UWAGA!

Przekopią, przyłączą, obniżą

 
Elbląg, Kandydaci EKO (fot WS).
Kandydaci EKO (fot WS).

Do obietnic w stylu przekop Mierzei, przyłączenie Elbląga do woj. pomorskiego, zdążyliśmy się już przyzwyczaić przy okazji każdych kolejnych wyborów. Ale oprócz tego są też nowsze obietnice: obniżka czynszów i szalona propozycja wprowadzenia darmowej komunikacji – ocenia kampanię Cezary Balbuza, kandydat na prezydenta Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.

– Jeśli oceniać ilość reklam na mieście, to jakoś szczególnie nie dominujemy. Jesteśmy społecznikami, nasza kampania jest finansowana tylko i wyłącznie ze składek naszych członków, a nie są to duże środki w porównaniu z komitetami partyjnymi – przyznaje Cezary Balbuza, kandydat na prezydenta Elbląga Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. – Ale nadrabiamy dystans pracą społeczną, przez bezpośrednie kontakty z elblążanami.
       Na dzisiejszej konferencji prasowej Cezary Balbuza często odnosił się do tego, co dzieje się w kampanii wyborczej. – Jeżeli chodzi o działania konkurencji, to bardzo nas niepokoi ta wzmożona ingerencja ugrupowań o charakterze krajowym – mówił. – Od kilku tygodni przeżywamy prawdziwy najazd polityków z pierwszych stron gazet. Aż dziwi, gdzie te osoby były rok temu, kiedy Elbląg miał podobne problemy, jak teraz. Jak widać, ta cała troska jest podyktowana tylko kampanią wyborczą. Chciałbym elblążanom uświadomić – to nie jest kampania do wyborów ogólnokrajowych. Tu liczy się Elbląg, nasze sprawy. Twierdzimy, że nasi kandydaci, kandydaci Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, są jakby bardziej autentyczni.
       Cezary Balbuza poruszył też kwestię „fajerwerków” w programach wyborczych konkurentów:
       – Z głębokim niepokojem muszę się odnieść do tej kampanii obietnic wyborczych, obietnic bez pokrycia , w zupełnym oderwaniu od realiów budżetowych. Do tych obietnic w stylu: przekop Mierzei Wiślanej, przyłączenie Elbląga do województwa pomorskiego, zdążyliśmy się już przyzwyczaić przy okazji każdych kolejnych wyborów. Jeśli ktoś mieszkający gdzieś w Polsce śledzi nasze media, to wie, że w Elblągu na pewno jest kampania wyborcza. Ale oprócz tego są też nowsze obietnice, jeszcze bardziej niebezpieczne dla budżetu miasta. Teraz na topie jest obniżka czynszów za mieszkania komunalne i szalona propozycja wprowadzenia darmowej komunikacji zbiorowej. Gdybym został prezydentem, a miasto mogłoby sobie na to pozwolić, na pewno obniżyłbym czynsze, dał podwyżki wynagrodzeń i wprowadził darmową komunikację. Ale żyjemy w pewnych realiach budżetowych. Jeśli radni uchwalają podwyżki cen biletów komunikacji, chociaż wiadomo, że będą za to krytykowani, to nie dlatego, że mają jakiś instynkt autodestrukcji, tylko dlatego, że sytuacja budżetowa Elbląga jest tak poważna, że bez tej podwyżki nie da się utrzymać funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dlatego chciałbym, żeby wyborcy się zastanowili. Fajnie jest, jak ktoś coś komuś obieca, ale czy to jest realne.
       Balbuza, który kiedyś zawodowo zajmował się badaniami opinii publicznej, odniósł się też do sondażu przedwyborczego, o którym głośno ostatnio w elbląskich mediach.
       – Jeden z tygodników prawicowych opublikował sondaż, który pokazał, że liczą się tylko kandydaci partyjni, oczywiście ze wskazaniem na wiadomego prawicowego kandydata na prezydenta. To badanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, to jest manipulacja polityczna– stwierdził. – Po pierwsze, w sondażu pytano tylko o kandydatów znanych 29 maja, a rejestracja trwała do 31 maja, ale przede wszystkim dlatego, że pytano telefonicznie tylko o kandydatów partyjnych. To nie jest w żaden sposób wiarygodny sondaż, niech partyjni kandydaci nie cieszą się, że ich pozycja jest taka silna.
       W konferencji uczestniczyli też kandydaci Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego na radnych, m.in. Arkadiusz Jachimowicz i Michał Glock.
       – Chcemy, żeby Rada Miejska była partnerem dla prezydenta, a nie tylko wykonawcą jego poleceń, to znaczy, żeby również kreowała rozwój Elbląga zapowiada Arkadiusz Jachimowicz. – Wszelkiego rodzaju strategie, także strategia rozwoju Elbląga, powinny być domeną radnych. Chcemy też, żeby Rada Miejska była twórcą dialogu z mieszkańcami, ale też strażnikiem tego dialogu.
       Jako pilne zadania po wyborach Jachimowicz wymienił przygotowanie dobrego regulaminu konsultacji społecznych. – Żeby trwał autentyczny dyskurs z elblążanami. Chcemy, żeby ci mieszkańcy, którzy chcą coś wnieść w rozwój miasta, byli wysłuchani.
       Arkadiusz Jachimowicz mówił też, że celem kandydatów EKO – bez względu na to, czy zostaną radnymi – jest, by radni inicjowali też debaty, konferencje i wysłuchania publiczne. Otwierali się na mieszkańców, nie ograniczając się tylko do udziału w sesjach i posiedzeniach komisji. – Aby mieszkańcy czuli, że są wysłuchiwani, że współdecydują o rozwoju miasta – dodaje.
       Celem EKO jest też podział miasta na dzielnice po konsultacjach z mieszkańcami i stworzenie społecznych rad dzielnic, które dysponowałyby nawet niewielkim budżetem.
      
