UWAGA!

„Prusaki zmieniły nasze życie w koszmar”

- Są wszędzie. Na klatkach, w windzie, w piwnicach, w mieszkaniach. Administrator naszego bloku, czyli Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sielanka”, bagatelizuje ten problem. Przeprowadza dezynsekcję części wspólnych budynku i na tym koniec, a my żyjemy z tym obrzydlistwem na co dzień – mówią lokatorzy jednego z wieżowców przy ul. Władysława IV. Dodają, że plaga karaczanów prusaków zmieniła ich życie w koszmar. O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy zarząd „Sielanki”.

„Wchodzą nam do mieszkań"

Jak twierdzą lokatorzy bloku przy ul. Władysława IV 3, karaczany prusaki pojawiły się tam już rok temu. – Problem nasilił się jesienią tego roku. Prusaki zaczęły wchodzić po elewacjach do mieszkań, są na klatkach, są w windach. ESM „Sielanka” problem zna, ale nie chciała za bardzo ruszać tego tematu. Dopiero, gdy mieszkańcy zebrali się w grupę, dostrzegła ten problem – mówi pan Marcin, lokator jednego z mieszkań bloku przy ul. Władysława IV

Lokatorzy twierdzą, że administrator budynku bagatelizuje problem. Co prawda przeprowadza dezynsekcję, ale jedynie części wspólnych bloku, a do tego stosuje mało skuteczną metodę zwalczania karaczanów prusaków. - Mieliśmy już nawet spotkanie sąsiedzkie w tej sprawie. Przecież to robactwo bardzo łatwo przenieść w inne miejsca, na przykład na butach, czy odzieży. Zasięgaliśmy opinii różnych firm, które prowadzą dezynsekcję. Na własną rękę chciałem nawet kupić profesjonalny zamgławiacz. Gdy pisałem w sprawie prusaków karaczanów do „Sielanki”, to zostałem olany. Jedynie przyszedł pan i wykonał dezynsekcję połowicznie, ponieważ tylko spryskał klatkę. Administrator uznał temat za załatwiony, jednak prusaki ponownie pojawiły się na klatce, na elewacjach, na oknach. Okna zawsze mamy pozamykane w mieszkaniach, bo te owady wchodzą nimi do środka – dodaje dodaje pan Marcin.

 

„Niektórzy się wstydzą”

Zdaniem lokatorów dezynsekcję należy wykonać w każdym z mieszkań. - Rozumiemy, że spółdzielnia nie może wejść do mieszkania, ale prawo spółdzielcze (art 6.) mówi o tym, że w razie awarii może to zrobić i ją usunąć. Może to zrobić w asyście służb, policji, czy straży miejskiej. Czy w przypadku, gdy u kogoś w mieszkaniu jest wylęgarnia prusaków, to nie można zastosować tego artykułu? Są lokatorzy, którzy nie chcą się zgodzić na dezynsekcję. Oni przyznają, że insekty są, ale się tego wstydzą. Przecież to żaden wstyd. Niektórzy uporczywie twierdzą, że karaczanów prusaków nie ma u nich – mówi kolejny z lokatorów budynku przy ul. Władysława IV.

Lokatorzy, na dowód tego, jak prusaki potrafią się szybko rozprzestrzenić w mieszkaniu pokazują nam film, który prezentujemy przy artykule. – To jest film z mieszkania, które było wynajęte w tym bloku. Proszę zobaczyć, jak to wygląda, a "Sielanka" broni się tym, że mieszkania są własnościowe i może tylko wywieszać ogłoszenia z prośbą o udostępnienie lokali do dezynsekcji. Płacimy przecież pieniądze na fundusz remontowy, łącznie nasz blok płaci rocznie 100 tys. zł. Dlaczego z tych pieniędzy nie można zrobić tej dezynsekcji gruntownie? – pytają lokatorzy.

  Elbląg, „Prusaki zmieniły nasze życie w koszmar”
fot. Czytelnik

 

Z prusakami do sądu

Mieszkańcy, jak mówią, wysłali do ESM „Sielanka” wniosek, który nazywają ostatecznym. Jeśli administrator go nie uwzględni, pozwą go do sądu. - Działając w imieniu własnym, jako mieszkaniec osiedla Władysława IV, w załączeniu przesyłam film przedstawiający plagę karaluchów w budynku przy ul. Władysława IV 3. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, właściciel lub zarządzający daną nieruchomością ma obowiązek utrzymania obiektu w należytym stanie higieniczno-sanitarnym, celem zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności zwalczania gryzoni, insektów i szkodników - czytamy w piśmie przesłanym przez mieszkańców bloku do Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”, która administruje tą nieruchomością.

Jak twierdzą lokatorzy, „ bezwzględnym obowiązkiem administratora jest przywrócenie stanu poprzedniego nieruchomości, poprzez podjęcie działań niezbędnych do wyeliminowania insektów”. Zapowiadają również wystąpienie na drogę prawną przeciw administratorowi, jeśli ten nie odpowie na ostatnie ich pismo i nie podejmie działań. Ich zdaniem prowadzona obecnie dezynsekcja jest bezskuteczna.

