UWAGA!

Przybędzie rond partnerskich

 Elbląg, Rondo przy wiadukcie będzie nosiło nazwę Leer
Rondo przy wiadukcie będzie nosiło nazwę Leer (fot. Michał Skroboszewski)

Leer i Nowogródek – miasta partnerskie Elbląga – będą miały w naszym mieście swoje ronda. Zdecydują o tym radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Rondo przy skrzyżowaniu ulic Żuławskiej i Warszawskiej, zbudowane przez inwestora pobliskiego marketu budowlanego, będzie poświęcone Nowogródkowi.

- W bieżącym roku mija 25 lat partnerskiej współpracy z białoruskim Nowogródkiem, w ramach której utrzymywane są regularne kontakty i wymiana grup artystycznych, a także oficjalnych delegacji -czytamy w uzasadnieniu uchwały przygotowanej na najbliższą sesję Rady Miejskiej. - Obecnie Nowogródek to miasto rejonowe obwodu grodzieńskiego, mające około 30 tysięcy mieszkańców. Miasto, które po wielu wydarzeniach historycznych zachowało swój urok, swoje tradycje i słynną tolerancję z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jak niegdyś współmieszkają tu Białorusini, Polacy, Rosjanie, Tatarzy i przedstawiciele innych narodów. Nowogródek jest - obok Grodna - jednym z największych polskich ośrodków na Białorusi.

Z kolei rondo u zbiegu ulic Skrzydlatej i Lotniczej, które powstało w związku z budową wiaduktu na Zatorze, będzie nosiło nazwę Leer, z którym to miastem położonym w Niemczech Elbląg współpracuje od 1992 roku. - Leer słynie z przemysłu stoczniowego, portu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa, handlu, rzemiosłai dającej coraz większe dochody turystyki. Na podstawie wzajemnego oświadczenia o  "Przyjaznych stosunkach pomiędzy miastami" z dnia 27.06.1992 r. podpisano 23.06.2001 r. w Elblągu umowę o partnerstwie i współpracy, której celem jest wymiana informacji i współpracy w różnych dziedzinach, doświadczeń samorządów komunalnych, współpraca w zakresie gospodarki, ochrony środowiska, oświaty, kultury i sportu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Co ciekawe, nazwę Leer miało nosić początkowo inne rondo – na ul. Warszawskiej przy węźle łączącym drogę nr 22 z trasą nr 7. Taką decyzję podjęli radni już w 2011 roku, ale zarządca drogi – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie zgodził się na postawienie na rondzie pamiątkowej tablicy wykonanej z kamienia. A właśnie w ten sposób oznakowane są wszystkie ronda miast partnerskich w Elblągu.

 

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama