UWAGA!

Przepustka do Europy

 Elbląg, Przepustka do Europy

Od kilku tygodni w Elblągu można uzyskać Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy ECDL (Europan Computer Driving Licence). ECDL bynajmniej nie jest prawem jazdy na samochód, ale przepustką do europejskich pracodawców; certyfikatem potwierdzającym umiejętność obsługi komputera.

Aby uzyskać certyfikat należy pomyślnie zdać egzamin teoretyczny sprawdzający wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej i sześć egzaminów praktycznych sprawdzających umiejętności obsługi komputera. Od kilku tygodni egzaminy na Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy, które bynajmniej nie jest prawem jazdy na samochód, ale przepustką do europejskich pracodawców, można zdawać w Elblągu. ECDL jest jednolitym, uznawanym w całej Europie certyfikatem i zostało włączone przez Radę Europy do pakietu inicjatyw zmierzających do budowy w Europie Społeczeństwa Globalnej Informacji. Idea Komputerowego Prawa Jazdy wyszła naprzeciw wymaganiom europejskich pracodawców. Jest miernikiem umiejętności zatrudnianych pracowników. Pracodawca, zatrudniając posiadacza ECDL, ma pewność, że jego pracownik będzie maksymalnie wykorzystywał możliwości, jakie niesie za sobą technologia informatyczna. Posiadanie takiego dokumentu znacznie zwiększa szanse na rynku pracy.
     - Egzamin może zdawać każdy, bez względu na wiek i wykształcenie - uważają elbląscy egzaminatorzy Teresa Obrzut i Krzysztof Brzeski. - Nie trzeba posiadać wiedzy informatyka, ale niezbędna jest znajomość podstawowych pojęć komputerowych w bardzo szerokim zakresie, począwszy od najprostszych pojęć, a skończywszy na zagadnieniach z zakresu prawa autorskiego i ochrony danych osobowych.
     W województwie warmińsko-mazurskim tylko w Elblągu i Ełku można uzyskać certyfikat ECDL. Każdy, kto chce go zdobyć, powinien zgłosić się do egzaminatora, aby ustalić dogodny dla niego termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu.
     - Egzaminy można przeprowadzać praktycznie wszędzie, gdzie jest zaplecze informatyczne - mówi Krzysztof Brzeski. - Osoby niepełnosprawne mogą zdawać nawet w domu. Jeśli w jakieś szkole znajdzie się grupa dzieci, które zechcą zdawać egzaminy, również do nich przyjedziemy. Dwa dni przed egzaminem musimy zgłosić do centrali w Lublinie, gdzie będzie odbywał się egzamin.
     Przed przystąpieniem do pierwszego egzaminu (jest ich w sumie siedem) należy wnieść opłatę na EKUK (Europejska Karta Umiejętności Komputerowych), na której zbiera się potwierdzenia zaliczonych modułów (części egzaminów). Nie jest ważne, w jakiej kolejności będą zaliczane moduły.
     - Można jako pierwszy zdawać np. jeden z egzaminów praktycznych lub najpierw teoretyczny - dodaje Teresa Obrzut. - Każdy egzamin można zdawać u innego egzaminatora, w innym mieście lub nawet w innym kraju. Na zdanie wszystkich siedmiu egzaminów kandydat ma 3 lata.
     Po zaliczeniu wszystkich modułów Europejska Karta Umiejętności Komputerowych wymieniana jest na Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy.
     Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, chcąc ułatwić elblążanom zdobycie Komputerowego Prawa Jazdy zamierza utworzyć w najbliższym czasie Ośrodek Szkoleniowy na ECDL. Od września w PWSZ rozpoczną się szkolenia przygotowujące do egzaminu z poszczególnych modułów. Pierwsze egzaminy na Komputerowe Prawo Jazdy rozpoczną się już w maju. Przystąpi do nich 14 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych i dwoje z PWSZ.
     Egzaminy składają się z następujących modułów:
     - Podstawy technik informatycznych - egzamin teoretyczny
     - Użytkowanie komputerów
     - Przetwarzanie tekstów
     - Arkusze kalkulacyjne
     - Bazy danych
     - Grafika menadżerska i prezentacyjna
     - Usługi w sieciach komputerowych
     Aby przystąpić do egzaminu należy wykupić Europejską Kartę Umiejętności Komputerowych - EKUK - za 50 zł lub 40 zł dla wszystkich osób uczących się, bez względu na wiek i rodzaj szkoły. Wykupienie tej karty nie obliguje do żadnych terminów. Do pierwszego egzaminu można przystąpić w każdej chwili. Należy tylko pamiętać, aby od pierwszego do ostatniego egzaminu nie minęły trzy lata. Po tym terminie trzeba powtórzyć pierwszy egzamin.
     Po zdaniu wszystkich egzaminów (modułów) EKUK zamieniany jest na ECDL i należy ponownie uiścić opłatę 50 zł lub 40 zł (osoby uczące się). Za każdy egzamin płaci się odpowiednio 30 i 25 złotych.
     
     Kontakt z egzaminatorami i bliższe informacje:
     t.obrzut@pwsz.elblag.pl
     k.brzeski@pwsz.elblag.pl
     k.brejnak@pwsz.elblag.pl
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ladne nazwisko na tym kwicie:) ale marka milosza to zadnego nie znam
  • Pawle - czy Ty gamoniu nie widzisz, że ten dokument, to tylko wzór. a poza tym, czyżbyś był taki ważny, że masz obowiązek znać każdego?
  • acha....aaaaaaachaaaaaa to jest wzorrr dzieki ze powiedziales/as juz chcialem wydrukowac bo myslalem ze to wystarczy(wszak nie ma tam napisu ktory obowiazuje na wszelkich wzorach pism). Za kogo ty mnie masz?? primo zadko sie zdaza takie nazwisko na wzorach pismy . secondo moze nie musze wszytskich znac ale jak znam miloszow to Marka nie ma zadnego...
Reklama