- Robactwo nadal nagminnie się pojawia, migruje one kratkami wentylacyjnymi oraz pionami centralnego ogrzewania i wodnymi w poszukiwaniach nowego lokum. Oczywiście jako sąsiedzi zdajemy sobie sprawę, że bez współpracy bardzo trudno będzie wytępić populację prusaków, dlatego jako jeden z inicjatorów wspólnie z sąsiadami solidaryzuję się i próbujemy znaleźć odpowiednie wyjście z sytuacji, jestem proszę państwa tak zdesperowany tą sytuacją, ponieważ nie istnieje żaden instrument prawny, który nakazał by gruntowną dezynsekcję. Zabiegi, które wykonuję firma, jaka robiła dezynsekcję są niewystarczalne, przy takiej pladze robactwa taki zabieg musi trwać minimum kilka dni, gdy weźmiemy pod uwagę szybkość rozmnażania się tych szkodników, możemy być pewni, że w ciągu kilku miesięcy opanują one cały blok – czytamy w piśmie do ESM „Sielanka”.

 

Pomóc może mgła?

Lokatorzy jako skuteczną metodę dezynsekcji wskazują tzw. zamgławianie ULV. Nazywane jest ono również aerozolowaniem, a polega na aplikacji za pomocą specjalnego urządzenia (zamgławiacza) gęstej, zimnej mgły. Składa się ona z bardzo drobnych kropel roztworu wody i preparatu biobójczego. Dodają, że problem insektów dotyczy także bloków przy ul. Władysława nr 1 oraz 5, w których kiedyś były zsypy na śmieci. - Uważam, że w bloku dziesięciopiętrowym przeprowadzenie gruntownej dezynsekcji powinno być robione cyklicznie, oczywiście ja rozumiem, że generuje to koszty, ale życie wśród robactwa, które roznosi bakterie i inne choroby jest delikatnie mówiąc uciążliwe – czytamy dalej w piśmie do „Sielanki”.

 

„Reagujemy natychmiast”

Jakie działania podjęła i zamierza podjąć ESM „Sielanka”, by pomóc lokatorom bloków przy ul. Władysława IV? Administrator budynku zapewnia, że „na zgłoszenia mieszkańców reaguje natychmiast, między innymi na te dotyczące występowania insektów, podejmując działania związane z dezynsekcją części wspólnych budynku tj. klatki schodowej, korytarzy piwnicznych, czy pomieszczeń wspólnych - wózkowni, pralni, suszarni, itp.”

- Tylko w 2023 roku zabiegi dezynsekcji w budynku przy ul. Władysława IV 3 przeprowadzone zostały w styczniu, lutym, czerwcu, lipcu oraz sierpniu. W ostatnim czasie na pisemny wniosek mieszkańca budynku w listopadzie 2023 r. wykonane zostały trzy zabiegi dezynsekcji części wspólnych w odstępach kilkudniowych. Jednakże, aby dezynsekcja była skuteczna i przyniosła zamierzony efekt, musi zostać przeprowadzona nie tylko w częściach wspólnych (co ma w obowiązku Spółdzielnia), ale także we wszystkich lokalach mieszkalnych i najlepiej gdyby odbyło się to w tym samym czasie – czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez ESM „Sielanka”.

 

„Ogłoszenia na kondygnacjach”

Spółdzielnia zapewnia, że podjęła decyzję o kompleksowym wykonaniu serii zabiegów dezynsekcyjnych. - O podjętych działaniach zwyczajowo poinformowaliśmy mieszkańców umieszczając stosowne ogłoszenie na każdej kondygnacji budynku. Stąd też 20 listopada 2023 roku wykonany został przy udziale przedstawicieli Spółdzielni pierwszy z tych zabiegów. Objął wszystkie części wspólne tj. klatkę schodową, korytarze piwniczne, pomieszczenia wspólne (wózkownie, pralnie, suszarnie, pomieszczenia po byłym zsypie), szacht windowy oraz znaczną większość lokali mieszkalnych w tym budynku – czytamy w piśmie do naszej redakcji od ESM „Sielanka”.

 

„Nie muszą się zgadzać”

Administrator podkreśla także, że istotą prowadzenia tego typu zabiegów dezynsekcji jest „współpraca lokatorów ze Spółdzielnią w zakresie udostępniania swoich lokali mieszkalnych oraz pomieszczeń wspólnych, z których mieszkańcy korzystają.

