[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przekop Mierzei Wiślanej a kampania wyborcza do PE. Po drodze trafia się Elbląg (opinia)

 
Elbląg, Wizualizacja przekopu (materiały Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
Wizualizacja przekopu (materiały Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Wypowiadają się już europosłowie, posłowie, senatorowie (byli i obecni) oraz kandydaci obu głównych ugrupowań. Profesor i dyrektor portu. Z bieguna pro-realizacyjnego. Z drugiego, przeciwnego: „Liberte” - „Przekop Mierzei: gospodarka, głupcze”. Kuszenie swoim bezkrytycznym poparciem dla przekopu więc trwa. ”Zasłużonych” jest wielu. Godząc ich proponuję podzielić kilometr przekopu na 100-metrowe odcinki z tabliczkami: „Wybudowane staraniem posła X,Y,Z”.

Skąd nagle taka waga inwestycji ? No tak, wybory. Pozyskać Elbląg i inne gminy dookoła. Elbląg z mieszkańcami mistycznie oczekującymi „aby wyjść w końcu na prostą”. Dzięki przekopowi. Politycy wiedzą o tym. Do niedawna raczej nie przywiązywali wagi do tego, że Elbląg znajduje się: w zagrożeniu zapaścią społeczno-gospodarczą ( PAN); pod względem zarobków na szarym końcu (GUS); wśród najbiedniejszych samorządów („Wspólnota”); wśród 65 miast na 55 miejscu w jakości życia w ocenie 10 obszarów („Polityka”). Prawie rozumiem polityków, bo i w Elblągu te diagnozy były i są przemilczane i nie stały się podmiotem jakiejkolwiek refleksji. Jest jedna oficjalna, na piśmie - uzyskałem zaszczytne (dla mnie) miano „Krytykanta” .
       Nie słyszałem o parlamentarnym lobby elbląskim, poza podziałami. Nie słyszałem o spotkaniu wszystkich, także z p. prezydentem, by przynajmniej uzgodnić: jest regres czy nie?
      
       To „coś”
      
Na dzisiaj mamy materiał Wirtualnej Polski o przekopie i uwarunkowaniach. O bardzo krytycznych ocenach sytuacji w Elblągu przez samych mieszkańców, o braku miejsca dla nich, o wyludnianiu, bo młodzi nie mogą tutaj spełnić swoich ambicji rozwojowych.
       Za ważną uważam wypowiedź dziennikarską o braku programu dla Miasta. Ważną, bo prawie wszystkie elbląskie media wyciszają sprawę niedorozwoju Elbląga. Poza dwiema Redakcjami. Ze słów mieszkańców wynika daleko idący pesymizm. Artykułują oczekiwania: „niech w końcu coś zaistnieje”, skoro jest tak niewiele.
       I tym „cosiem” ma być przekop Mierzei. 70 procent elblążan popiera inwestycję. Ma ona przyczynić się do ożywienia Miasta i Regionu. I politycy grają tym na całego. Dyskutowaliśmy o tym także podczas piątkowego spotkania nad Zalewem w gronie Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO.
       W dzieleniu zasług i licytowaniu się nie biorą udziału kandydaci WIOSNY. Uważają, że należy zachować umiar, nie można tego robić z marszu, ważąc „za” i „przeciw”. Niedawno prezentowaliśmy swoje zdania podczas spotkania z Krzysztofem Gawkowskim. Elbląg tkwi w zastoju. Mieszkańcy mają więc prawo do oczekiwań, że przekop da szanse. Staraliśmy się przedstawić konieczności Zalewu i miasta w sposób kompleksowy (Program dla Zalewu) do uwzględnienia po oczywistym jesiennym przesileniu władzy.
       Przy braku innych możliwości renesansu społeczno-gospodarczego Elbląga, „darowanemu koniowi” nie można odpuścić; i ja też pod koniec publikacji mogę się znaleźć w gronie 70 procent. Przy milionie wątpliwości i obaw. Czy przekop w ogóle powstanie ? Słyszymy już o podwojeniu kosztów. Zapewnienie 142 warunków ochrony środowiska i 34 innych wymogów ? Niektóre prawie humorystyczne: odłowienie i przeniesienie ryb w inne miejsce. Czy odłowione ryby wrócą zgodnie z końską zasadą: „koń zawsze idzie znajomą drogą”? I co wtedy?
       Przekop bez pogłębienia toru wodnego z 2,5 m do 4-5 m, bez poszerzenia i pogłębienia rzeki Elbląg, bez dodatkowego wyposażenia portu ( brak obrotnicy, nawet bocznicy kolejowej) – pozostanie zwielokrotnioną wydatkami kopią nieudanego projektu Elbląskiego Parku Technologicznego. Nie mamy szczęścia.
       Transportowanie towarów ( jakich? przez kogo wytworzonych?- 98 procent działalności gospodarczej to jednoosobowe firemki elbląskie) drogami wodnymi, przy półgodzinnym dojeździe S7 do Trójmiasta - dla mnie to ewidentne chciejstwo.
      
