Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu z początkiem września złożyło wypowiedzenia umów o pracę w proteście przeciwko niskiej płacy i warunkom zatrudnienia. Jak udało nam się dowiedzieć, po spotkaniu z dyrekcją szpitala, które odbyło się 27 września, zgodzili się oni przedłużyć o miesiąc terminy wypowiedzeń.

Przypomnijmy. Od 1 września trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych przeciwko warunkom pracy i niskim wynagrodzeniom. Przyłączyło się do niego również 38 elbląskich ratowników, którzy złożyli wypowiedzenia umów cywilnoprawnych. Elbląscy ratownicy domagają się renegocjacji swoich kontraktów. - Stawki mamy bardzo niskie, i aby móc żyć godnie pracujemy 300, a nawet 400 godzin w miesiącu – mówił w rozmowie z nami 6 września Jakub Omalecki, jeden z ratowników z Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

15 września odbyło się pierwsze spotkanie protestujących ratowników z dyrekcją szpitala wojewódzkiego. Jak powiedział nam jeden z uczestniczących w nim ratowników "na tym spotkaniu nie zaproponowano nam niczego".

- Podczas tego spotkania szpital przedstawił swoje stanowisko, iż wzrost wynagrodzeń obsady karetek wyjazdowych S i P jest możliwy wyłącznie ze środków, które jednostka otrzyma z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do dziś nie ma żadnych wiążących informacji o kwotach netto rzeczywistego wzrostu nakładów finansowych na zespoły ratownictwa medycznego. W przypadku otrzymania rzetelnych informacji od płatnika, a tym samym zmianie obowiązujących już umów, szpital złoży ratownikom medycznym stosowne deklaracje. W związku z trwającymi na szczeblu krajowym rozmowami Ministerstwa Zdrowia z osobami protestującymi i braku jak dotąd wzrostu wyceny środków na ratownictwo medyczne i ochronę zdrowia, szpital wystąpił z prośbą do ratowników medycznych zatrudnionych w WSZ w Elblągu o przesunięcie terminu wypowiedzenia umowy na koniec października 2021 r. mając nadzieję, iż do tego czasu zapadną stosowne, odgórne decyzje – poinformowało nas w poniedziałek (27.09) biuro prasowe Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Jak się okazuje, jeszcze tego samego dnia, odbyło się kolejne spotkanie protestujących ratowników z dyrekcja szpitala wojewódzkiego.

- Ratownicy zgodzili się o miesiąc przedłużyć terminy wypowiedzeń umów. Do końca października ma zostać ogłoszony nowy konkurs na oferty kontraktów. Ratownicy mają też wspólnie ze szpitalem ustalić zapisy nowych umów. Co zaś się tyczy pieniędzy, to mają oni otrzymać to, co obiecał minister, z wyrównaniem od 1 października jeśli będzie zwłoka w płatnościach – powiedział nam jeden z ratowników.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sytuacja służby zdrowia za rządów PiS jest najlepsza po drugiej wojnie światowej. Moim zdaniem należy się dokładnie przyjrzeć jakie siły polityczne stoją za tą sytuacją i sieją zamęt w trudnej sytuacji pandemicznej wykorzystując w sposób cyniczny pracowników służby zdrowia w naszym kraju.
 • Dziecinada. Złożyłeś wypowiedzenie to miej jaja odejść termin cyka. Chyba, że blefujesz i nigdy nie odejdziesz jeden z drugim.
 • @TeofilSkorupa - Zdecydowanie lepsza. W 1945 ten kraj leżał w gruzach na kolanach i szpitalach polowych. Ratownicy nie wymyślili pandemii tumanie.
 • Walczyć o swoje!! Brawo! Żyć człowiek powinien godnie, jeśli pracuje i się rozwija! To nieroby i nieodpowiedzialni rozpłodowce powinninzyc za minimum, a nie się szlachta panoszy za sicjal z NASZYCH podatków!!!
 • Pandemia jest tylko jak są w pracy, po pracy na zakupach już nie ma pandemii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  1
  Klakier(2021-09-28)
 • Kasy w biedronkach i taczki na budowach czekają !!!
 • uuuuu odpuszczanie, zaczyna to się robić "proteścik"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  zzz@333(2021-09-28)
 • Wolny Kraj założyć firmę i podpisac kontrakt z NFZ ! Jak będziecie dobrzy to zarobicie a nie TYLKO NA DRAPANE !!!
 • hahahahaha. Naprawdę śmieszy mnie taki protest. Ogarnijcie się w końcu !!! Albo konkretnie protestować albo wcale bo będa wami pomiatać. Konkretnie walnąć z grubej rury i tyle. Poza tym niskie płace w ZRM są spowodowane młodymi gniewnymi co to niczym rycerze chcą pracować za friko byle by tylko mieć tytuł ratownika i jeździć ambulansami na sygnale. To na nich opiera się rząd Polski i dlatego tak niskie płace macie. Im nie potrzeba dużo kasy bo rodzin brak, bo dzieci nie ma, bo potrzeby życiowe są takie by na sygnale jechać i mieć dreszcz emocji. Sytuacja zmienia się jak wyprowadzają się od rodziców i zaczynają żyć samodzielnie za te grosze co dostają.
 • jak było płacone podwójnie kowidowe to wszyscy byli zadowoleni -do każdego wezwania jechali jak kosmici.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  3
  aleksyabdiejev(2021-09-28)
 • To ciekawe ile macie za 400 godzin Bo nie jeden by tak chciał a nie ma możliwości Rozoamiszyliscue się przez tą niby pandemii!!!!!
 • Serio ?! Marzeniem każdego 20 latka jest praca na karetce i wożenie się ijo ijo na głośnym sygnale.
Reklama