- Należy podziękować części mieszkańców budynku, że dzięki ich dużej aktywności i zaangażowaniu udało się wykonać zabiegi w większości lokali mieszkalnych. Na 88 lokali mieszkalnych pozostało 17 lokali, w których nie udało się wykonać zabiegu dezynsekcji. Zaplanowane zostały kolejne dwa zabiegi kompleksowej dezynsekcji w przedmiotowym budynku, które odbędą się 4 oraz 18 grudnia br. Administracja Spółdzielni dokona wszelkich starań, aby wszystkie lokale mieszkalne zostały poddane zabiegowi dezynsekcji (poprzez wcześniejszy, bezpośredni kontakt z właścicielami danych lokali mieszkalnych). Spółdzielnia odpowiada za części wspólne nieruchomości. Natomiast utrzymanie lokalu w należytym stanie sanitarnym niezagrażającym pozostałym lokatorom leży w obowiązku właściciela – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania ESM „Sielanka”.

Administrator zaznacza także, że zgodnie z prawem właściciele lokali mieszkalnych zobowiązani są do udostępnienia swojego lokalu w celu przeprowadzenia dezynsekcji części wspólnych jak np. piony wentylacyjne, ale nie muszą wyrażać zgody na podjęcie dezynsekcji bezpośrednio w mieszkaniu.

 

Gruźlica i biegunka

Lokatorzy bloku przy ul. Władysława IV podkreślają, że o sprawie powiadomili Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu. – Powiedziano nam tam, że nie mogą się zająć naszą sprawą, ponieważ wieżowiec nie jest budynkiem użyteczności publicznej. Może i nie jest, ale my z niego codziennie wychodzimy do pracy, do sklepów, wsiadamy do autobusów i przecież możemy karaczany prusaki nieświadomie przenieść w te miejsca – mówią lokatorzy.

W tej sprawie wysłaliśmy pytania do Sanepidu. Czekamy na odpowiedź. - Prusaki są niebezpiecznymi szkodnikami, ponieważ zanieczyszczają produkty spożywcze bakteriami, pleśnią i odchodami. Ponadto, prusaki przenoszą takie groźne choroby jak trąd, cholera, gruźlica lub biegunka, Jak również pasożyty – możemy przeczytać na stronach PSSE.

Do sprawy wrócimy.

Anna Dawid

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Współczuje mieszkańcom. Ich argumenty są całkowicie zrozumiałe i uzasadnione. Służby i spółdzielnia umywają ręce. Państwo z kartonu…
 • Zbierać i na patelnie i zrobić na chrupko... mniam
 • Niewiarygodne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  1
  Wow, szok(2023-11-28)
 • Jeżeli w tym bloku jest zsyp śmieci to mieszkańcy szybko się robactwa nie pozbędą. One lubią przebywać i rozmnażać się w ciepłych miejscach z dostępem do wilgoci, sprawdźcie za lodówką, pralką, polecam ustawić tam pułapki. Bezwzględnie trzeba wyłapywać duże osobniki bo te zostawiają ooteki czyli takie jajka (je też trzeba zbierać), z których legnie się ich cała masa, na początku są tak małe że nawet ich nie widać. Pozbycie się tego problemu to długi proces, jednorazowa akcja nic nie da. Z chemią trzeba uważać ona nie jest taka obojętna dla człowieka. Powodzenia w walce.
 • Taką ilość w jednym miejscu widziałem tylko raz - u starszej osoby która nie widziała problemu. Po uświadomieniu skali całe mieszkanie wypryskaliśmy, problem znikł na długi czas w większości bloku.
 • To nie jest od roku... Mieszkalam tam 8 lat temu, nie dalo sie nic z tym zrobic. Tak jak w artykule byla zapraszana firma do dezynsekcji, zgloszenia do spoldzielni, wymiana kratek wentylacyjnych... Strach bylo zgasic swiatlo, wszystko wychodzilo z kuchni na mieszkanie. Horror. Wtedy podejrzenia padaly na puste mieszkanie obok i zsyp. Na moje szczescie to byl tylko wynajem... szczerze wspolczuje mieszkańcom Hashtagi: #Aleksandra
 • Zlikwidujcie zsypy i postawcie sobie śmietniki na zewnątrz... Na Zawadzie tak Sp-nia zrobiła i w kilka miesiecy robactwo zniknęło.. Do tego czasu polecam Globol...
 • @Wojtek z Moreny - Raczej miasto z kartonu
 • Szamunek mają za darmo i narzekają. Przecież to nasza przyszłość jak mówi Pani Spurek czy inna ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  20
  Brat(2023-11-28)
 • w takim mieszkaniu przedstawionym na filmie jest własnie wylęgarnia tu żadna dezynsekcja nie pomoże tylko generalny remont utrzymanie porządku
 • @Wojtek z Moreny - Przecież spółdzielnia działa. Robi dezynfekcję nie rozumiem twojej wypowiedzi
 • Dokładnie i myślę że w dużej mierze lokatorzy zawdzięczają to lokatorowi z tego mieszkani, mieszkałam w różnych mieszkaniach z prusakami też ale nigdy nie było ich aż tyle obecnie mieszkam też na tum osiedlu i może nie uwierzycie ale nie mam prusaków ale dbam o porzadek w domu i regularnie profilaktycznie sama robię dezynfekcĵe
Reklama