       Zalew nie Wiślany, a Czarny
      
Poważnym oczekiwaniem jest to - może nie będzie szerokiego gospodarczego uaktywnienia, ale wpływ na atrakcyjność turystyczną będzie znaczący. Turyści i wodniacy ruszą masowo na Zalew Czarny. Tak, nie Wiślany, lecz Czarny. Wyliczono, ile milionów metrów sześciennych mazi trzeba będzie rocznie „przerobić” pogłębiając, a następnie utrzymując tor. Co najmniej 2 m w „dół”. My, tubylcy, już wiele lat temu z obawą brnęliśmy do głębszej wody. Zbitą dotąd warstwę rozproszy się na cały Zalew, przynajmniej na naszą część. Turyści i wodniacy pewnie oczekują tej atrakcji.
       Odnoszę się do słów senatora dwóch kadencji Władysława Mańkuta. Rozumiem dziękczynne motywy twierdzenia, że Elbląg ma koncepcję wykorzystania przekopu do zwiększenia atrakcji turystycznych Miasta z wykorzystaniem walorów starówki.
       Szanowny Władysławie, nie ma żadnego pomysłu na te „kasztany”. Ma być tak, jak jest teraz. Zniknęły sentymentalne wycieczki dawnych elblążan; przez pół godziny spaceru obok kamieniczek nieco odtworzonych „retrowersją” wychodzimy na pusty Bulwar i takową rzekę. Wielokrotnie przypominałem: kilka lat temu architekci z miast ZMB „poszli w Elbląg”, aby wskazać dobre i słabsze strony. Jak jeden mąż stwierdzili: jedyne miasto w Europie, tak odwrócone od swojej rzeki.
       Władysławie, zamiast Koncepcji mamy próby budowy garażowca w sercu starówki i biurowca „Fabryka” na Wyspie Spichrzów. Nie wsparto społeczników - Wikingów z ciekawym projektem Bursztynowego Grodu na Wyspie. Stare Miasto pozostanie uśpione.
       Przekop Mierzei, tylko przypominam, ma być kopniakiem wymierzonym w Rosję. Tyle, że port elbląski jest i będzie uzależniony od wymiany wodnej z Obwodem Kaliningradzkim. Już dzisiaj w warunkach zdołowania relacji, cło nałożone przez Rosjan minimalizuje wymianę. Zastanawiam się, co dalej po przekopie ? Może zaistnieć embargo całkowite, bo przecież nie jesteśmy dla Rosjan partnerem strategicznym i potrzebnym. Zostaniemy „ugotowani”; tak samo i przy drugim wariancie. Bardzo prawdopodobnym. Na wzór Wyspy Rosyjskiej przy Władywostoku z wieloma ongiś bazami. Zainwestowano potężne środki, aby przekształcić Wyspę w dalekowschodni kurort. I takim zachodnim może się stać rosyjska część Mierzei. Hotele ze SPA, ekologiczne parkingi, aquapark, delfinarium, przystań jachtowa, droga do granicy z Polską i przejście. Naturalnie piękne plaże. Gdzie ruszą turyści: do naszego zakonserwowanego Starego Miasta czy owianej tajemnicą niedostępności rosyjskiej Mierzei?
       Przekop stanie się, jeżeli będzie, tylko fragmentaryczną częścią czegoś, co ja nazwałbym Programem dla Zalewu Wiślanego. Programem Zalewowym, ale także dla ośrodków z nim związanych. Tego kompleksowego Programu nie widzi władza centralna, nie widzą parlamentarzyści, którzy nas reprezentują. I chcą reprezentować. Nie czują samorządowcy także mojego Miasta. A musiałby to być to program rządowo-samorządowy. Samorządy planują, bo kto może znać potrzeby lepiej; rząd wspiera finansowo. Pozwalam sobie pofantazjować.
      
