UWAGA!

Przed sezonem fontanny krok po kroku

 Elbląg, Przed sezonem fontanny krok po kroku
fot. nadesłana

W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które w tym tygodniu przygotowywane są do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Oficjalnie wszystkie urządzenia powinny być gotowe do pracy już w najbliższy weekend. Prezentujemy więc praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.
       Fontanna posadzkowa

       Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
       Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9 do 22. W soboty i niedziele fontanna czynna będzie dłużej, do godz. 24 (w godz. 9 -17 – praca dzienna - strumienie niskie, kontakt z wodą, w godz. 17-22/24 – praca popołudniowo-wieczorna - strumienie wysokie). Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe pokazy: (dzienne o godz. 12.30 i 16 i nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19 i 21.30).
       Zabytkowa fontanna na Placu Słowiańskim
       Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku „zabytkowa” fontanna zlokalizowana na Placu Słowiańskim. Obiekt został uruchomiony ponownie dwa lata temu po wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W zakres tych prac wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej i górnej misy (wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni). Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu. Oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę. W tym sezonie zaplanowano drobne prace zabezpieczające schody fontanny, co będzie oznaczało konieczność czasowego wyłączenia fontanny z eksploatacji.
       Fontanna centralna
       Kolejną miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1-Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1-Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.
      
       Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i dezynfekują krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
      
       Z fontanny w poidełko
       W ubiegłym roku urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jako miejskie poidełko uruchomione zostało po dłuższej przerwie. W tym roku urządzenie również zostanie uruchomione dzięki EPWiK, mimo, że w ostatnich dniach ktoś zdewastował je, próbując prawdopodobnie zdemontować urządzenie i przeznaczyć na złom. Po dzisiejszej naprawie, którą prowadzi EPWiK ,urządzenie będzie czynne sezonowo, od początku maja do końca września. Zachęcamy do rozsądnego korzystania z wody pitnej w tym poidełku, dzięki któremu w upalne dni elblążanie i turyści będą mogli ugasić pragnienie.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • FAJNIE, ZE SA TE FONTANNY, ALE WIADOMO W LATO KĄPIA SIE DZIECI NA UL. 1 MAJA/ troche sie nie dziwie--skoro w E--GU- nie ma basenu odkrytego/ -czasem i doroslli chodza w upały w wodzie, a w nocy amatorzy promili zanieczyszczają itp. ale ZDARZA SIE B. CZESTO, ZE W NAJGORSZE UPALY FONTANNA NIE DZIALA! :-( A JAK DESZCZ PADA TO FONTANNA WALI AZ DO NIEBA-- NIE ROZUMIEM CZEMU-- ALE NIE ZNAM SIE NA TYM. CHYBA NAJLEPSZA ZABAWĄ JEST TA FONTANNA KOLO KATEDRY. A "RYBA " NA PL. SLOWIANSKIM JEST WIADOMO, ZE MAŁA --ZEBY TAM BYLY JAKIES STOLIKI, PARASOLE, CO BY PRZYSIĄSC-- I CHOCBY MALA GASTRONOMIA. .A TU NIC :-( ELBLAG JEST LADNYM MIASTEM, ALE W LATO WRECZ ZERO ATRAKCJI, ,TO W BRANIEWIE SA KONCERTY ZNANYCH ARTYSTOW W TYM TEATRZE NA WODZIE---wiem, ze sporo elblązan tam jezdzi. Podobno w Tolkmicku tez miło spedza sie lato. no niestety ale wiekszosc elblazan nalezy do ludzi nie zamoznych i ciezko sie wybrac na plaze z rodzina --np. 4-5.osob na jeden dzien--bo to sa jednak spore koszta. TAKIE SĄ MOJE PRZEMYSLENIA--MOZNA SIE Z NIMI ZGODZIC --LUB NIE. .. .POZDRAWIAM. -MIESZKANKA UL. 1 MAJA. --
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    KARO56(2016-04-30)
Reklama