UWAGA!

Przez miasto przeszły procesje

 
Elbląg, Przez miasto przeszły procesje
fot. Michał Skroboszewski

Dziś (20 czerwca) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się w katedrze św. Mikołaja mszą o godz. 10., po której wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Zobacz zdjęcia z procesji.

Historia obchodów sięga średniowiecza
       Wezwanie do corocznych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa nazywanej w naszym kraju Bożym Ciałem i organizowania specjalnych procesji znalazło się w bulli Transiturus, którą w 1264 r. zatwierdził dla całego kościoła papież Urban IV. Na celebrowanie uroczystości papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to tzw. święto ruchome. Początki obchodów Bożego Ciała wywodzą się z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej, rozwijającej się na zachodzie Europy od przełomu XI i XII wieku. Dużą rolę w rozwoju czci do Najświętszego sakramentu miały objawienia św. Julianny z Cornillon (ur. 1193), cud eucharystyczny, który wydarzył się w 1263 r. w Bolesnie (Włochy, region Lacjum), kiedy to według przekazów hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić oraz sprzeciw wobec idei francuskiego filozofa i teologa Berengara z Tours, który kwestionował rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa we mszy św.
      
       Na ziemiach polskich
       Na ziemiach polskich obchody Bożego Ciała, zainicjował w 1320 r. bp krakowski Nanker. Na ziemiach podlegających władzy zakonu krzyżackiego, który w kaplicy elbląskiego zamku przechowywał relikwie Krzyża św. i propagował pobożność eucharystyczną, uroczystość tę obchodzono już w 1300 roku, a na Warmii dopiero w 1415 roku.
       Na terenie królestwa obchody Bożego Ciała łączono początkowo z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść, a zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV w. i wszedł do liturgicznej księgi „Rytuału piotrkowskiego” z 1631 roku.
       Obrzędy procesji Bożego Ciała, Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 r. W całej Polsce wprowadzono modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z eucharystią. Dla wielu osób niesienie różańca, feretronów ze scenami z biblii lub patronami parafii, dekoracja okien, sypanie kwiatków przez dziewczynki, czy udział w procesji, to gesty uważane do dziś za świadectwo wyznawanej wiary.
      
       W naszym mieście główna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, rozpocznie się w katedrze św. Mikołaja po mszy św. o godz. 10. Procesja przejdzie trasą z katedry św. Mikołaja, przez Plac Katedralny, ul. Wodną, Św. Ducha, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze i Rzeźnicką do ul. Mostowej. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 12.30.

      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zabłysła monstrancja Zadrżała ziemia zabłysły monstrancje w procesjach Bożego Ciała ze śpiewem na ustach w wielkiej modlitwie ruszyła procesją Polska cała. Z pokorą w sercu ugięły się kolana serca zabiły uroczyście i poszły tłumy towarzyszyć panu w celebrze i kapłanów asyście. Dziewczęce ręce sypnęły kwiatki całe kwieciste kobierce dzwonią dzwoneczki przy każdej stacji i każdy w pokucie uderza się w serce. Kolejna stacja kolejna modlitwa kolejne do pana przesłanie od powietrza głodu ognia i wojny uchroń nas panie. Znów błysk monstrancji i zapach kadzidła przed nami kolejna stacja i droga jest tak uroczyście i podniośle czujemy w sercach obecność boga. Wciąż idą tłumy całe rodziny by ujrzeć dziś pana oblicze z otwartym sercem w wielkiej pokorze tak wielkie że ich nie zliczę. A bóg idzie z nami lśni w słońcu monstrancja a za nim ludzkie gremia witają go kwiaty ptaki na drzewach i cała Polska ziemia. Henryk Siwakowski.
 • Dzwony zabiły. Zabiły dzwony w ten niezwykły czwartek Jezus nam przyszedł w odwiedziny rusza procesja Bożego Ciała idą powoli całe rodziny Radość na twarzach ich się maluje i niosą w rękach kwiaty a każdy bukiet jest z polnych kwiatów niezwykły przebogaty, Złożą go Panu na ołtarzu dosłownie za chwil parę kwiaty zebrane z polskiej ziemi dla Pana na ofiarę. Czuję kadzidła wonny zapach i blask monstrancji w blasku słońca klękają ludzie przed jej obliczem wciąż idą tłumy ciągną bez końca. Pod baldachimem kapłan kroczy w monstrancji niesie Ciało Boże słońce oświetla złotą monstrancję i ciepło jest na dworze. Bądź pozdrowione Boże Ciało w dymie kadzideł w blasku złota Klękają ludzie w obliczu Pana dla niego dziś ta Golgota. Sypią kwiatuszki śliczne dziewczynki mijając kolejne stacje widać wzruszenie na ludzkich twarzach i pełna adorację. A te dziewczynki są jak aniołki mają prześliczne białe sukienki na piersi koszyczki z kwiatkami małe niezwykłe całe białe. Z ściśniętych gardeł śpiew się wyrywa i słychać modlitwę kapłana kolejna stacja znak krzyża na czole klękamy na kolana. I czuję w tej chwili że Bóg idzie z nami monstrancja błyszczy w blasku słońca jak okiem sięgnąć idzie procesja długa poważna i bez końca. Henryk Siwakowski.
 • Cała ta religia to jedna wielka ściema.Wymyslone bajki .Pewnie że każdy chciałby żyć wiecznie ale to zmyślone bajki.
 • Bajki,bajki dla maluczkich.
 • Niedługo człowiek niewierzący będzie bał się żyć w tym kraju. Będzie jak w Iranie. Że skrajności w skrajność
 • Za komuny zapewne i pod patronatem SB. Nie bałeś się żyć w tym pięknym kraju,a teraz się boisz?.Masz widocznie niejedno na sumieniu.O ile je masz.
 • postkomuchom przeszkadza
 • Kolego, sumienie to ma człowiek najwidoczniej przez przypadek pomyliłeś sie.
 • ło, jeło.
 • te komentarze to płyną z ust pseudo ludzi którzy myślą ze głowa jest tylko do noszenia czapki rozum to piękna rzecz ale trzeba go mieć
 • @Jan k 128 - w takim razie wszystko jest sztuczne nieprawdziwe, ty tez jests podróba samego siebie bo powtarzasz cos w kolko co juz dawno zostalo wymyslone
 • Z mojej kasy, a tobie nic do niej
Reklama