       Jak optymalnie wykorzystać miliard złotych?
      
Zaplanowany na przekop, niewykorzystany lub dodatkowo uzyskany może przez elbląskie lobby parlamentarne, a przeznaczony na Program. A więc: rewitalizacja Zalewu z ożywieniem tego wszystkiego, co ongiś tworzyło jego urok, a więc portów, porcików, przystani, kąpielisk. Wystarczy spojrzeć na brzegi ze strony wody. Brzegi i obiekty tam istniejące „schowały” się za chaszczami kilkudziesięciu lat. Naturalnie, sporo wysiłkiem samorządów zostało dokonane. Wystarczy rozwinąć, chociażby o urządzenia rekreacji na wodzie. Jest napór społeczny na przywrócenie Kolei Nadzalewowej. Dzisiaj z jej wagonu byłoby widać gdzieś w oddali jedynie kawałek tafli wody. Kąpieliska natomiast wymagałyby zmiany struktury dna; trochę na wzór Kadyn. Sam przekop natomiast niewiele przyniesie Zalewowi w dzisiejszym jego oglądzie.
       Miliardowy tort proporcjonalnie wykorzystany nie tylko „na wodach”, lecz w gminach i miastach nadzalewowych stworzyłby inną ich jakość. Elblągowi mógłby dać infrastrukturalne urządzenie i inwestycyjne uatrakcyjnienie terenów Lotnicza-Akacjowa (S7) i Terkawka ( 200 ha po poligonie przy S22), kompleks rekreacyjno-basenowy Dolinka-Spacerowa, wymiana taboru tramwajowego. Nie mówiąc o wsparciu potrzeb służby zdrowia i programów społecznych. To byłoby inne miasto niż dzisiaj.
       Gdyby społeczność nadzalewowa otrzymałaby konsultacyjne dwa pytania, dotyczące wyboru przekopu z jego wieloma niepewnościami czy postawienie na pokonanie barier rozwojowych, o których wyżej – nie jestem pewny, czy to pierwsze by wygrało. Byłbym za drugim.
       Na teraz „kopiemy”. Piszę to bez przekonania, musiałbym bowiem od początku. Paradoksalnie i smutnie, że w pół roku po wyborach już brak społecznego optymizmu wobec miejskich władz i ich programu. Jest niewiara, a obowiązującą staje się determinacja wobec tak niepewnego czynnika zewnętrznego (przekop) i w jego moc przełamującą regres. Czy przełamie? Pewnym jest, że na dzisiaj nie istnieją miejskie ambicje i wydolność intelektualna ogarniające całość uwarunkowań przekopowych, nie mówiąc o wyjściu dalej. Stawiam na tradycyjną improwizację.
      