       Kandydaci do Rady Miejskiej Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.
      
      

  Elbląg, Cezary Balbuza i Michał Glock
Cezary Balbuza i Michał Glock (fot. WS).


      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Obiecają to co barany chcą usłyszeć. Najczęściej gruszki na wierzbie bez szczepienia. A prawda jest taka że czynsze i tak pójdą w górę, podatki pójdą w górę, komunikacja miejska pójdzie w górę, tylko w spodniach pójdzie w dół. I ogródki wam zabierzemy bo są potrzebne do inwestycji. Tylko nie mamy na nie pieniędzy bo Slonina i Nowaczyk byli dobrymi gospodarzami, dla swoich.
 • Przekopią, przyłączą i obniżą trele morele nawijają a idioci czytają i głosują. Oddajcie głosy swe drodzy elblążanie na kandydatów z KOCHAM ELBLAG, i na Ewę Białkowską aby na fotelu prezydenta pokazała co potrafi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  RomanPL(2013-06-12)
 • Moim zdaniem Lech Kraśieński to odpowiedni kandydat na prezydenta miasta. Wolny Elbląg doprowadził do wcześniejszych wyborów i do zlikwidowania tej całej rady miasta. Nie dawajcie im ludzie kolejnej szansy. nastał Czas na Wolny Elbląg od korupcji i niespełnionych obietnic. Życzę wszytskim przemyślanych decyzji przy urnach wyborczych. ..
 • Darmowa komunikacja? Przecież ZKM jest częściowo sprywatyzowany, więc na pewno to nie przejdzie farmazon jakich mało, nie głlosowac na nich
 • Oni nie mają siły przebicia, nikt z nich się nie dostanie dlatego w jest wyborczej walce głosujcie na Ewe Białkowską !!!!! To dobra kobieta i zna się na rzeczy; ))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Parafian(2013-06-12)
 • Balbuza wymiata to najbardziej rozsądny kandydat na Prezydenta Elbląga! Nie gada bzdur i szanuje wyborców a inni kandydaci to mają elblążan chyba za "ciemny lud" który kupi każdą bzdurną obietnicę! To najpoważniejszy kamdydat ze wszystkich i widać, że merytorycznie przygotowany. Nie wiem jak wy ale ja, moja rodzina i wielu znajomych będziemy głosować na Cezarego Balbuzę! Precz z populizmem i partyjniakami!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  wyborca wieczorem(2013-06-12)
 • Z tego co przeczytałem to oni chcą powiedzieć, że nie obiecują nic tak samo nie zamierzają zrealizować nic. Nie warci uwagi, co z tego, że piszą mądre rzeczy jeśli nie wiedzą jak naprawić bieżącą tragiczną sytuację Elbląga. Pozdrawiam Tomasz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Tomeleono(2013-06-12)
 • tytuł wpisu może być trochę mylący co widać po pustych komentarzach pustych internautów. .. może jednak szanowna redakcja zmieni ten tytuł?
 • Po prostu wybrali inną strategie wyborczą wyśmiewając nierealne obietnice konkurencji jednocześnie nie wnosząc nic ciekawego - kolejna ściema
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  A.Piwowarska(2013-06-12)
 • Daras, czytanie ze zrozumieniem boli?
 • Powiem szczerze, że oddałbym głos ale nie przejdzie ich ugrupowanie dlatego głosujcie na Ewę Białkowską ona też realnie patrzy na to i jej cele do realizacji są też godne uwagi, zainteresujcie się tym czytelnicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  lolencjusz(2013-06-12)
 • Oni jakoś za same twarze nie wyglądają na kompetentnych hahaha przyjrzyjcie się dobrze
Reklama