UWAGA!

Przekop nie dla prezydenta?

 
Elbląg, Przekop Mierzei to temat, który od lat wzbudza emocje. Nie tylko w Elblągu, ale i w gminach skupionych wokół Mierzei
Przekop Mierzei to temat, który od lat wzbudza emocje. Nie tylko w Elblągu, ale i w gminach skupionych wokół Mierzei (fot. arch. WS)

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by działania prezydenta Wróblewskiego miały kierunek. Z ich inicjatywy powstała uchwała, która je wyznacza. Sęk w tym, że jeden z punktów nie leży w kompetencjach prezydenta – chodzi o przekop Mierzei.

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia kierunków działania prezydenta miasta to zasadniczo trzy punkty. Zakładają one, że Witold Wróblewski powinien zająć się przeniesieniem Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga, realizować deklaracje publiczne w zakresie pozyskiwania środków na inwestycje (budowa ronda Rawska- Grottgera, tunelu lub wiaduktu na Zatorze, nowej linii tramwajowej przy ul. 12 Lutego, remont dróg), a także intensyfikować działania dotyczące przekopu Mierzei.
       - Rada może podejmować takie uchwały, ale musi to się odnosić do zadań własnych gminy. Przekop Mierzei nie leży w kompetencji prezydenta – mówił podczas komisji polityki regionalnej i promocji miasta Artur Zieliński, sekretarz miasta i dodał, że podobnie do projektu uchwały odniósł się dział prawny Urzędu Miejskiego.
       Nie oznacza to jednak, że prezydent ma niczego nie robić. Witold Wróblewski powinien zaangażować się w sprawę przekopu – tego oczekuje od niego chociażby Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
       Według Rafała Traksa, radnego PiS, to Wróblewski powinien być inicjatorem zrealizowania tej inwestycji.
       Wątpliwości co do brzmienia projektu uchwały mieli jednak bardziej doświadczeni radni – Ryszard Klim (SLD) i Zbigniew Olszewski (PiS).
       - Krytycznie oceniam ten projekt uchwały, bo tak dużą sprawę jak przekop Mierzei składamy na barki prezydenta. Jeśli popatrzymy na inne województwa to w sprawach tak ważnych tworzy się szeroki front – mówił Ryszard Klim. - Bo kto będzie później winny? Prezydent? No nie, wszyscy będziemy winni. Powinna tu nastąpić refleksja. Może na następną sesję trzeba by było utworzyć uchwałę w sprawie działań samorządu w tej sprawie?
       Z kolei Zbigniew Olszewski zwracał uwagę na fakt, że uchwała wybiórczo traktuje problem.
       - Jeżeli ma ona dotyczyć przekopu to trzeba napisać tylko o przekopie Mierzei – dodał radny PiS i zwrócił uwagę, że uchwała ta powinna zostać przeredagowana.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jeżeli teraz za rządów PIS nie powstanie przekop to nie powstanie nigdy. Na PISie trzeba też wymusić odłączenie Elbląga od zbrodniczego olsztyna.
 • Żaden przekop nie powstanie. Przeczytajcie uważnie tekst i to jak się wypowiadają politycy. Im zależy tylko na debatowaniu, pisaniu uchwał, tworzeniu papierków a nie na konkretnych działaniach.
 • Pan Zbyszek z PiS, nam to załatwi, na bank
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  wierzący(2015-12-28)
 • Ewidentnie pomylili. .. .. adresata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  pampi-ZAWADA(2015-12-28)
 • a oni dalej o przekopie. .. a może coś bardziej realnego niż IV port morski RP??? a do tego przeniesienie Urzędu Marszałkowskiego-przecież to obiecywał p. poseł Wilk, czyli siłą rzeczy powinno przejść na p. Pruszaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  obserwator777(2015-12-28)
 • Tak durnych obywateli jak Elblążanie nie ma w żadnym innym polskim mieście. Łączenie płytkiego portu mogącego przyjmować statki o max. zanurzeniu 1,4 metra (w czasach gdy Elbląg przestał być miejscem produkcji wielogabarytowych elementów dla stoczni Gdańska i Gdyni) z morzem Bałtyk to całkowity bezsens ekonomiczny, jeszcze większy niż lotnisko w Radomiu wybudowane kosztem wielu milionów, na którym nikt nie ląduje. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Krasnale z pisowego ogródka głosili wszem i wobec iż przekop. .i co wrabiaja terz Wróblewskiego. .. .takie to, ,prawe i sprawiedliwe, ,. .. dla siebie. .. bo wskakujana wszystko co się da, nawet na stołki. .. .
 • Ten Zabiełło to okaz jakiegos imbecyla, czy bęcwała, albo starego komucha. prestidigitator
 • @HERO-100 % POPARCIA. Chcą przekopu, hucznego Sylwestra, przyłączenia do Gdańska, Tego pragną radni z PiS, niech sobie pragną, Jarek już zapomniał że był w Elblągu
 • Piszecie o tym odłączeniu od Elbląga a nie trzeba być de...aby wiedzieć, że jest to niemożliwe bo w województwie nie ma trzeciego dużego miasta. Elbląg i Olsztyn w naszym mieście są największymi miastami i budują właśnie nasze województwo. Pewnie narzekają ludzie bez szkoły, którym geografia była obca. Swoją edukację zakończyli na przyrodzie.
 • będzie przekop jak Pis da, ,,
 • To jest przygotowanie do referendum o odwołanie prezydenta Wróblewskiego. Taką mapę drogową przyjeli PiS - owcy?
Reklama