       śródtytuły od redakcji
      
Ryszard Klim
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • jak powstanie przekop to dla Elbląga zacznie się lepszy czas
 • O ile pamięć mnie nie myli przekop "robiony" jest już 3.. .. 4 kadencje? I co. .. .i nic. Przekop to mit, obecnie wydaje mi się, że to kiełbasa wyborcza. Przestałem wierzyć w przekop. Wkopywali już słupki, wbijali łopaty i czego tam jeszcze nie robili, badania, spotkania, wizyty. Politycy od lewa do prawa grzali się w blasku kamer, a przekopu jak nie było tak nie ma. Odnoszę wrażenie, że to gra na emocjach - oto tu chodzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  16
  Sasza(2019-05-16)
 • Niestety rzad PIS po cichu sprzedal Polske zydom, czego dowodem jest akt 447.Spoleczenstwo nie widzi problemu, ale jak jakis prawnik zapuka do starej kamienicy z Mickiewicza, Zeromskiegoi podobne to mina mu zrzednie. Sam glosowalem na pis, bo uwazam, ze sporo dobrego zrobili, natomiast teraz jedyna opcja dla nas Polakow to Konfederacja. Michalkiewicz ujawnil dokument w ktorym wprost USA CHCA ROZPOCZAC LICZENIE MAJATKU W pOLSCE DO ZWROTU. 300 MLD DOLARÓW TO 3 BUDZETY Polski w praktyce musielibysmy oddac 1/4 kraju jak nie wiecej. Zatem, jezeli wam na tym kraju zalezy-tylko Konfederacja!!!
 • Od czasow upadku lll Rzeszy w Elblagu rzadzi lewica,wiec nie dziwmy sie ,ze jest Dennie.Garbusiarz cyklista
 • Najpiękniejsze to to, że za przekopem są ci co albo nigdy nie byli na wodach Zalewu wiślanego albo nie zdają sobie sprawy co jest w wodach i mule cała tablica Mendelejewa. Zastanówcie się ilu złotoustych kaznodziei porobiło kariery i podnieśli swój status społeczny oraz budżet domowy tylko dzięki temu, że oczarowało naiwnych i huraoptymistów. Najpierw wszyscy zwolennicy twierdzili, że przekop jest uzasadniony ekonomicznie ale brak jakiegokolwiek dokumentu który to potwierdzi teraz argumentem jest obronność i suwerenność. .. .co jeszcze wymyślą? Do dziś piszą bzdury jakoby Polski Król już chciał kopać pytanie proste Który, kiedy i dlaczego?! Tylko Elbląga żal a kążdy nawet dziecko wie, ze port ma rację bytu tylko do handlu z Obwodem 39! Amen!
 • Przekop przekopem, jednak obecni socjaliści coraz bardziej szukają pieniędzy w kieszeni tych którzy je zarabiają. Test przedsiębiorcy, JDG z PIT 32%, ostre kontrole US - wszystko by sponsorować nierobów żyjących jedynie z programów +.
 • @Zbyszek1 - Kolego, to chyba nieudacznicy komuniści lepiej rządzili niż Ci aktualni nieudacznicy teraz. Tylko, jedni i drudzy maja wspólną cechę: maja zawsze wroga dużurnego pod ręką, na którego swoje nieudacznictwo mogą zwalić. To podstawowa cecha nieudacznika przy władzy - wróg, niedobry.
 • Ty pseudo eskpert wez juz skoncz pisac te swoje wypociny POwskie bo sie rzygac chce
 • "wszystko by sponsorować nierobów żyjących jedynie z programów +" Nie, wszystko by kupić sobie głosy wyborcze.
 • Panie Klim bredzi Pan jak w pijackim amoku wszystko na nie nie masz racji zacofany człowieku musimy iść do przodu to jedyna szansa da tego miasta, masz klapki na oczach i wizję swojego nędznego świata opartego na zastoju i nie robienia nic. Takie właśnie mieliśmy rządy bez dziesięciolecia które niszczyły to miasto pan jest jednym z nich dlatego te pana mądre ideologie można stosować ale w Mongolii albo Kamerunie pieniądze każe nam pan wydać na trawniki i bajorka na Dolince takich mądrych to my mamy cały ratusz
 • Jedna rzecz mnie dziwi jak to wszystkim kłuje w oczy 500+, a dlaczego nie piszecie o tym jak PO przyznało po 100 euro co miesięcznie dla Izraelczyków za holokaust - pytam się jaki holokaust. Te sto euro wg Ustawy z 2012 r. jest dziedziczone na pokolenia. Polska wydaje cały czas paszporty i nadaje obywatelstwo polskie w Izraelu. Powiedzcie co My dziedziczymy i nasze dzieci, poczekamy może 500+. , na razie maja rozszerzyć tylko do 26 roku życia. Polak na Polaka jeżeli będzie się tak " z byka" to inni na tym korzystają, a my na to harujemy.
 • Elbląg wymiera. Przekop niczego nie zmieni po za zniszczeniem środowiska. Skończymy jako sypialnia dla Gdańska. I tyle.
Reklama