UWAGA!

Przesłuchany biskup

W mieszkaniu ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego odbyło się przesłuchanie. Chodzi o sprawę z powództwa cywilnego jaką wytoczyła diecezji żona zmarłego biznesmena z Gdynii.

Dwóch gdyńskich biznesmenów w 1992 roku pożyczyło byłemu pełnomocnikowi diecezji ds. gospodarczych ks. Janowi Halberdzie ok. 800 tys. dolarów.
     W tej sprawie ks. biskup Andrzej Śliwiński został wezwany na świadka. Jednak biskup kilkakrotnie nie stawiał się na rozprawę, przysyłał do sądu zwolnienia od lekarza, tłumaczył się ważnymi wyjazdami na spotkania episkopatu.
     Prowadzący sprawę sędzia Krzysztof Nowaczyński postanowił więc przesłuchać świadka w domu.
     Pod mieszkaniem ks. biskupa zjawiło się kilku lokalnych dziennikarzy, ale biskup nie wpuścił ich do domu.
     Sąd pytał biskupa Śliwińskiego m.in. o to: czy ks. Halberda był uprawniony do zaciągania długów w imieniu diecezji i czy kuria weźmie odpowiedzialność za pożyczki, które poszły na rozbudowę diecezjalnych instytucji.
     - Okazuje się, że diecezja elbląska nie posiada żadnego majątku - mówił do dziennikarzy po przesłuchaniu mecenas Ryszard Bafia. - Wszystkie nieruchomości: seminarium, dom samotnej matki, przedszkole, należą do poszczególnych parafii. Niewykluczone, że w przyszłości diecezja przejmie te nieruchomości, ale pewnie dopiero wtedy, jak ta sprawa ulegnie przedawnieniu.
     Według zeznań biskupa Andrzeja Śliwińskiego, ksiądz Halberda miał upoważnienie do zaciągania pożyczek. Ale mógł je zaciągać jedynie na poczet inwestycji diecezjalnych.
     Jedyną taką inwestycją była budowa kurii ale i ta zgodnie z wpisem do księgi wieczystej należy do parafii św. Mikołaja.
AK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zastanawiam sie na zasadzie jakiego przepisu Konstytucji lub chociaz Kodeksu Karnego, jednych obywateli sprowadza sie na przesluchanie do sadu przy pomocy policji, a do innych Wysoki Sad udaje sie osobiscie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  OldGrey(2001-01-17)
 • SPRAWA ŻENUJĄCA. JAK MOŻNA BYĆ TAK PODŁYM CZŁOWIEKIEM? BISKUP NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY Z TEGO, JAKĄ KRZYWDĘ WYRZĄDZA NAM, PRAWDZIWYM KATOLIKOM. JAK ON MOŻE SPOKOJNIE SPAĆ WIEDZAC, ŻE TEN PAN, KTÓRY POŻYCZYŁ IM PIENIĄDZE, NIE ŻYJE. TA PANI JEST TEŻ TERAZ SAMOTNĄ MATKĄ, BEZ ŚRODKÓW DO ŻYCIA. A "ONI" SIĘ CHEŁPIĄ TYM, ŻE ZBUDOWALI DOM DLA SAMOTNEJ MATKI. jA UWAŻAM, ŻE ODBIERAJĄ DOMY SAMOTNYM MATKOM. CZY KAPŁANI NIE MAJĄ SUMIENIA? WIEM, ŻE TA PANI KTÓREJ MĄŻ BYŁ TYM POŻYCZKODAWCA I ZMARŁ, JEST BEZ STRODKÓW DO ŻYCIA. BISKUPIE I KSIĘŻE HALBERDO, CZY MOŻECIE SPOJRZEĆ SOBIE W OCZY? CZY CAŁE KAPŁAŃSTWO JEST TAK FAŁSZYWE I ZAKŁAMANE? TO MY, PRAWDZIWI KATOLICY BUDUJEMY DLA WAS KOŚCIOŁY, A CHYBA TYLKO PO TO, ŻEBYŚCIE MIELI CIEPŁE MIEJSCA DO KOMBINOWANIA I NACIĄGANIA NAIWNYCH.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PRAWDZIWA KATOLICZKA(2001-01-17)
 • Kolejny przykład na to, że żyjemy w kraju zdominowanym przez kościół...Każdy obywatel, jak napisał już przedmówca byłby doprowadzony przed sąd przez policję, ale przecież nie duchowny. Kpina z nas wszystkich...nie dość, że utrzymujemy całe sztaby księży, to jeszcze za nasze podatników pieniądze sąd chodzi do świadka. Bójcie się Boga Panowie sędziowie i Biskupi
 • Wg mnie biskup Sliwiński juz dużo sobie nazbierał.. rzekoma niedyspozycja podczas wyjazdu do Rosji, dziwne i zawiłe machinacje finansowe z ks. Halberdą i troche innych rzeczy, ktorych nie bede pisal (ze wzgledu na dobre imie biskupa), o ktorych jednak wierni doskonale wiedzą... Uważam, że biskup dla dobra Kościoła, zwłaszcza lokalnego, powinien ustapić z pełnienia dotychczasowej funkcji... cóż błądzić to rzecz ludzka i to można wybaczyć i zrozumieć, ale trwać w błędzie z uporem?... to przynosi szkode i hańbę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Katolik(2001-01-18)
 • Ehhh co tu dużo mówić, jeżeli się nie ma głowy do interesów to po co się wogóle do nich zabierać...a jeżeli jest się już na tyle sprytnym, aby oszukiwac to trzeba się też umieć "wygrzebać" z tego.(to w sprawie wiadomej wszystkim, kościół jako instytucja stoi nawet nieźle,ale pojedyncze parafie eh eh szkoda gadać.)
 • kamienice odnowione w Elblagu sa piekne, kolory wesole, zycie powinno byc pogodne, sloneczne. Dlaczego krytykujemy cos pozytywnego???? Polacy nie zawsze maja pozytywny attitud!!!! Zadbany, czysty dom ma zawsze prezencje!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marlyn(2001-11-29)
Reklama